shift2 AB
559315-7877Aktiebolagreg. 2021
Åby, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−115 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
–
Shift2 – Enabling the shift from fossil to renewable energy through reliable and tested technology
shift2.se
Adresser
Besöksadress
Glottervägen 24, 616 33 Åby
Postadress
Glottervägen 24, 616 33 Åby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva marknadsföring, försäljning, projektering, ägande och finansiering av system för miljövänlig energiutvinning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | −0 tkr | −2 tkr | 23 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −120 tkr | 878 tkr |
| 2023 | – | −115 tkr | 764 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | −0 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | −0 |
| Övriga externa kostnader | 115 | 120 | 2 |
| Rörelsekostnader | 115 | 120 | 2 |
| Rörelseresultat | −115 | −120 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −115 | −120 | −2 |
| Resultat före skatt | −115 | −120 | −2 |
| Årets resultat | −115 | −120 | −2 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 69 | 30 | 0 |
| Kassa och bank | 900 | 980 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 969 | 1 010 | 48 |
| Summa tillgångar | 969 | 1 010 | 48 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 25 |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 25 |
| Balanserat resultat | 678 | 798 | 0 |
| Fritt eget kapital | 564 | 678 | −2 |
| Eget kapital | 764 | 878 | 23 |
| Leverantörsskulder | 205 | 131 | – |
| Kortfristiga skulder | 205 | 131 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 969 | 1 010 | 48 |
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,8 % | 87 % | 47,9 % |
| Kassalikviditet | 472 % | 769 % | 192 % |
| Rörelsemarginal | – | – | 175 300 % |
| Vinstmarginal | – | – | 175 300 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −15 % | −13,6 % | −7,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −115 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −115 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 120 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −120 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 800 tkr |
| Forslag disposition | 564 tkr | 678 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 564 tkr | 678 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 61 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 459 | 459 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 4 maj 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
shift2 ABHuvudarbetsställe
Glottervägen 24, 616 33 Åby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559315-7877
Registreringsdatum
4 maj 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.