SH Utbildning och Konsult AB
559203-2964Aktiebolagreg. 2019
Kungsängen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
800 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandgrindsvägen 3, 196 34 Kungsängen
Postadress
c/o Stefan Hallberg, Sandgrindsvägen 3, 196 34 Kungsängen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultation och utbildning inom företagsutveckling, försäljning och ledarskap och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 372 tkr | 422 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −13 tkr | 408 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −10 tkr | 399 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −87 tkr | 312 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −11 tkr | 300 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 417 tkr | 1 718 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 800 tkr | 2 517 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 14 | 47 | 11 | 10 | 10 | 13 | 19 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 77 | 0 | 0 | 79 |
| Rörelsekostnader | 14 | 47 | 11 | 87 | 10 | 13 | 98 |
| Rörelseresultat | −14 | −47 | −11 | −87 | −10 | −13 | −98 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 470 |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 814 | 1 464 | – | – | – | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 800 | 1 417 | −11 | −87 | −10 | −13 | 372 |
| Resultat före skatt | 800 | 1 417 | −11 | −87 | −10 | −13 | 372 |
| Årets resultat | 800 | 1 417 | −11 | −87 | −10 | −13 | 372 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 206 | 627 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 |
| Anläggningstillgångar | 206 | 627 | 170 | 170 | 170 | 170 | 170 |
| Kortfristiga fordringar | 2 300 | 950 | – | 0 | 150 | 150 | – |
| Kassa och bank | 17 | 147 | 137 | 148 | 85 | 98 | 495 |
| Omsättningstillgångar | 2 317 | 1 097 | 137 | 148 | 235 | 248 | 495 |
| Summa tillgångar | 2 524 | 1 724 | 307 | 318 | 405 | 418 | 665 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 668 | 250 | 262 | 368 | 358 | 372 | – |
| Fritt eget kapital | 2 467 | 1 668 | 250 | 262 | 349 | 358 | 372 |
| Eget kapital | 2 517 | 1 718 | 300 | 312 | 399 | 408 | 422 |
| Kortfristiga skulder | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 10 | 243 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 524 | 1 724 | 307 | 318 | 405 | 418 | 665 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0.5 | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,6 % | 98 % | 98 % | 98,5 % | 97,6 % | 63,4 % |
| Kassalikviditet | 37 076 % | 17 553 % | 2 188 % | 2 365 % | 3 756 % | 2 483 % | 204 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 82,5 % | −3,7 % | −27,9 % | −2,5 % | −3,3 % | 88,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 137 tkr | 147 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 137 tkr | 146 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 10 tkr | 24 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 69 tkr | 480 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 69 tkr | 480 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 411 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 480 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 800 tkr | 1 417 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 800 tkr | 1 417 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 417 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 417 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 517 tkr | 1 718 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 800 tkr | 1 417 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 300 tkr | 950 tkr |
| Forslag disposition | 2 467 tkr | 1 668 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 467 tkr | 1 668 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 811 tkr | 1 464 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 apr. 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
SH Utbildning och Konsult ABHuvudarbetsställe
Sandgrindsvägen 3, 196 34 Kungsängen
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-2964
Registreringsdatum
23 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands-Bro, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.