show It Afro salong AB
559309-5721Aktiebolagreg. 2021
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
44 tkr
Resultat efter fin. poster
58 tkr
Soliditet
132 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 26, 302 69 Halmstad
Postadress
c/o Show It Halmstad Ab, Linnégatan 26, 302 69 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med diverse presntartiklar, kryddor, kosmetiks samt frisör verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 75 tkr | −121 tkr | 41 tkr |
| 2022 | 180 tkr | −85 tkr | 42 tkr |
| 2023 | 184 tkr | −112 tkr | 15 tkr |
| 2024 | 131 tkr | 5 tkr | 30 tkr |
| 2025 | 44 tkr | 58 tkr | 23 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 132,5 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 130,9 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −66 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 | 131 | 184 | 180 | 75 |
| Övriga rörelseintäkter | 60 | 0 | 166 | 137 | 23 |
| Rörelseintäkter | 104 | 131 | 350 | 316 | 98 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 27 | 59 | 14 | 26 |
| Övriga externa kostnader | 45 | 96 | 148 | 91 | 109 |
| Personalkostnader | 0 | −4 | 239 | 279 | 73 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 17 | 17 | 11 |
| Rörelsekostnader | 46 | 124 | 463 | 401 | 219 |
| Rörelseresultat | 58 | 7 | −113 | −85 | −121 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 5 | −112 | −85 | −121 |
| Resultat före skatt | 58 | 5 | −112 | −85 | −121 |
| Årets resultat | 58 | 5 | −112 | −85 | −121 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 6 | 22 | 39 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 | 6 | 22 | 39 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 5 | 1 | 27 | 24 |
| Kassa och bank | 17 | 22 | 24 | 15 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 17 | 27 | 26 | 43 | 28 |
| Summa tillgångar | 17 | 29 | 31 | 65 | 67 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −60 | 0 | 103 | 101 | 136 |
| Fritt eget kapital | −2 | 5 | −10 | 17 | 16 |
| Eget kapital | 23 | 30 | 15 | 42 | 41 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 4 | 1 |
| Skatteskulder | −6 | −3 | 13 | −12 | −13 |
| Kortfristiga skulder | −6 | −2 | 16 | 23 | 27 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 | 29 | 31 | 65 | 67 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | – | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 132,5 % | 106,5 % | 49,2 % | 64,2 % | 60,5 % |
| Kassalikviditet | −308 % | −1 462 % | 162 % | 184 % | 107 % |
| Rörelsemarginal | 130,9 % | 5,1 % | −61,2 % | −47,1 % | −160,1 % |
| Vinstmarginal | 130,9 % | 4 % | −61 % | −47,1 % | −160,1 % |
| Omsättningstillväxt | −66 % | −29,1 % | 2,6 % | 138,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 255,8 % | 17,3 % | −729,3 % | −202,2 % | −297,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | 184 tkr | – | 75 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 58 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 58 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat aterbetalning aktieagartillskott | 0 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −5 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 66 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 5 tkr | −112 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 0 | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 30 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 58 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 66 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 0 | 10 tkr |
| Forslag disposition | −2 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 tkr | 5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 | 472 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 26 mars 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
show It Afro salong ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 26, 302 69 Halmstad
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559309-5721
Registreringsdatum
26 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.