Shaaban Sports Holding AB
556911-2377Aktiebolagreg. 2012
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 010 tkr
Resultat efter fin. poster
910 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järlavägen 7, 131 41 Nacka
Postadress
c/o Rami Shaaban, Järlavägen 7, 131 41 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet i form av finansiell rådgivning, konsult- och investeringsverksamhet, TV-produktion, utbildning tjänster inom make up, äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 326 tkr | 258 tkr | – |
| 2016 | 1 345 tkr | 166 tkr | – |
| 2017 | 1 415 tkr | 585 tkr | – |
| 2018 | 1 479 tkr | 134 tkr | 620 tkr |
| 2019 | 1 477 tkr | 141 tkr | 556 tkr |
| 2020 | 1 965 tkr | 481 tkr | 787 tkr |
| 2021 | 1 946 tkr | 1 331 tkr | 1 777 tkr |
| 2022 | 2 179 tkr | 190 tkr | 1 703 tkr |
| 2023 | 2 040 tkr | 253 tkr | 1 536 tkr |
| 2025 | 2 010 tkr | 910 tkr | 2 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,8 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 45,3 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −1,5 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 010 | 2 040 | 2 179 | 1 946 | 1 965 | 1 477 | 1 479 | 1 415 | 1 345 | 1 326 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 42 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 010 | 2 040 | 2 221 | 1 946 | 1 965 | 1 477 | 1 479 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 760 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 944 | 1 022 | 839 | 665 | 539 | 555 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 351 | 232 | 376 | 271 | 219 | 214 | 301 | – | – | – |
| Personalkostnader | 991 | 735 | 776 | 738 | 657 | 642 | 640 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 46 | 46 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 101 | 1 911 | 2 174 | 1 894 | 1 587 | 1 395 | 1 496 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −91 | 129 | 47 | 51 | 378 | 82 | −17 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 125 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 8 | 7 | 6 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 002 | 125 | 143 | 1 280 | 103 | 59 | 152 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 910 | 253 | 190 | 1 331 | 481 | 141 | 134 | 585 | 166 | 258 |
| Bokslutsdispositioner | 472 | −17 | 1 | 31 | −58 | 9 | 65 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 382 | 236 | 191 | 1 362 | 423 | 150 | 199 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 84 | 29 | 15 | 22 | 72 | 23 | 12 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 298 | 207 | 176 | 1 340 | 351 | 126 | 187 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 138 | 184 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 26 | 527 | 502 | 502 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 164 | 711 | 502 | 502 | – | – | – |
| Kundfordringar | 154 | 448 | 472 | 540 | 413 | 369 | 475 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 997 | 573 | 948 | 931 | 470 | 411 | 528 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 826 | 1 542 | 1 345 | 1 488 | 316 | 85 | 122 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 823 | 2 115 | 2 293 | 2 419 | 787 | 496 | 650 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 848 | 2 141 | 2 318 | 2 583 | 1 498 | 998 | 1 152 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 846 | 1 278 | 1 477 | 387 | 386 | 380 | 383 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 144 | 1 486 | 1 653 | 1 727 | 737 | 506 | 570 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 194 | 1 536 | 1 703 | 1 777 | 787 | 556 | 620 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 351 | 234 | 217 | 218 | 249 | 191 | 200 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 134 | 148 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 88 | 191 | 139 | 18 | 51 | 114 | – | – | – |
| Skatteskulder | 35 | – | 0 | 9 | 32 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 303 | 371 | 398 | 454 | 314 | 251 | 332 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 848 | 2 141 | 2 318 | 2 583 | 1 498 | 998 | 1 152 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1.5 | 1.5 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 640 | 375 | 250 | 350 | 120 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,8 % | 80,4 % | 80,9 % | 75,5 % | 65,7 % | 70,9 % | 67,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 931 % | 570 % | 577 % | 533 % | 251 % | 198 % | 196 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | 6,3 % | 2,2 % | 2,6 % | 19,3 % | 5,5 % | −1,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 45,3 % | 12,4 % | 8,7 % | 68,4 % | 24,5 % | 9,6 % | 9,1 % | 41,3 % | 12,3 % | 19,5 % |
| Omsättningstillväxt | −1,5 % | −6,4 % | 12 % | −1 % | 33 % | −0,1 % | 4,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,2 % | 13,5 % | 10,3 % | 75,4 % | 44,6 % | 22,7 % | 30,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 010 tkr | 2 040 tkr | 1 453 tkr | 1 297 tkr | 1 965 tkr | 1 477 tkr | 1 479 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 289 | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 289 | – |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 289 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 289 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 298 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 298 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −207 tkr | −176 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 207 tkr | 176 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 640 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 194 tkr | 1 536 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 298 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 640 tkr | 375 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −117 tkr | −17 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 589 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 144 tkr | 1 486 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 744 tkr | 846 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 53 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 250 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 0 | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 0 | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 25 tkr | – |
| Ovriga bokslutsdispositioner | 589 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 55 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 197 tkr | 209 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 351 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | – | 234 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 193 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Shaaban Sports Holding ABHuvudarbetsställe
Järlavägen 7, 131 41 Nacka
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556911-2377
Registreringsdatum
21 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Övriga registrerade namn
1 st
- Frida Wessman Make Up – särskilt företagsnamn, registrerat 10 december 2012. För den del av verksamheten som avser tjänster inom make up.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.