Signera Rekrytering AB
559138-8680Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 717 tkr
Resultat efter fin. poster
1 960 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
6
Signera Rekrytering | Experter på rekrytering och search till organisationer
Signera Rekrytering i Stockholm arbetar med kompetensbaserad rekrytering. Vi erbjuder även search och headhunting, ledningsstöd och second opinion.
signerarekrytering.se
Adresser
Besöksadress
Klarabergsviadukten 63, Box 190, 101 23 Stockholm
Postadress
Klarabergsviadukten 63, Box 190, 101 23 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska erbjuda konsulttjänster i samband med rekrytering av chefer och specialister samt angränsande tjänster inom organisationsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 640 tkr | 955 tkr | – |
| 2019 | 4 358 tkr | 1 096 tkr | 955 tkr |
| 2020 | 6 152 tkr | 2 269 tkr | 1 568 tkr |
| 2021 | 8 233 tkr | 2 834 tkr | 2 277 tkr |
| 2022 | 10 570 tkr | 2 522 tkr | 2 475 tkr |
| 2023 | 9 860 tkr | 2 099 tkr | 2 513 tkr |
| 2024 | 14 358 tkr | 2 395 tkr | 2 700 tkr |
| 2025 | 13 717 tkr | 1 960 tkr | 2 271 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,6 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal 14,3 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt −4,5 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 717 | 14 358 | 9 860 | 10 570 | 8 233 | 6 152 | 4 358 | 3 640 |
| Övriga rörelseintäkter | 170 | 191 | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 13 888 | 14 549 | 9 860 | 10 570 | 8 249 | 6 152 | 4 358 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 306 | 5 274 | 1 671 | 1 569 | 445 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 614 | 1 532 | 1 609 | 1 449 | 1 307 | 1 254 | 1 277 | – |
| Personalkostnader | 4 995 | 5 366 | 4 483 | 5 025 | 3 659 | 2 626 | 1 976 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 16 | 17 | 7 | 2 | −0 | 1 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 11 931 | 12 189 | 7 770 | 8 045 | 5 412 | 3 880 | 3 254 | – |
| Rörelseresultat | 1 956 | 2 361 | 2 090 | 2 525 | 2 837 | 2 272 | 1 104 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 35 | 12 | 0 | – | 0 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | – |
| Finansiella poster | 4 | 35 | 9 | −3 | −3 | −2 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 960 | 2 395 | 2 099 | 2 522 | 2 834 | 2 269 | 1 096 | 955 |
| Bokslutsdispositioner | −100 | 0 | 80 | −650 | −600 | −580 | −200 | – |
| Resultat före skatt | 1 860 | 2 395 | 2 179 | 1 872 | 2 234 | 1 689 | 906 | – |
| Skatt på årets resultat | 409 | 522 | 491 | 405 | 475 | 376 | 205 | – |
| Årets resultat | 1 451 | 1 873 | 1 688 | 1 468 | 1 759 | 1 313 | 700 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 16 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | 16 | 0 | – |
| Kundfordringar | 2 106 | 2 591 | 1 975 | 2 689 | 2 469 | 1 628 | 896 | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 711 | 4 098 | 2 818 | 2 971 | 2 795 | 1 652 | 1 031 | – |
| Kassa och bank | 3 472 | 3 078 | 3 430 | 4 306 | 2 901 | 2 236 | 1 601 | – |
| Omsättningstillgångar | 7 183 | 7 177 | 6 248 | 7 276 | 5 697 | 3 888 | 2 632 | – |
| Summa tillgångar | 7 236 | 7 230 | 6 301 | 7 329 | 5 750 | 3 904 | 2 632 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 770 | 777 | 775 | 957 | 468 | 205 | 205 | – |
| Fritt eget kapital | 2 221 | 2 650 | 2 463 | 2 425 | 2 227 | 1 518 | 905 | – |
| Eget kapital | 2 271 | 2 700 | 2 513 | 2 475 | 2 277 | 1 568 | 955 | – |
| Obeskattade reserver | 2 297 | 2 197 | 2 197 | 2 277 | 1 627 | 1 027 | 447 | – |
| Leverantörsskulder | 1 307 | 888 | 723 | 868 | 339 | 194 | 169 | – |
| Skatteskulder | 0 | 51 | 14 | 295 | 509 | 473 | 359 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 668 | 2 333 | 1 591 | 2 578 | 1 845 | 1 309 | 1 230 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 236 | 7 230 | 6 301 | 7 329 | 5 750 | 3 904 | 2 632 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 4 | 3 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 400 | 1 880 | 1 686 | 1 650 | – | 950 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,6 % | 61,5 % | 67,6 % | 58,4 % | 62,1 % | 61,1 % | 49,8 % | – |
| Kassalikviditet | 269 % | 308 % | 393 % | 282 % | 309 % | 297 % | 214 % | – |
| Rörelsemarginal | 14,3 % | 16,4 % | 21,2 % | 23,9 % | 34,5 % | 36,9 % | 25,3 % | – |
| Vinstmarginal | 14,3 % | 16,7 % | 21,3 % | 23,9 % | 34,4 % | 36,9 % | 25,2 % | 26,2 % |
| Omsättningstillväxt | −4,5 % | 45,6 % | −6,7 % | 28,4 % | 33,8 % | 41,2 % | 19,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 63,9 % | 69,4 % | 67,2 % | 59,3 % | 77,2 % | 83,7 % | 73,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 286 tkr | 2 051 tkr | 1 643 tkr | 1 762 tkr | 1 372 tkr | 1 538 tkr | 1 453 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 53 tkr | 53 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 53 tkr | 53 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 451 tkr | 1 873 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 451 tkr | 1 873 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 873 tkr | −1 688 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 873 tkr | 1 688 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 880 tkr | 1 686 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 271 tkr | 2 700 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 451 tkr | 1 873 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 880 tkr | 1 686 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −100 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 221 tkr | 2 650 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 821 tkr | 770 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 512 tkr | 456 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 900 tkr | 1 127 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 297 tkr | 2 197 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 018 tkr | 1 044 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 461 tkr | 266 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Signera Rekrytering ABHuvudarbetsställe
Klarabergsviadukten 63, Box 190, 101 23 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559138-8680
Registreringsdatum
12 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.