Shotluckan Uppsala AB
559040-8778Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
92 tkr
Resultat efter fin. poster
53 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Shotluckan – Livet är för kort för att sippa på drinkar!
Välkommen till Sveriges roligaste bar Shotluckan • Vi finns idag i 9 städer runt om i Sverige • Livet är för kort för att sippa på drinkar!
shotluckan.se
Adresser
Besöksadress
Götgatan 68, 118 26 Stockholm
Postadress
Götgatan 68, 118 26 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bar och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 534 tkr | 698 tkr | – |
| 2019 | 1 483 tkr | 759 tkr | – |
| 2020 | 380 tkr | −89 tkr | 988 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −180 tkr | 810 tkr |
| 2022 | 995 tkr | 573 tkr | 1 227 tkr |
| 2023 | 2 550 tkr | 1 608 tkr | 2 809 tkr |
| 2024 | 579 tkr | 543 tkr | 149 tkr |
| 2025 | 92 tkr | 53 tkr | 189 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,5 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 57,9 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −84,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 92 | 579 | 2 550 | 995 | 0 | 380 | 1 483 | 1 534 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 429 | 312 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 92 | 579 | 2 550 | 1 425 | 312 | 380 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 28 | 36 | 955 | 350 | 472 | 270 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 468 | 4 | 207 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 11 | 16 | 16 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 23 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 36 | 955 | 852 | 492 | 494 | – | – |
| Rörelseresultat | 64 | 543 | 1 595 | 573 | −180 | −113 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 0 | – | – | 0 | 31 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | −0 | −13 | – | 0 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | 0 | 13 | – | 0 | 24 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 53 | 543 | 1 608 | 573 | −180 | −89 | 759 | 698 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −540 | 387 | −92 | 2 | 100 | – | – |
| Resultat före skatt | 53 | 3 | 1 995 | 481 | −178 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | 4 | 413 | 63 | 0 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 40 | −1 | 1 582 | 417 | −178 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 34 | 50 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 898 | 1 158 | 570 | 500 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 898 | 1 158 | 570 | 500 | 34 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 249 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 83 | 2 646 | 1 351 | 1 276 | 1 424 | – | – |
| Kassa och bank | 20 | 127 | 42 | 344 | 222 | 212 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 | 210 | 2 688 | 1 695 | 1 498 | 1 636 | – | – |
| Summa tillgångar | 921 | 1 368 | 3 258 | 2 195 | 1 532 | 1 686 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 99 | 100 | 1 177 | 760 | 938 | 934 | – | – |
| Fritt eget kapital | 139 | 99 | 2 759 | 1 177 | 760 | 938 | – | – |
| Eget kapital | 189 | 149 | 2 809 | 1 227 | 810 | 988 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 387 | 295 | 297 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 112 | 111 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 1 | 11 | 0 | 85 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 197 | 288 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 732 | 1 219 | 449 | 580 | 315 | 289 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 921 | 1 368 | 3 258 | 2 195 | 1 532 | 1 686 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 | 0 | 0.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 2 659 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,5 % | 10,9 % | 86,2 % | 69,9 % | 68,2 % | 72,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 17 % | 599 % | 292 % | 476 % | 567 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 69,4 % | 93,8 % | 62,5 % | 57,5 % | – | −29,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 57,9 % | 93,8 % | 63 % | 57,5 % | – | −23,5 % | 51,2 % | 45,5 % |
| Omsättningstillväxt | −84,2 % | −77,3 % | 156,2 % | – | −100 % | −74,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,1 % | −0,5 % | 56,3 % | 34 % | −22 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 995 tkr | – | 760 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 40 tkr | −769 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 40 tkr | −769 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 769 | −1 582 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −769 | 1 582 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 659 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 149 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 40 tkr | −769 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 659 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 898 tkr | 1 158 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 898 tkr | 1 158 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 46 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 820 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 560 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Forslag disposition | 139 tkr | 99 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 139 tkr | 99 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 83 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 540 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 702 tkr | 754 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 267 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Shotluckan Uppsala ABHuvudarbetsställe
Götgatan 68, 118 26 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559040-8778
Registreringsdatum
11 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.