Si Tech AB
556793-0358Aktiebolagreg. 2009
Brastad, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
39 616 tkr
Resultat efter fin. poster
5 486 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
28
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tuntorp 154, 454 93 Brastad
Postadress
Tuntorp 154, 454 93 Brastad
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva legotillverkning och handel med plast- produkter till dykföretag, produktion av ventiler och dyk- utrustning, verkstadsindustri, konsult- och konstruktions- arbeten, gummiförädling, utveckling och innovation i samband härmed samt äga och förvalta fast egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 25 775 tkr | 1 519 tkr | – |
| 2020 | 25 695 tkr | 1 666 tkr | – |
| 2021 | 30 274 tkr | 2 169 tkr | 5 156 tkr |
| 2022 | 31 517 tkr | 2 418 tkr | 6 358 tkr |
| 2023 | 34 553 tkr | 5 465 tkr | 8 206 tkr |
| 2024 | 33 457 tkr | 2 920 tkr | 6 800 tkr |
| 2025 | 39 616 tkr | 5 486 tkr | 8 378 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,3 % – branschmedian 57,3 %
Vinstmarginal 13,9 % – branschmedian 5,7 %
Omsättningstillväxt 18,4 % – branschmedian −0 %
Median för 1058 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 39 616 | 33 457 | 34 553 | 31 517 | 30 274 | 25 695 | 25 775 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 351 | 0 | 30 | – | – |
| Rörelseintäkter | 39 616 | 33 457 | 34 904 | 31 517 | 30 304 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 287 | 7 330 | 7 876 | 7 986 | 7 828 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 607 | 7 833 | 7 209 | 7 109 | 5 897 | – | – |
| Personalkostnader | 16 270 | 14 620 | 13 414 | 12 962 | 12 833 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 018 | 874 | 953 | 986 | 1 045 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 475 | – | – |
| Rörelsekostnader | 34 182 | 30 657 | 29 452 | 29 044 | 28 078 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 434 | 2 800 | 5 452 | 2 473 | 2 226 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 92 | 148 | 68 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 41 | 29 | 55 | 55 | 56 | – | – |
| Finansiella poster | 52 | 119 | 13 | −55 | −56 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 486 | 2 920 | 5 465 | 2 418 | 2 169 | 1 666 | 1 519 |
| Bokslutsdispositioner | −925 | −833 | −1 189 | −490 | −199 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 561 | 2 086 | 4 277 | 1 928 | 1 970 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 983 | 492 | 929 | 425 | 443 | – | – |
| Årets resultat | 3 578 | 1 594 | 3 347 | 1 503 | 1 527 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 661 | 675 | 561 | 590 | 361 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 693 | 948 | 1 175 | 1 749 | 2 180 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 354 | 1 622 | 1 736 | 2 339 | 2 540 | – | – |
| Varulager | 4 186 | 3 968 | 4 172 | 4 778 | 3 555 | – | – |
| Kundfordringar | 3 980 | 3 896 | 3 370 | 2 759 | 2 875 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 018 | 4 819 | 4 346 | 3 724 | 3 416 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 000 | 3 000 | 1 500 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 6 876 | 3 630 | 6 021 | 5 149 | 4 253 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 081 | 15 417 | 16 038 | 13 651 | 11 224 | – | – |
| Summa tillgångar | 18 435 | 17 039 | 17 774 | 15 990 | 13 764 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 700 | 5 106 | 4 758 | 4 756 | 3 528 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 278 | 6 700 | 8 106 | 6 258 | 5 056 | – | – |
| Eget kapital | 8 378 | 6 800 | 8 206 | 6 358 | 5 156 | – | – |
| Obeskattade reserver | 5 771 | 4 946 | 4 583 | 3 394 | 2 905 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 637 | 680 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 341 | 1 752 | 1 708 | 1 885 | 1 246 | – | – |
| Skatteskulder | 100 | 557 | 591 | 309 | 543 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 286 | 5 293 | 4 985 | 5 601 | 5 024 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 18 435 | 17 039 | 17 774 | 15 990 | 13 764 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 28 | 25 | 23 | 23 | 24 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 3 000 | 2 000 | 3 000 | 1 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,3 % | 63 % | 66,6 % | 56,6 % | 54,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 301 % | 216 % | 238 % | 158 % | 153 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,7 % | 8,4 % | 15,8 % | 7,9 % | 7,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,9 % | 8,7 % | 15,8 % | 7,7 % | 7,2 % | 6,5 % | 5,9 % |
| Omsättningstillväxt | 18,4 % | −3,2 % | 9,6 % | 4,1 % | 17,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 42,7 % | 23,4 % | 40,8 % | 23,6 % | 29,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 415 tkr | 1 338 tkr | 1 502 tkr | 1 370 tkr | 1 261 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 398 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 3 578 tkr | 1 594 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 578 tkr | 1 594 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 594 tkr | −3 347 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 594 tkr | 3 347 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 3 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 6 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 1 594 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 3 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −398 tkr | 171 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 223 tkr | −534 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 325 tkr | 271 tkr |
| Forskott fran kunder | 183 tkr | 385 tkr |
| Forslag disposition | 8 278 tkr | 6 700 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 278 tkr | 4 700 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 3 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 292 tkr | 357 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 661 tkr | 675 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 2 080 tkr | 1 825 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 1 419 tkr | 1 150 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 333 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 255 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 269 tkr | 219 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 4 186 tkr | 3 968 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 100 tkr | 470 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 693 tkr | 948 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 9 724 tkr | 9 229 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 9 031 tkr | 8 281 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 428 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 495 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 750 tkr | 655 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 422 tkr | 295 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 000 tkr | 3 000 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 494 tkr | 466 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 5 771 tkr | 4 548 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 810 tkr | 4 810 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 810 tkr | 4 810 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 166 tkr | 2 132 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Si Tech ABHuvudarbetsställe
Tuntorp 154, 454 93 Brastad
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556793-0358
Registreringsdatum
6 november 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lysekil, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 28.140 – Tillverkning av andra kranar och ventiler
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.