Sibell i Göteborg AB
556568-6846Aktiebolagreg. 1999
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 297 tkr
Resultat efter fin. poster
4 238 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 1104, 405 23 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska idka handel med binderiartiklar, ävensom idka därmed förenlig verksamhet samt äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 867 tkr | −241 tkr | – |
| 2020 | 1 179 tkr | 33 tkr | 528 tkr |
| 2021 | 1 669 tkr | −193 tkr | 334 tkr |
| 2022 | 1 696 tkr | −6 tkr | 328 tkr |
| 2023 | 1 563 tkr | −271 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 1 681 tkr | −98 tkr | −40 tkr |
| 2025 | 1 297 tkr | 4 238 tkr | 2 909 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 326,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −22,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 297 | 1 681 | 1 563 | 1 696 | 1 669 | 1 179 | 867 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 297 | 1 681 | 1 563 | 1 696 | 1 669 | 1 179 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 022 | 778 | 637 | 519 | 694 | 729 | – |
| Personalkostnader | 236 | 597 | 854 | 908 | 875 | 128 | – |
| Av- och nedskrivningar | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | 208 | – |
| Rörelsekostnader | 1 466 | 1 584 | 1 699 | 1 635 | 1 777 | 1 065 | – |
| Rörelseresultat | −169 | 97 | −136 | 61 | −109 | 114 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 178 | 195 | 134 | 67 | 85 | 81 | – |
| Finansiella poster | 4 407 | −195 | −134 | −67 | −85 | −81 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 238 | −98 | −271 | −6 | −193 | 33 | −241 |
| Bokslutsdispositioner | −1 200 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 3 038 | −98 | −271 | −6 | −193 | 33 | – |
| Skatt på årets resultat | 89 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 2 949 | −98 | −271 | −6 | −193 | 33 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 822 | 2 031 | 2 239 | 2 448 | 2 656 | 2 775 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 438 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 260 | 2 031 | 2 239 | 2 448 | 2 656 | 2 775 | – |
| Kortfristiga fordringar | 361 | 1 218 | 1 238 | 1 195 | 1 157 | 1 154 | – |
| Kassa och bank | 666 | 154 | 99 | 239 | 81 | 546 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 028 | 1 373 | 1 337 | 1 434 | 1 238 | 1 700 | – |
| Summa tillgångar | 6 287 | 3 403 | 3 576 | 3 882 | 3 894 | 4 476 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 1 420 | 1 508 | 1 596 | 1 684 | 1 772 | 1 860 | – |
| Balanserat resultat | −1 460 | −1 450 | −1 268 | −1 350 | −1 244 | −1 365 | – |
| Fritt eget kapital | 1 489 | −1 548 | −1 538 | −1 356 | −1 438 | −1 332 | – |
| Eget kapital | 2 909 | −40 | 58 | 328 | 334 | 528 | – |
| Långfristiga skulder | 2 726 | 2 942 | 3 050 | 3 167 | 3 266 | 3 413 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 22 | – |
| Skatteskulder | 80 | 15 | 10 | 7 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 652 | 502 | 468 | 386 | 294 | 535 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 287 | 3 403 | 3 576 | 3 882 | 3 894 | 4 476 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,3 % | −1,2 % | 1,6 % | 8,5 % | 8,6 % | 11,8 % | – |
| Kassalikviditet | 158 % | 274 % | 285 % | 371 % | 421 % | 318 % | – |
| Rörelsemarginal | −13 % | 5,8 % | −8,7 % | 3,6 % | −6,5 % | 9,7 % | – |
| Vinstmarginal | 326,7 % | −5,8 % | −17,3 % | −0,4 % | −11,6 % | 2,8 % | −27,8 % |
| Omsättningstillväxt | −22,9 % | 7,6 % | −7,9 % | 1,6 % | 41,6 % | 35,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 101,4 % | 243,8 % | −468,5 % | −1,9 % | −57,9 % | 6,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 297 tkr | 1 681 tkr | 1 563 tkr | 1 696 tkr | 1 669 tkr | 1 179 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 438 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 949 tkr | −98 tkr |
| Byggnader mark | 1 795 tkr | 1 999 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 439 tkr | 5 439 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 643 tkr | 3 439 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 204 tkr | 204 tkr |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | 88 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 949 tkr | −98 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 98 tkr | 271 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −98 tkr | −271 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat upplosning uppskrivningsfond | 88 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital uppskrivningsfond upplosning uppskrivningsfond | 88 tkr | 88 tkr |
| Forslag disposition | 1 489 tkr | −1 548 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 489 tkr | −1 548 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 102 tkr | 123 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 27 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 54 tkr | 54 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 27 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 1 200 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 259 tkr | 1 096 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 359 tkr | 432 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 726 tkr | 2 942 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 4 586 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 138 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 55 tkr |
| Uppskrivningsfond | 1 320 tkr | 1 408 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Sibell i Göteborg ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556568-6846
Registreringsdatum
23 mars 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.860 – Partihandel med andra insatsvaror
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.