swereg

Simplosophy AB

559139-7806Aktiebolagreg. 2017

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Solna, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2022

Omsättning

806 tkr

−25 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

63 tkr

−78 % mot föregående år

Soliditet

62 %

+2,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Brotorpsvägen 30, 170 62 Solna

Postadress

Brotorpsvägen 30, 170 62 Solna

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och mjukvaruutveckling samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2018986 tkr458 tkr312 tkr
2019541 tkr51 tkr351 tkr
2020843 tkr119 tkr483 tkr
20211 075 tkr285 tkr589 tkr
2022806 tkr63 tkr519 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 61,5 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −25 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20222021202020192018
Nettoomsättning8061 075843541986
Rörelseintäkter8061 075843541986
Råvaror och förnödenheter10000
Övriga externa kostnader4133443553
Personalkostnader690757679454475
Av- och nedskrivningar11––––
Rörelsekostnader743790723490528
Rörelseresultat6328512051458
Ränteintäkter och liknande0––––
Räntekostnader och liknande10100
Finansiella poster−1−0−1−00
Resultat efter finansiella poster6328511951458
Bokslutsdispositioner–0500−118
Resultat före skatt6328516951340
Skatt på årets resultat1359371178
Årets resultat4922613240262

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20222021202020192018
Materiella anläggningstillgångar2234–––
Anläggningstillgångar2234–––
Kundfordringar3613773570396
Kortfristiga fordringar3704123916396
Kassa och bank539640483638392
Omsättningstillgångar9091 052874644788
Summa tillgångar9311 086874644788
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat4193133012620
Fritt eget kapital469539433301262
Eget kapital519589483351312
Obeskattade reserver686868118118
Leverantörsskulder00037
Skatteskulder113136891188
Kortfristiga skulder344428323175358
Summa eget kapital och skulder9311 086874644788

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20222021202020192018
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)–120120––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20222021202020192018
Soliditet61,5 %59,3 %61,5 %69,1 %51,5 %
Kassalikviditet264 %246 %271 %369 %220 %
Rörelsemarginal7,9 %26,5 %14,2 %9,4 %46,4 %
Vinstmarginal7,8 %26,5 %14,1 %9,4 %46,5 %
Omsättningstillväxt−25 %27,5 %55,8 %−45,1 %–
Avkastning på eget kapital9,5 %38,3 %27,4 %11,3 %84 %
Omsättning per anställd806 tkr1 075 tkr843 tkr541 tkr986 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20222021
Arets resultat eget kapital49 tkr226 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat49 tkr226 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−226 tkr−132 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning226 tkr132 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning120 tkr120 tkr
Forandring periodiseringsfond–0
Forslag disposition469 tkr539 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning469 tkr419 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter7 tkr11 tkr
Inventarier verktyg installationer22 tkr34 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden34 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar11 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar11 tkr–
Medel disponera469 tkr539 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga2 tkr25 tkr
Ovriga kortfristiga skulder232 tkr291 tkr
Periodiseringsfonder68 tkr68 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • Simplosophy ABHuvudarbetsställe

    Brotorpsvägen 30, 170 62 Solna

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559139-7806

Registreringsdatum

15 december 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Solna, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering
  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler