Silva Curraj Fastighetsförmedling AB
559284-3477Aktiebolagreg. 2020
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
507 tkr
Resultat efter fin. poster
188 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Regementsgatan 11, 217 53 Malmö
Postadress
Regementsgatan 11, 217 53 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara fastighetsmäklarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 487 tkr | 435 tkr | 288 tkr |
| 2022 | 850 tkr | 57 tkr | 133 tkr |
| 2023 | 703 tkr | 129 tkr | 152 tkr |
| 2024 | 476 tkr | 133 tkr | 231 tkr |
| 2025 | 507 tkr | 188 tkr | 294 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 37,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 507 | 476 | 703 | 850 | 2 487 |
| Rörelseintäkter | 507 | 476 | 703 | 850 | 2 487 |
| Handelsvaror | 8 | – | – | 0 | 1 514 |
| Övriga externa kostnader | 151 | 156 | 144 | 150 | 55 |
| Personalkostnader | 360 | 267 | 521 | 643 | 483 |
| Rörelsekostnader | 519 | 424 | 665 | 793 | 2 052 |
| Rörelseresultat | −12 | 52 | 38 | 57 | 435 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 31 | 35 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 200 | 81 | 91 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 188 | 133 | 129 | 57 | 435 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −100 |
| Resultat före skatt | 188 | 133 | 129 | 57 | 335 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 5 | 10 | 12 | 72 |
| Årets resultat | 188 | 129 | 119 | 45 | 263 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 635 | 618 | 618 | 618 | – |
| Anläggningstillgångar | 635 | 618 | 618 | 618 | – |
| Kundfordringar | 0 | 14 | 31 | 103 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 171 | 146 | 109 | 105 | 255 |
| Kassa och bank | 158 | 153 | 184 | 254 | 1 059 |
| Omsättningstillgångar | 329 | 299 | 293 | 359 | 1 313 |
| Summa tillgångar | 964 | 917 | 911 | 977 | 1 313 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 81 | 77 | 8 | 63 | – |
| Fritt eget kapital | 269 | 206 | 127 | 108 | 263 |
| Eget kapital | 294 | 231 | 152 | 133 | 288 |
| Obeskattade reserver | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Långfristiga skulder | 520 | 578 | 607 | 618 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 2 | 129 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 93 | 76 |
| Kortfristiga skulder | 50 | 9 | 52 | 126 | 925 |
| Summa eget kapital och skulder | 964 | 917 | 911 | 977 | 1 313 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 140 | 125 | 50 | 100 | 200 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,7 % | 33,8 % | 25,4 % | 21,7 % | 28 % |
| Kassalikviditet | 658 % | 3 496 % | 560 % | 284 % | 142 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 10,9 % | 5,5 % | 6,7 % | 17,5 % |
| Vinstmarginal | 37,1 % | 27,9 % | 18,4 % | 6,7 % | 17,5 % |
| Omsättningstillväxt | 6,5 % | −32,3 % | −17,3 % | −65,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 64,1 % | 55,7 % | 78,5 % | 33,7 % | 91,3 % |
| Omsättning per anställd | 507 tkr | 476 tkr | 703 tkr | 850 tkr | 2 487 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 618 tkr | 618 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 618 tkr | 618 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 188 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 188 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 125 tkr | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 294 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 188 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 125 tkr | 50 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 17 tkr | – |
| Forslag disposition | 269 tkr | 206 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 129 tkr | 81 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 10 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 520 tkr | 578 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 138 tkr | 123 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 50 tkr | 9 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 520 tkr | 578 tkr |
| Periodiseringsfonder | 100 tkr | 100 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 230 tkr | 115 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Silva Curraj Fastighetsförmedling ABHuvudarbetsställe
Regementsgatan 11, 217 53 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559284-3477
Registreringsdatum
19 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.