SH95 Consulting AB
559100-4691Aktiebolagreg. 2017
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
10 728 tkr
Resultat efter fin. poster
5 254 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Varuvägen 9, 125 30 Älvsjö
Postadress
c/o San Hamasour, Varuvägen 9, 125 30 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva försäljningsverkamhet inom reklam och markandsföring samt idka förvaltning och uthyrning av fast och lös egendom, idka handel med värdepapper, utföra koncern- och administrativa tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 50 tkr |
| 2020 | 140 tkr | 2 tkr | 51 tkr |
| 2021 | 880 tkr | 203 tkr | 216 tkr |
| 2022 | 10 728 tkr | 5 254 tkr | 4 387 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,1 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 49 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt 1 119,2 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 728 | 880 | 140 | 0 |
| Rörelseintäkter | 10 728 | 880 | 140 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 23 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 020 | 310 | 41 | 0 |
| Personalkostnader | 441 | 327 | 89 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 8 | 0 |
| Rörelsekostnader | 5 473 | 672 | 138 | 0 |
| Rörelseresultat | 5 256 | 208 | 2 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 5 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −1 | −5 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 254 | 203 | 2 | 0 |
| Resultat före skatt | 5 254 | 203 | 2 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 1 083 | 39 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 4 172 | 164 | 1 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 39 | 30 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 010 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 038 | 39 | 30 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 258 | 118 | 39 | 0 |
| Kassa och bank | 393 | 388 | 0 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 1 651 | 505 | 39 | 50 |
| Summa tillgångar | 10 689 | 545 | 68 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 166 | 1 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 4 337 | 166 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 4 387 | 216 | 51 | 50 |
| Leverantörsskulder | 8 | 15 | 6 | 0 |
| Skatteskulder | 1 121 | 39 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 302 | 329 | 17 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 689 | 545 | 68 | 50 |
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 150 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,1 % | 39,6 % | 75,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 26 % | 154 % | 228 % | – |
| Rörelsemarginal | 49 % | 23,6 % | 1,3 % | – |
| Vinstmarginal | 49 % | 23,1 % | 1,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 119,2 % | 447,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 % | 76,2 % | 2,7 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 140 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 50 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 860 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 4 172 tkr | 164 tkr |
| Ej registrerat aktiekapital | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 172 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | −1 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition | 4 337 tkr | 166 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 337 tkr | 16 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 59 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Medel disponera | 4 337 tkr | 166 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 150 tkr |
| Overkursfond | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 258 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 486 tkr | 50 tkr |
| Reservfond | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 687 tkr | 225 tkr |
| Uppskrivningsfond | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 29 feb. 2020 · Inlämnad –
SH95 Consulting ABHuvudarbetsställe
Varuvägen 9, 125 30 Älvsjö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559100-4691
Registreringsdatum
13 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.