SINA Mark AB
559299-0666Aktiebolagreg. 2021
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 083 tkr
Resultat efter fin. poster
263 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kopparvägen 35 Lgh1201, 176 72 Järfälla
Postadress
Kopparvägen 35 Lgh1201, 176 72 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva arbete och konsultationer inom bygg- , mark-, anläggning- och betongbranschen. Bolaget ska även bedriva verksamhet som fastighetsservice och renovering av hus så som snickeri, vvs och elarbeten, måleri samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget erbjuda flyttjänster, lokalvård och byggstädning samt därmed förenlig verksamhet
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 823 tkr | 356 tkr | 306 tkr |
| 2022 | 7 091 tkr | 2 068 tkr | 1 661 tkr |
| 2023 | 5 126 tkr | 383 tkr | 860 tkr |
| 2024 | 4 029 tkr | 359 tkr | 538 tkr |
| 2025 | 4 083 tkr | 263 tkr | 244 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 1,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 083 | 4 029 | 5 126 | 7 091 | 1 823 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 113 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 083 | 4 142 | 5 126 | 7 091 | 1 823 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 309 | 1 269 | 1 491 | 874 | 218 |
| Övriga externa kostnader | 636 | 484 | 469 | 601 | 230 |
| Personalkostnader | 1 842 | 1 895 | 2 671 | 3 444 | 1 019 |
| Av- och nedskrivningar | 30 | 110 | 95 | 91 | – |
| Rörelsekostnader | 3 817 | 3 757 | 4 726 | 5 010 | 1 467 |
| Rörelseresultat | 266 | 385 | 400 | 2 081 | 356 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | 5 | 2 | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 26 | 22 | 14 | 0 |
| Finansiella poster | −4 | −26 | −17 | −12 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 263 | 359 | 383 | 2 068 | 356 |
| Resultat före skatt | 263 | 359 | 383 | 2 068 | 356 |
| Skatt på årets resultat | 57 | 81 | 84 | 434 | 75 |
| Årets resultat | 206 | 278 | 299 | 1 635 | 281 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 98 | 89 | 351 | 364 | 455 |
| Anläggningstillgångar | 98 | 89 | 351 | 364 | 455 |
| Varulager | 0 | 2 | 0 | 0 | – |
| Kundfordringar | 268 | 486 | 1 290 | 759 | 108 |
| Kortfristiga fordringar | 650 | 850 | 1 338 | 821 | 267 |
| Kassa och bank | 299 | 129 | 287 | 1 881 | 223 |
| Omsättningstillgångar | 949 | 980 | 1 625 | 2 702 | 490 |
| Summa tillgångar | 1 047 | 1 069 | 1 976 | 3 066 | 945 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 13 | 235 | 536 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 219 | 513 | 835 | 1 636 | 281 |
| Eget kapital | 244 | 538 | 860 | 1 661 | 306 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 289 | 330 | 374 |
| Leverantörsskulder | 23 | 0 | 18 | 1 | 7 |
| Skatteskulder | 147 | 180 | 533 | 509 | 75 |
| Kortfristiga skulder | 803 | 532 | 827 | 1 075 | 265 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 047 | 1 069 | 1 976 | 3 066 | 945 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 4 | 6 | 8 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 500 | 600 | 1 100 | 280 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,3 % | 50,3 % | 43,5 % | 54,2 % | 32,4 % |
| Kassalikviditet | 118 % | 184 % | 196 % | 251 % | 185 % |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 9,6 % | 7,8 % | 29,3 % | 19,5 % |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 8,9 % | 7,5 % | 29,2 % | 19,5 % |
| Omsättningstillväxt | 1,3 % | −21,4 % | −27,7 % | 289 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 84,5 % | 51,6 % | 34,8 % | 98,5 % | 91,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 361 tkr | 1 007 tkr | 854 tkr | 886 tkr | 911 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 206 tkr | 278 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 206 tkr | 278 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −278 tkr | −299 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 278 tkr | 299 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 600 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 2 tkr |
| Forslag disposition | 219 tkr | 513 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 361 tkr | 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 98 tkr | 89 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 151 tkr | 112 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 53 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 455 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 273 tkr |
| Kassalikviditet | – | 1,841 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 99 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 135 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Rorelsemarginal | – | 0,096 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 514 tkr | 217 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
SINA Mark ABHuvudarbetsställe
Kopparvägen 35 Lgh1201, 176 72 Järfälla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559299-0666
Registreringsdatum
28 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 43.310 – Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.