Sidra Care AB
556928-4549Aktiebolagreg. 2013
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
633 tkr
Resultat efter fin. poster
492 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lottagatan 8, 703 65 Örebro
Postadress
c/o Muhammed Alshamari, Lottagatan 8, 703 65 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bemanningsföretag inom vården. Vi hyr ut och rekryterar läkare, sjuksköterskor och annan personal inom vården. Hjälper landsting, kommuner och privata vårdgivare med kompetent personal när och där det bäst behövs. Det kan röra sig om kortare insatser på bara några dagar till flera månader. Vi bemannar vården i Sverige och Norge.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 68 tkr | 40 tkr | – |
| 2019 | 64 tkr | 11 tkr | 90 tkr |
| 2020 | 97 tkr | 10 tkr | 98 tkr |
| 2020 | 97 tkr | 10 tkr | 98 tkr |
| 2021 | 633 tkr | 492 tkr | 485 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,8 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 77,7 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 552,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 | 97 | 97 | 64 | 68 |
| Rörelseintäkter | 633 | 97 | 97 | 64 | – |
| Övriga externa kostnader | 128 | 79 | 79 | 52 | – |
| Personalkostnader | 12 | 8 | 8 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 140 | 87 | 87 | 52 | – |
| Rörelseresultat | 492 | 10 | 10 | 11 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 492 | 10 | 10 | 11 | 40 |
| Resultat före skatt | 492 | 10 | 10 | 11 | – |
| Skatt på årets resultat | 105 | 2 | 2 | 2 | – |
| Årets resultat | 387 | 8 | 8 | 9 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 4 | 7 | 7 | −1 | – |
| Kassa och bank | 760 | 118 | 118 | 92 | – |
| Omsättningstillgångar | 764 | 124 | 124 | 91 | – |
| Summa tillgångar | 764 | 124 | 124 | 91 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 48 | 40 | 40 | 31 | – |
| Fritt eget kapital | 435 | 48 | 48 | 40 | – |
| Eget kapital | 485 | 98 | 98 | 90 | – |
| Obeskattade reserver | 3 | 3 | 3 | 3 | – |
| Skatteskulder | 89 | −14 | −14 | −15 | – |
| Kortfristiga skulder | 276 | 24 | 24 | −2 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 764 | 124 | 124 | 91 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,8 % | 80,6 % | 80,6 % | 101,3 % | – |
| Kassalikviditet | 277 % | 529 % | 529 % | −5 187 % | – |
| Rörelsemarginal | 77,8 % | 10,8 % | 10,8 % | 17,6 % | – |
| Vinstmarginal | 77,7 % | 10,3 % | 10,3 % | 17,2 % | 58,8 % |
| Omsättningstillväxt | 552,6 % | 51,6 % | 51,6 % | −5,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 79,8 % | 8,4 % | 8,4 % | 9,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 387 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 387 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | – |
| Forslag disposition | 435 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 35 tkr | – |
| Medel disponera | 435 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 180 tkr | 30 tkr |
| Periodiseringsfonder | 3 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 28 feb. 2020 · Inlämnad –
Sidra Care ABHuvudarbetsställe
Lottagatan 8, 703 65 Örebro
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556928-4549
Registreringsdatum
10 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.