Sindre AB
556671-5354Aktiebolagreg. 2004
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 626 tkr
Resultat efter fin. poster
738 tkr
Soliditet
53 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stena Center 412 92 Göteborg, 412 92 Göteborg
Postadress
c/o Mohammad Kabir, Sindre Ab, Stena Center 412 92 Göteborg, 412 92 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förmedla, utveckla, tillverka och marknadsföra system och produkter inom mikro- och nanoteknologi, samt konsultverksamhet inom dessa områden samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −19 tkr | – |
| 2017 | −0 tkr | −11 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −13 tkr | 61 tkr |
| 2019 | −0 tkr | 119 tkr | 100 tkr |
| 2020 | −0 tkr | 1 143 tkr | 1 152 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 423 tkr | 1 992 tkr |
| 2022 | – | −172 tkr | 1 826 tkr |
| 2023 | 682 tkr | 361 tkr | 1 387 tkr |
| 2024 | 875 tkr | 565 tkr | 1 348 tkr |
| 2025 | 1 626 tkr | 738 tkr | 1 402 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,2 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal 45,4 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt 85,8 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 626 | 875 | 682 | – | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | 0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | – | 0 | 1 051 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 626 | 875 | 682 | 0 | 1 051 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 213 | 14 | 32 | 11 | 236 | 264 | 14 | 13 | – | – |
| Personalkostnader | 657 | 263 | 0 | 434 | 1 331 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 105 | 105 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 870 | 277 | 32 | 550 | 1 673 | 264 | 14 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | 756 | 599 | 650 | −550 | −622 | −264 | −14 | −13 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 8 | 0 | 484 | 3 101 | 1 485 | 214 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 41 | 70 | 106 | 56 | 78 | 81 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −18 | −33 | −289 | 378 | 3 045 | 1 407 | 133 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 738 | 565 | 361 | −172 | 2 423 | 1 143 | 119 | −13 | −11 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | −385 | −248 | −75 | 6 | −1 447 | −90 | −109 | −115 | – | – |
| Resultat före skatt | 353 | 318 | 285 | −166 | 976 | 1 052 | 10 | −128 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 74 | 75 | 47 | 0 | 136 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 279 | 243 | 239 | −166 | 840 | 1 052 | 10 | −128 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 841 | 946 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 70 | 70 | 70 | 350 | 367 | 2 386 | 2 224 | 207 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 70 | 70 | 70 | 1 191 | 1 313 | 2 386 | 2 224 | 207 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 030 | 998 | 942 | 390 | 34 | 330 | 267 | 238 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 975 | 1 849 | 1 787 | 2 168 | 3 281 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 113 | 66 | 6 | 293 | 52 | 2 | 216 | 2 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 119 | 2 913 | 2 736 | 2 851 | 3 366 | 332 | 483 | 239 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 188 | 2 983 | 2 805 | 4 042 | 4 680 | 2 718 | 2 707 | 446 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −409 | −434 | −387 | 0 | 0 | 0 | −10 | 89 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 302 | 1 248 | 1 287 | 1 726 | 1 892 | 1 052 | 0 | −39 | – | – |
| Eget kapital | 1 402 | 1 348 | 1 387 | 1 826 | 1 992 | 1 152 | 100 | 61 | – | – |
| Obeskattade reserver | 369 | 250 | 129 | 220 | 220 | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 280 | 280 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 | 174 | 149 | 60 | 178 | 198 | 81 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 195 | 121 | 47 | 136 | 136 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 415 | 1 211 | 1 141 | 1 656 | 2 009 | 1 368 | 2 526 | 386 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 188 | 2 983 | 2 805 | 4 042 | 4 680 | 2 718 | 2 707 | 446 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | 0 | 340 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,2 % | 51,9 % | 53,1 % | 49,5 % | 46,3 % | 42,4 % | 3,7 % | 13,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 220 % | 241 % | 240 % | 172 % | 168 % | 24 % | 19 % | 62 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 46,5 % | 68,4 % | 95,3 % | – | – | 26 426 500 % | 1 417 700 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 45,4 % | 64,6 % | 52,9 % | – | – | −114 261 500 % | −11 891 700 % | – | 1 096 100 % | – |
| Omsättningstillväxt | 85,8 % | 28,3 % | – | – | −100 % | 0 % | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 18 % | 17,2 % | −9,1 % | 42,2 % | 91,3 % | 10,3 % | −211,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 626 tkr | 875 tkr | 682 tkr | – | 0 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 20 tkr | 20 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 712 tkr | 1 683 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 18 tkr | 62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 712 tkr | 1 683 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 683 tkr | −1 674 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 0 | −48 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 25 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −119 tkr | −121 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 560 tkr | 542 tkr |
| Forslag disposition | 1 302 tkr | 1 248 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 052 tkr | 1 248 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 250 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 1 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 284 tkr | 189 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 468 tkr | 454 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 975 tkr | 1 849 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 405 tkr | 293 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 tkr | 174 tkr |
| Periodiseringsfonder | 369 tkr | 250 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 815 tkr | 797 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sindre ABHuvudarbetsställe
Stena Center 412 92 Göteborg, 412 92 Göteborg
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556671-5354
Registreringsdatum
2 december 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 72.101 – Bioteknisk forskning och utveckling
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.