Simons Cykel & Motorservice AB
556518-6359Aktiebolagreg. 1995
Tidaholm, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 122 tkr
Resultat efter fin. poster
−49 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järnvägsgatan 5, 522 30 Tidaholm
Postadress
Järnvägsgatan 5, 522 30 Tidaholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av cyklar och gräsklippare ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 042 tkr | 73 tkr | – |
| 2018 | 2 948 tkr | −3 tkr | – |
| 2019 | 2 873 tkr | −9 tkr | – |
| 2020 | 3 211 tkr | −7 tkr | 349 tkr |
| 2021 | 2 999 tkr | −42 tkr | 340 tkr |
| 2022 | 2 943 tkr | −60 tkr | 280 tkr |
| 2023 | 3 211 tkr | 105 tkr | 363 tkr |
| 2024 | 3 618 tkr | 119 tkr | 431 tkr |
| 2025 | 3 122 tkr | −49 tkr | 405 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −1,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −13,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 122 | 3 618 | 3 211 | 2 943 | 2 999 | 3 211 | 2 873 | 2 948 | 3 042 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 | 9 | 4 | 8 | 25 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 124 | 3 619 | 3 220 | 2 947 | 3 006 | 3 236 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 996 | 2 317 | 1 986 | 1 935 | 2 034 | 2 238 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 370 | 336 | 291 | 264 | 261 | 250 | – | – | – |
| Personalkostnader | 806 | 838 | 828 | 800 | 746 | 746 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 171 | 3 496 | 3 111 | 3 005 | 3 046 | 3 241 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −47 | 123 | 109 | −58 | −40 | −5 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 4 | 4 | 3 | 2 | 3 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −4 | −4 | −3 | −2 | −3 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −49 | 119 | 105 | −60 | −42 | −7 | −9 | −3 | 73 |
| Bokslutsdispositioner | 44 | −31 | −13 | 0 | 33 | 20 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −5 | 88 | 91 | −60 | −9 | 13 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 20 | 8 | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Årets resultat | −6 | 68 | 83 | −60 | −9 | 9 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 6 | 12 | 18 | 24 | – | – | – |
| Varulager | 592 | 605 | 582 | 508 | 480 | 450 | – | – | – |
| Kundfordringar | 81 | 105 | 52 | 149 | 48 | 80 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 118 | 73 | 177 | 92 | 115 | – | – | – |
| Kassa och bank | 92 | 54 | 7 | 8 | 161 | 72 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 800 | 778 | 662 | 692 | 733 | 637 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 800 | 778 | 668 | 704 | 751 | 661 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 291 | 243 | 160 | 220 | 229 | 220 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 285 | 311 | 243 | 160 | 220 | 229 | – | – | – |
| Eget kapital | 405 | 431 | 363 | 280 | 340 | 349 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 44 | 13 | – | 0 | 33 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | −160 | 52 | 113 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 312 | 350 | 152 | 229 | 318 | 119 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 395 | 463 | 240 | 311 | 411 | 279 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 800 | 778 | 668 | 704 | 751 | 661 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 20 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,6 % | 59,9 % | 55,9 % | 39,8 % | 45,3 % | 56,8 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 53 % | 37 % | 33 % | 59 % | 62 % | 67 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,5 % | 3,4 % | 3,4 % | −2 % | −1,3 % | −0,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −1,6 % | 3,3 % | 3,3 % | −2 % | −1,4 % | −0,2 % | −0,3 % | −0,1 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | −13,7 % | 12,7 % | 9,1 % | −1,9 % | −6,6 % | 11,8 % | −2,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,4 % | 15,8 % | 22,9 % | −21,6 % | −2,6 % | 2,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 561 tkr | 1 809 tkr | 1 606 tkr | 1 472 tkr | 1 500 tkr | 1 606 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 68 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | −160 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 20 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 405 tkr | 431 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 20 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 44 tkr | −31 tkr |
| Forslag disposition | 285 tkr | 311 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 285 tkr | 291 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 179 tkr | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 179 tkr | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 592 tkr | 605 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 64 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 75 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 44 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 480 tkr | 480 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 480 tkr | 480 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 34 tkr | 36 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Simons Cykel & Motorservice ABHuvudarbetsställe
Järnvägsgatan 5, 522 30 Tidaholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556518-6359
Registreringsdatum
12 juli 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tidaholm, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.632 – Detaljhandel med cyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.