Sigillet Hotellfastigheter AB
556473-6303Aktiebolagreg. 1993
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 517 tkr
Resultat efter fin. poster
3 244 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kaserntorget 7, 411 18 Göteborg
Postadress
Kaserntorget 7, 411 18 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 489 tkr | 1 872 tkr | – |
| 2020 | 3 106 tkr | 1 559 tkr | – |
| 2021 | 3 549 tkr | 1 723 tkr | 327 tkr |
| 2022 | 3 703 tkr | 1 278 tkr | 535 tkr |
| 2023 | 4 065 tkr | 2 135 tkr | 674 tkr |
| 2024 | 4 441 tkr | 2 818 tkr | 636 tkr |
| 2025 | 4 517 tkr | 3 244 tkr | 592 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 71,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 517 | 4 441 | 4 065 | 3 703 | 3 549 | 3 106 | 3 489 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 49 | 0 | 59 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 517 | 4 441 | 4 114 | 3 703 | 3 609 | – | – |
| Handelsvaror | 622 | 849 | 1 019 | 1 331 | 736 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 0 | 5 | 37 | 16 | 15 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 548 | 548 | 550 | 725 | 725 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 19 | 2 | 49 | 0 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 189 | 1 404 | 1 656 | 2 073 | 1 536 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 327 | 3 037 | 2 458 | 1 630 | 2 073 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 394 | 316 | 268 | 125 | 115 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 477 | 535 | 591 | 477 | 465 | – | – |
| Finansiella poster | −84 | −219 | −323 | −352 | −350 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 244 | 2 818 | 2 135 | 1 278 | 1 723 | 1 559 | 1 872 |
| Bokslutsdispositioner | −3 288 | −2 855 | −1 947 | −1 005 | −1 451 | – | – |
| Resultat före skatt | −44 | −37 | 188 | 273 | 272 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 49 | 65 | 65 | – | – |
| Årets resultat | −44 | −39 | 139 | 207 | 207 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 932 | 5 480 | 6 028 | 6 578 | 7 303 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 222 | 15 787 | 14 355 | 13 867 | 12 862 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 154 | 21 267 | 20 383 | 20 445 | 20 165 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 607 | 1 096 | 1 238 | 484 | 910 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 607 | 1 096 | 1 238 | 484 | 910 | – | – |
| Summa tillgångar | 22 761 | 22 363 | 21 621 | 20 929 | 21 076 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 516 | 554 | 415 | 207 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 472 | 516 | 554 | 415 | 207 | – | – |
| Eget kapital | 592 | 636 | 674 | 535 | 327 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 176 | – | – |
| Långfristiga skulder | 18 600 | 18 600 | 18 600 | 18 600 | 18 600 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 15 | 56 | 439 | 150 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 159 | 131 | 69 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 570 | 3 128 | 2 347 | 1 795 | 1 972 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 22 761 | 22 363 | 21 621 | 20 929 | 21 076 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,6 % | 2,8 % | 3,1 % | 2,6 % | 2,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 73 % | 35 % | 53 % | 27 % | 46 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 73,7 % | 68,4 % | 60,5 % | 44 % | 58,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 71,8 % | 63,4 % | 52,5 % | 34,5 % | 48,6 % | 50,2 % | 53,7 % |
| Omsättningstillväxt | 1,7 % | 9,3 % | 9,8 % | 4,3 % | 14,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,4 % | −6,1 % | 20,7 % | 38,8 % | 63,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −44 tkr | −39 tkr |
| Byggnader mark | 4 932 tkr | 5 480 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 044 tkr | 16 044 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 11 112 tkr | 10 564 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 548 tkr | 548 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −44 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 39 tkr | −139 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −39 tkr | 139 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 592 tkr | 636 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −44 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 511 tkr | 1 033 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 15 222 tkr | 15 787 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 15 222 tkr | 15 787 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 3 354 tkr | 2 521 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 790 tkr | 3 953 tkr |
| Forslag disposition | 472 tkr | 516 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 472 tkr | 516 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 13 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 3 288 tkr | 2 855 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 770 tkr | 1 770 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 770 tkr | 1 770 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 83 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 275 tkr | 254 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 3 288 tkr | 2 855 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 18 600 tkr | 18 600 tkr |
| Stallda sakerheter | 25 000 tkr | 25 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 25 000 tkr | 25 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sigillet Hotellfastigheter ABHuvudarbetsställe
Kaserntorget 7, 411 18 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556473-6303
Registreringsdatum
23 september 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.