Sherikan AB
559020-8681Aktiebolagreg. 2015
Askim, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
956 tkr
Resultat efter fin. poster
880 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
sherikan.se
sherikan.se
Adresser
Besöksadress
Hults Gata 40, 436 44 Askim
Postadress
Hults Gata 40, 436 44 Askim
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska huvudsakligen vara att driva konsultverksamhet inom IT -området samt idka därmed förenlig verksamhet, såsom marknadsföring, affärsutveckling, systemutveckling, systemleverans, support och utbildning. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom musikbranschen genom framställning, utgivande och försäljning av musikaliska verk, samt genom arrangemang av musikuppträdande, konserter och shower samt försäljning av relaterade textilkollektioner och souvenirer. Bolaget kan bedriva restaurang-, catering och barverksamhet. Verksamheterna kan bedrivas direkt eller indirekt genom hel- eller delägda dotterbolag eller genom intressebolag. Bolaget kan dessutom äga och utveckla andra bolag. Bolaget kan då verka som investerings- och finansieringsbolag, samt koncernbolag, och svara för organisering av affärsverksamhet samt finansiering, marknadsföring och andra gemensamma uppdrag i bolag som det äger helt eller delvis samt även i andra bolag. Bolaget kan idka affärsverksamhet både i Sverige och utomlands.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 47 tkr | −46 tkr | – |
| 2018 | 730 tkr | 591 tkr | – |
| 2019 | 728 tkr | 623 tkr | 821 tkr |
| 2020 | 774 tkr | 633 tkr | 1 190 tkr |
| 2021 | 807 tkr | 609 tkr | 1 551 tkr |
| 2022 | 710 tkr | 533 tkr | 1 854 tkr |
| 2023 | 847 tkr | 682 tkr | 1 753 tkr |
| 2024 | 844 tkr | 805 tkr | 2 322 tkr |
| 2025 | 956 tkr | 880 tkr | 2 926 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 92,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 13,3 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 956 | 844 | 847 | 710 | 807 | 774 | 728 | 730 | 47 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 30 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 957 | 873 | 848 | 710 | 807 | 774 | 728 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 3 | – | – | 0 | 9 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 90 | 186 | 187 | 154 | 192 | 130 | 90 | – | – |
| Personalkostnader | 6 | 6 | 6 | 22 | 10 | 6 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 96 | 197 | 200 | 181 | 207 | 141 | 105 | – | – |
| Rörelseresultat | 861 | 676 | 648 | 529 | 600 | 633 | 623 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 42 | 94 | 7 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 15 | 129 | 34 | 4 | 9 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 880 | 805 | 682 | 533 | 609 | 633 | 623 | 591 | −46 |
| Bokslutsdispositioner | −107 | −89 | −174 | −140 | −153 | −160 | −158 | – | – |
| Resultat före skatt | 768 | 716 | 508 | 393 | 456 | 473 | 465 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 164 | 147 | 108 | 90 | 95 | 104 | 102 | – | – |
| Årets resultat | 604 | 569 | 400 | 303 | 361 | 369 | 363 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 | 10 | 14 | 19 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 630 | 757 | 721 | 706 | 300 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 400 | 630 | 762 | 730 | 720 | 319 | 200 | – | – |
| Kundfordringar | 78 | 58 | 103 | 39 | 89 | 64 | 148 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 268 | 135 | 177 | 143 | 171 | 138 | 225 | – | – |
| Kassa och bank | 3 890 | 2 860 | 1 950 | 2 030 | 1 571 | 1 459 | 893 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 158 | 2 995 | 2 128 | 2 173 | 1 743 | 1 596 | 1 119 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 558 | 3 624 | 2 890 | 2 903 | 2 463 | 1 916 | 1 319 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 272 | 1 703 | 1 304 | 1 501 | 1 140 | 771 | 408 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 876 | 2 272 | 1 703 | 1 804 | 1 501 | 1 140 | 771 | – | – |
| Eget kapital | 2 926 | 2 322 | 1 753 | 1 854 | 1 551 | 1 190 | 821 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 125 | 1 018 | 929 | 755 | 615 | 462 | 302 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 10 | 16 | 1 | 24 | 17 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 222 | 57 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 507 | 284 | 208 | 294 | 298 | 264 | 196 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 558 | 3 624 | 2 890 | 2 903 | 2 463 | 1 916 | 1 319 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,8 % | 86,4 % | 86,2 % | 84,5 % | 82,8 % | 81,3 % | 80,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 820 % | 1 054 % | 1 025 % | 739 % | 586 % | 605 % | 571 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 90 % | 80,1 % | 76,5 % | 74,5 % | 74,4 % | 81,8 % | 85,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 92,1 % | 95,4 % | 80,5 % | 75 % | 75,5 % | 81,8 % | 85,6 % | 80,9 % | −97,5 % |
| Omsättningstillväxt | 13,3 % | 4,2 % | 19,2 % | −12 % | 4,3 % | 6,3 % | −0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 % | 24,5 % | 22,8 % | 16,4 % | 23,3 % | 31 % | 44,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 956 tkr | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 400 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 35 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 604 tkr | 569 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 604 tkr | 569 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −569 tkr | −400 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 569 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 926 tkr | 2 322 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 604 tkr | 569 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −107 tkr | −89 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 230 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 230 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 230 tkr | 163 tkr |
| Forslag disposition | 2 876 tkr | 2 272 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 876 tkr | 2 272 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 24 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 5 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −35 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 190 tkr | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 285 tkr | 217 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 125 tkr | 1 018 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −27 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Sherikan ABHuvudarbetsställe
Hults Gata 40, 436 44 Askim
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559020-8681
Registreringsdatum
15 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.