Shape & Brand i Malmö AB
556650-3016Aktiebolagreg. 2003
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 411 tkr
Resultat efter fin. poster
19 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Amiralsgatan 14 A, 211 55 Malmö
Postadress
Amiralsgatan 14 A, 211 55 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är reklambyråverksamhet med inriktning mot varumärkesutveckling, design management och affärsutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 2 138 tkr | −144 tkr | – |
| 2019 | 2 458 tkr | 508 tkr | 560 tkr |
| 2020 | 2 996 tkr | 962 tkr | 674 tkr |
| 2021 | 2 255 tkr | 396 tkr | 344 tkr |
| 2022 | 1 746 tkr | 341 tkr | 519 tkr |
| 2023 | 1 178 tkr | −457 tkr | 186 tkr |
| 2024 | 1 519 tkr | 29 tkr | 199 tkr |
| 2025 | 1 411 tkr | 19 tkr | 203 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −7,1 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 411 | 1 519 | 1 178 | 1 746 | 2 255 | 2 996 | 2 458 | 2 138 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 249 | – | – | 0 | 17 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 411 | 1 523 | 1 427 | 1 746 | 2 255 | 2 996 | 2 474 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 21 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 139 | 161 | 444 | 1 163 | 1 212 | 1 031 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 557 | 523 | 841 | 536 | 254 | 377 | 481 | – | – |
| Personalkostnader | 782 | 817 | 869 | 418 | 418 | 426 | 395 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 18 | 9 | – | 0 | 5 | 11 | 30 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 0 | – | 0 | 0 | −0 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 378 | 1 488 | 1 872 | 1 397 | 1 841 | 2 026 | 1 940 | – | – |
| Rörelseresultat | 33 | 36 | −445 | 349 | 414 | 969 | 535 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 15 | 11 | 13 | 8 | 17 | 7 | 27 | – | – |
| Finansiella poster | −15 | −7 | −13 | −8 | −17 | −7 | −27 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | 29 | −457 | 341 | 396 | 962 | 508 | −144 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 375 | −103 | −107 | −255 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 29 | −83 | 238 | 289 | 707 | 508 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 14 | 16 | 0 | 64 | 69 | 163 | 126 | – | – |
| Årets resultat | 5 | 13 | −83 | 174 | 221 | 544 | 381 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 62 | 80 | 0 | 0 | 0 | 5 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 62 | 80 | 0 | 0 | 0 | 5 | 17 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 451 | 464 | 541 | 387 | – | – |
| Kundfordringar | 1 | 175 | 66 | – | – | 54 | 71 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 562 | 584 | 396 | 742 | 25 | 147 | 508 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 142 | 162 | 573 | 742 | 103 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 562 | 584 | 538 | 1 355 | 1 063 | 1 430 | 998 | – | – |
| Summa tillgångar | 624 | 664 | 538 | 1 355 | 1 063 | 1 435 | 1 015 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 79 | 66 | 149 | 224 | 4 | 10 | 59 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 79 | 66 | 399 | 224 | 554 | 440 | – | – |
| Eget kapital | 203 | 199 | 186 | 519 | 344 | 674 | 560 | – | – |
| Obeskattade reserver | 90 | 90 | 90 | 465 | 362 | 255 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 49 | 92 | – | – | – | 0 | 62 | – | – |
| Leverantörsskulder | 66 | 14 | 52 | – | – | 63 | 99 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 16 | 2 | 0 | 75 | 231 | 91 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 282 | 284 | 262 | 372 | 357 | 507 | 393 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 624 | 664 | 538 | 1 355 | 1 063 | 1 435 | 1 015 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 83 | – | – | 250 | – | 550 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44 % | 40,7 % | 47,9 % | 65,5 % | 59,4 % | 61 % | 55,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 200 % | 206 % | 206 % | 243 % | 168 % | 175 % | 156 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,4 % | 2,3 % | −37,7 % | 20 % | 18,4 % | 32,4 % | 21,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,4 % | 1,9 % | −38,8 % | 19,5 % | 17,6 % | 32,1 % | 20,7 % | −6,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −7,1 % | 29 % | −32,5 % | −22,6 % | −24,7 % | 21,9 % | 15 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 % | 6,4 % | −44,5 % | 33,6 % | 64,1 % | 80,7 % | 68,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 411 tkr | 1 519 tkr | 1 178 tkr | 1 746 tkr | 2 255 tkr | 2 996 tkr | 2 458 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 13 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 100 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 49 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 203 tkr | 199 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 351 tkr | 333 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 79 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 238 | 79 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 62 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 89 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 27 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 106 tkr | 76 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 208 tkr | 243 tkr |
| Periodiseringsfonder | 90 tkr | 90 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 100 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Shape & Brand i Malmö ABHuvudarbetsställe
Amiralsgatan 14 A, 211 55 Malmö
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556650-3016
Registreringsdatum
11 november 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.