Shalabi Medici Aktiebolag
556477-4668Aktiebolagreg. 1993
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
865 tkr
Resultat efter fin. poster
768 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 5, 187 73 Täby
Postadress
c/o Ahmed Shalabi, Valhallavägen 5, 187 73 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva medicinsk konsultation inom sjukvården och även skall bedriva uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 375 tkr | 241 tkr | – |
| 2024 | 48 tkr | −634 tkr | – |
| 2025 | 332 tkr | 218 tkr | 186 tkr |
| 2026 | 865 tkr | 768 tkr | 187 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 88,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 160,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 865 | 332 | 48 | 375 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 8 | – | – |
| Rörelseintäkter | 865 | 340 | – | – |
| Handelsvaror | 15 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 75 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 33 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 97 | 121 | – | – |
| Rörelseresultat | 768 | 218 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 768 | 218 | −634 | 241 |
| Bokslutsdispositioner | −768 | −215 | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 3 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 | 34 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 26 | 34 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 35 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 49 | – | – |
| Kassa och bank | 991 | 255 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 006 | 304 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 032 | 337 | 214 | 653 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 180 | 180 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 | 6 | – | – |
| Eget kapital | 187 | 186 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 846 | 151 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 032 | 337 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,1 % | 55,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 119 % | 201 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 88,8 % | 65,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 88,8 % | 65,7 % | −1 320,8 % | 64,3 % |
| Omsättningstillväxt | 160,5 % | 591,7 % | −87,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 1,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 433 tkr | 166 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 31 | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 31 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 187 tkr | 186 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 31 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 7 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 7 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 26 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 72 tkr | 72 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 46 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 3 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 768 tkr | 215 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 200 tkr | 80 tkr |
| Reservfond | 30 tkr | 30 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 643 tkr | 45 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Shalabi Medici AktiebolagHuvudarbetsställe
Valhallavägen 5, 187 73 Täby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556477-4668
Registreringsdatum
24 november 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.