Shatilla Sales AB
559241-6928Aktiebolagreg. 2020
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
96 tkr
Resultat efter fin. poster
69 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Shatilla Sales AB - Shatilla.se
shatilla.se
Adresser
Besöksadress
Korsvägen 8, 167 53 Bromma
Postadress
c/o Shatilla Holm, Korsvägen 8, 167 53 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva sälj och affärsutvecklingsuppdrag. Vi tar fram övergripande riktlinjer och strategisk kartläggning samt skapar kommersiella samarbeten vid lanseringar och aktiveringar och events. Bolaget kan stötta in som en interrimslösning vid behov av försäljningschef, teamansvarig eller affärsutveckling i projekt. Vi supportar med strategi och rådgivning kring pr och marknadsaktiviteter samt med projekt eller produktionsledning. Vi skräddarsyr upplägg, innehåll och aktivering av partners utefter strategisk förarbete, dokumentation och identifierad målsättning. Exempel på arbete i denna fas Proaktiv bearbetning av nya samarbetspartners och kunder Bokning och genomförande av säljmöten Hantera förhandling och avtal med potentiella partners Kreativ idégenerering och rådgivning i samarbete med partner och uppdragsgivare Finnas tillgänglig för partner och uppdragsgivare under hela processen avseende frågor rörande utförande och kvalitetssäkring Uppföljningsmöten med samtliga delaktiga partners
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 878 tkr | 1 121 tkr | 909 tkr |
| 2022 | 2 191 tkr | 1 320 tkr | 1 620 tkr |
| 2023 | 1 456 tkr | 571 tkr | 1 571 tkr |
| 2024 | 854 tkr | 291 tkr | 1 298 tkr |
| 2025 | 119 tkr | 85 tkr | 531 tkr |
| 2026 | 96 tkr | 69 tkr | 377 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 71,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −19,3 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 96 | 119 | 854 | 1 456 | 2 191 | 1 878 |
| Rörelseintäkter | 96 | 119 | 854 | 1 456 | 2 191 | 1 878 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 4 | 2 | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 30 | 94 | 79 | 63 | 70 |
| Personalkostnader | 13 | 2 | 477 | 799 | 805 | 688 |
| Rörelsekostnader | 27 | 42 | 572 | 882 | 870 | 758 |
| Rörelseresultat | 68 | 77 | 282 | 574 | 1 320 | 1 121 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 8 | 16 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 7 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 8 | 9 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 69 | 85 | 291 | 571 | 1 320 | 1 121 |
| Resultat före skatt | 69 | 85 | 291 | 571 | 1 320 | 1 121 |
| Skatt på årets resultat | 14 | 17 | 63 | 120 | 283 | 237 |
| Årets resultat | 55 | 68 | 228 | 451 | 1 037 | 884 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 32 | 19 | 0 | 162 | 321 | 181 |
| Kortfristiga fordringar | 141 | 162 | 346 | 180 | 594 | 186 |
| Kassa och bank | 261 | 390 | 966 | 1 858 | 1 832 | 1 081 |
| Omsättningstillgångar | 402 | 552 | 1 312 | 2 038 | 2 426 | 1 267 |
| Summa tillgångar | 402 | 552 | 1 312 | 2 038 | 2 426 | 1 267 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 297 | 438 | 1 046 | 1 095 | 558 | – |
| Fritt eget kapital | 352 | 506 | 1 273 | 1 546 | 1 595 | 884 |
| Eget kapital | 377 | 531 | 1 298 | 1 571 | 1 620 | 909 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 7 | 5 | 12 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 0 | 216 | 545 | 249 |
| Kortfristiga skulder | 25 | 21 | 14 | 467 | 806 | 359 |
| Summa eget kapital och skulder | 402 | 552 | 1 312 | 2 038 | 2 426 | 1 267 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 835 | 500 | 500 | 183 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,8 % | 96,2 % | 98,9 % | 77,1 % | 66,8 % | 71,7 % |
| Kassalikviditet | 1 625 % | 2 645 % | 9 316 % | 436 % | 301 % | 353 % |
| Rörelsemarginal | 71,2 % | 64,8 % | 33 % | 39,4 % | 60,3 % | 59,7 % |
| Vinstmarginal | 71,9 % | 71,4 % | 34 % | 39,2 % | 60,3 % | 59,7 % |
| Omsättningstillväxt | −19,3 % | −86,1 % | −41,4 % | −33,6 % | 16,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 % | 12,8 % | 17,5 % | 28,7 % | 64 % | 97,3 % |
| Omsättning per anställd | 96 tkr | 119 tkr | 854 tkr | 1 456 tkr | 2 191 tkr | 1 878 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 55 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 55 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | −228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | 228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 835 tkr |
| Forslag disposition | 352 tkr | 506 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 29 tkr | 297 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 104 tkr | 135 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 11 feb. 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Shatilla Sales ABHuvudarbetsställe
Korsvägen 8, 167 53 Bromma
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559241-6928
Registreringsdatum
11 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.