Simma Lugnt AB
556867-2389Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 911 tkr
Resultat efter fin. poster
−578 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
6.5
Simma Lugnt
Welcome to Simma Lugnt, a digital design studio based in the heart of Gothenburg. We combine beautiful design, code and motion to craft beyond good looks and create solid digital experiences.
simmalugnt.se
Adresser
Besöksadress
Tredje Långgatan 19 1TR, 413 28 Göteborg
Postadress
Tredje Långgatan 19 1TR, 413 28 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Produktion av grafisk profil, design och order av trycksaker samt samt programmering, design, webbdesign och hosting av hemsidor.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 363 tkr | 162 tkr | – |
| 2017 | 1 741 tkr | 99 tkr | – |
| 2018 | 2 016 tkr | 239 tkr | 373 tkr |
| 2019 | 2 421 tkr | 71 tkr | 426 tkr |
| 2020 | 2 945 tkr | 415 tkr | 750 tkr |
| 2021 | 3 998 tkr | 552 tkr | 1 183 tkr |
| 2022 | 4 442 tkr | −198 tkr | 985 tkr |
| 2023 | 4 371 tkr | 331 tkr | 1 273 tkr |
| 2024 | 4 826 tkr | 331 tkr | 1 374 tkr |
| 2025 | 3 911 tkr | −578 tkr | 696 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 41,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −14,8 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −19 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 911 | 4 826 | 4 371 | 4 442 | 3 998 | 2 945 | 2 421 | 2 016 | 1 741 | 1 363 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 16 | 6 | – | 0 | 165 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 923 | 4 842 | 4 377 | 4 442 | 3 998 | 3 110 | 2 421 | 2 016 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 995 | 1 131 | 1 109 | 1 815 | 1 347 | 747 | 616 | 254 | – | – |
| Personalkostnader | 3 548 | 3 449 | 3 025 | 2 751 | 2 097 | 1 946 | 1 733 | 1 523 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 6 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 543 | 4 581 | 4 140 | 4 566 | 3 444 | 2 694 | 2 349 | 1 777 | – | – |
| Rörelseresultat | −619 | 260 | 237 | −125 | 554 | 416 | 72 | 239 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 6 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 41 | 71 | 93 | −73 | −2 | −1 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −578 | 331 | 331 | −198 | 552 | 415 | 71 | 239 | 99 | 162 |
| Resultat före skatt | −578 | 331 | 331 | −198 | 552 | 415 | 71 | 239 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 80 | 43 | 0 | 119 | 92 | 18 | 57 | – | – |
| Årets resultat | −578 | 251 | 287 | −198 | 433 | 324 | 53 | 182 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 940 | 735 | 857 | 340 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 940 | 735 | 857 | 340 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 365 | 943 | 714 | 758 | 718 | 732 | 474 | 430 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 938 | 1 733 | 993 | 938 | 813 | 828 | 513 | 445 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | – | – |
| Kassa och bank | 735 | 312 | 508 | 268 | 845 | 879 | 573 | 531 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 690 | 2 061 | 1 517 | 1 222 | 1 673 | 1 723 | 1 102 | 992 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 690 | 3 001 | 2 253 | 2 079 | 2 013 | 1 723 | 1 102 | 992 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 224 | 1 073 | 935 | 1 133 | 700 | 376 | 323 | 141 | – | – |
| Fritt eget kapital | 646 | 1 324 | 1 223 | 935 | 1 133 | 700 | 376 | 323 | – | – |
| Eget kapital | 696 | 1 374 | 1 273 | 985 | 1 183 | 750 | 426 | 373 | – | – |
| Leverantörsskulder | 92 | 63 | 145 | 148 | 135 | 62 | 41 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 96 | 37 | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 994 | 1 627 | 980 | 1 094 | 830 | 973 | 676 | 619 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 690 | 3 001 | 2 253 | 2 079 | 2 013 | 1 723 | 1 102 | 992 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6.5 | 5.5 | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | 150 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 41,2 % | 45,8 % | 56,5 % | 47,4 % | 58,8 % | 43,5 % | 38,7 % | 37,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 170 % | 127 % | 155 % | 112 % | 202 % | 177 % | 163 % | 160 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −15,8 % | 5,4 % | 5,4 % | −2,8 % | 13,9 % | 14,1 % | 3 % | 11,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,8 % | 6,9 % | 7,6 % | −4,5 % | 13,8 % | 14,1 % | 2,9 % | 11,9 % | 5,7 % | 11,9 % |
| Omsättningstillväxt | −19 % | 10,4 % | −1,6 % | 11,1 % | 35,8 % | 21,6 % | 20,1 % | 15,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −83 % | 18,3 % | 22,6 % | −20,1 % | 36,6 % | 43,2 % | 12,4 % | 48,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 602 tkr | 877 tkr | 874 tkr | 1 111 tkr | 1 333 tkr | 982 tkr | 807 tkr | 672 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 940 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 940 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 1 000 tkr | 423 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | 613 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 15 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −578 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −578 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −251 tkr | −287 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 251 tkr | 287 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 696 tkr | 1 374 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −578 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 646 tkr | 1 324 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 646 tkr | 1 224 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 57 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −15 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 435 tkr | 288 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 16 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 601 tkr | 770 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 37 tkr | 52 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 79 tkr | 445 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 301 tkr | 794 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Simma Lugnt ABHuvudarbetsställe
Tredje Långgatan 19 1TR, 413 28 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556867-2389
Registreringsdatum
10 oktober 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
- SNI 63.100 – Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.