Sienna Resources Sweden AB
559148-9298Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
c/o Nordfors Consulting Ab, Box 528, 101 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt via dotterbolag bedriva prospektering efter mineraler samt gruvdrift och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −2 214 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −3 421 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −142 tkr | 812 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −42 tkr | 770 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 tkr | 767 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,5 % – branschmedian 60,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −24,6 %
Median för 63 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 | 42 | 142 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 42 | 142 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −42 | −142 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −42 | −142 | −3 421 | −2 214 |
| Resultat före skatt | −3 | −42 | −142 | – | – |
| Årets resultat | −3 | −42 | −142 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 750 | 750 | 753 | – | – |
| Kassa och bank | 37 | 40 | 83 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 787 | 790 | 836 | – | – |
| Summa tillgångar | 787 | 790 | 836 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 720 | 762 | 903 | – | – |
| Fritt eget kapital | 717 | 720 | 762 | – | – |
| Eget kapital | 767 | 770 | 812 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 20 | 25 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 787 | 790 | 836 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,5 % | 97,5 % | 97 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 936 % | 3 950 % | 3 367 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | −5,4 % | −17,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 42 tkr | 142 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −42 tkr | −142 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 767 tkr | 770 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 750 tkr | 750 tkr |
| Forslag disposition | 717 tkr | 720 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 717 tkr | 720 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 | 13 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Sienna Resources Sweden ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559148-9298
Registreringsdatum
12 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 09.900 – Stödverksamhet avseende annan utvinning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.