Signehem AB
556439-7577Aktiebolagreg. 1991
Sölvesborg, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
14 tkr
Resultat efter fin. poster
−439 tkr
Soliditet
−61 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södergatan 19 Lgh 1202, 294 31 Sölvesborg
Postadress
Södergatan 19 Lgh 1202, 294 31 Sölvesborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med livsmedel, restaurangverksamhet med servering och avhämtning, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 206 tkr | −617 tkr | – |
| 2019 | 5 145 tkr | −407 tkr | – |
| 2020 | 3 640 tkr | 1 023 tkr | 1 943 tkr |
| 2021 | 4 913 tkr | −553 tkr | 1 390 tkr |
| 2022 | 10 524 tkr | −1 911 tkr | 179 tkr |
| 2023 | 12 330 tkr | −1 762 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 187 tkr | −814 tkr | 135 tkr |
| 2025 | 14 tkr | −439 tkr | −304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −60,9 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −3 175,1 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −92,6 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 187 | 12 330 | 10 524 | 4 913 | 3 640 | 5 145 | 3 206 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | 0 | −47 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 358 | 731 | 568 | 161 | 80 | – | – |
| Rörelseintäkter | 27 | 545 | 13 061 | 11 092 | 5 074 | 3 674 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 11 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 87 | 8 898 | 6 771 | 1 984 | 1 399 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 575 | 2 078 | 2 576 | 1 679 | 1 147 | – | – |
| Personalkostnader | 47 | 321 | 3 534 | 3 410 | 1 825 | 1 461 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 217 | 317 | 257 | 227 | 142 | 120 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 248 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 457 | 1 300 | 14 767 | 12 984 | 5 631 | 4 138 | – | – |
| Rörelseresultat | −431 | −755 | −1 706 | −1 892 | −557 | −464 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 1 488 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 3 | 0 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 61 | 59 | 19 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | −59 | −56 | −19 | 3 | 1 487 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −439 | −814 | −1 762 | −1 911 | −553 | 1 023 | −407 | −617 |
| Resultat före skatt | −439 | −814 | −1 762 | −1 911 | −553 | 1 023 | – | – |
| Årets resultat | −439 | −814 | −1 762 | −1 911 | −553 | 1 023 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 14 | 21 | 9 | 16 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 498 | 1 085 | 674 | 868 | 560 | 352 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 498 | 1 095 | 688 | 889 | 570 | 367 | – | – |
| Varulager | – | 0 | 30 | 1 050 | 55 | 9 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 34 | 66 | 0 | 15 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 10 | 412 | 951 | 651 | 208 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 87 | 95 | 138 | 733 | 2 001 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 97 | 537 | 2 138 | 1 439 | 2 218 | – | – |
| Summa tillgångar | 498 | 1 192 | 1 225 | 3 027 | 2 009 | 2 585 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 15 | 829 | 1 791 | 1 970 | 1 823 | 800 | – | – |
| Fritt eget kapital | −424 | 15 | 29 | 59 | 1 270 | 1 823 | – | – |
| Eget kapital | −304 | 135 | 149 | 179 | 1 390 | 1 943 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 479 | 252 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 274 | 172 | 766 | 187 | 278 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 3 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 802 | 1 057 | 597 | 2 596 | 619 | 642 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 498 | 1 192 | 1 225 | 3 027 | 2 009 | 2 585 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 6 | 6 | 7 | 6 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −60,9 % | 11,3 % | 12,2 % | 5,9 % | 69,2 % | 75,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 9 % | 85 % | 42 % | 224 % | 344 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3 118 % | −404,7 % | −13,8 % | −18 % | −11,3 % | −12,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3 175,1 % | −436,3 % | −14,3 % | −18,2 % | −11,3 % | 28,1 % | −7,9 % | −19,2 % |
| Omsättningstillväxt | −92,6 % | −98,5 % | 17,2 % | 114,2 % | 35 % | −29,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 144,5 % | −603 % | −1 180 % | −1 066,4 % | −39,8 % | 52,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 187 tkr | 2 055 tkr | 1 754 tkr | 702 tkr | 607 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −439 tkr | −814 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 185 tkr | – |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Eventual forpliktelser | 88 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −439 tkr | −814 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 814 tkr | 1 762 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −814 tkr | −1 762 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −304 tkr | 135 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −439 tkr | −814 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 800 tkr |
| Forslag disposition | −424 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −424 tkr | 15 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 498 tkr | 1 085 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 877 tkr | 2 805 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 378 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 928 tkr | 2 576 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 922 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 217 tkr | 313 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 558 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 10 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 53 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 0 | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 53 tkr | – |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 4 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 43 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Overkursfond | – | 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 | 15 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 506 tkr | 441 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 213 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 48 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 1 950 tkr | 1 950 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 950 tkr | 1 950 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 126 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Signehem ABHuvudarbetsställe
Södergatan 19 Lgh 1202, 294 31 Sölvesborg
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556439-7577
Registreringsdatum
16 december 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sölvesborg, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.