Sir Toby's AB
556429-4006Aktiebolagreg. 1991
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 945 tkr
Resultat efter fin. poster
−294 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
1
Sir Toby's Pub & Restaurant | Malmö
Sir Toby
sirtobys.se
Adresser
Besöksadress
Davidshallsgatan 21, 211 45 Malmö
Postadress
Davidshallsgatan 21, 211 45 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangrörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 554 tkr | 94 tkr | – |
| 2020 | 5 336 tkr | 200 tkr | – |
| 2021 | 4 699 tkr | −42 tkr | 899 tkr |
| 2022 | 5 115 tkr | −1 103 tkr | 1 296 tkr |
| 2023 | 4 238 tkr | −1 443 tkr | 853 tkr |
| 2024 | 3 662 tkr | −363 tkr | 489 tkr |
| 2025 | 3 945 tkr | −294 tkr | 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −7,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 7,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 945 | 3 662 | 4 238 | 5 115 | 4 699 | 5 336 | 6 554 |
| Övriga rörelseintäkter | 332 | 2 105 | 70 | 534 | 930 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 278 | 5 767 | 4 309 | 5 649 | 5 629 | – | – |
| Handelsvaror | 1 665 | 1 794 | 2 124 | 2 592 | 2 284 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 516 | 3 740 | 2 382 | 2 788 | 2 394 | – | – |
| Personalkostnader | 382 | 591 | 1 240 | 1 362 | 971 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 9 | 10 | 10 | 17 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 574 | 6 135 | 5 757 | 6 752 | 5 666 | – | – |
| Rörelseresultat | −296 | −368 | −1 448 | −1 103 | −37 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | −5 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 5 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 5 | 5 | 0 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −294 | −363 | −1 443 | −1 103 | −42 | 200 | 94 |
| Resultat före skatt | −294 | −363 | −1 443 | −1 103 | −42 | – | – |
| Årets resultat | −294 | −363 | −1 443 | −1 103 | −42 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 53 | 4 | 14 | 24 | 34 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 619 | 614 | 614 | 614 | 113 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 673 | 619 | 628 | 638 | 147 | – | – |
| Varulager | 167 | 236 | 245 | 247 | 182 | – | – |
| Kundfordringar | 17 | 13 | 16 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 528 | 834 | 1 086 | 623 | 806 | – | – |
| Kassa och bank | 264 | 316 | 174 | 331 | 360 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 959 | 1 385 | 1 506 | 1 201 | 1 347 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 631 | 2 003 | 2 134 | 1 839 | 1 494 | – | – |
| Aktiekapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Bundet eget kapital | 356 | 356 | 356 | 356 | 356 | – | – |
| Balanserat resultat | 133 | 497 | 1 940 | 2 043 | 584 | – | – |
| Fritt eget kapital | −161 | 133 | 497 | 940 | 543 | – | – |
| Eget kapital | 195 | 489 | 853 | 1 296 | 899 | – | – |
| Avsättningar | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 244 | 220 | 644 | 293 | 283 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 436 | 1 514 | 1 281 | 544 | 575 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 631 | 2 003 | 2 134 | 1 839 | 1 494 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 4 | 4 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12 % | 24,4 % | 40 % | 70,5 % | 60,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 55 % | 76 % | 98 % | 176 % | 203 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7,5 % | −10,1 % | −34,2 % | −21,6 % | −0,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7,4 % | −9,9 % | −34,1 % | −21,6 % | −0,9 % | 3,8 % | 1,4 % |
| Omsättningstillväxt | 7,7 % | −13,6 % | −17,2 % | 8,9 % | −11,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −150,4 % | −74,3 % | −169,3 % | −85,1 % | −4,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 945 tkr | 1 831 tkr | 1 060 tkr | 1 279 tkr | 1 566 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −294 tkr | −363 tkr |
| Exceptionella intakter | −329 tkr | −2 090 tkr |
| Exceptionella kostnader | 79 tkr | 1 317 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −294 tkr | −363 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 363 tkr | 1 443 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −363 tkr | −1 443 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 195 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −294 tkr | −363 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 619 tkr | 614 tkr |
| Forskott fran kunder | 43 tkr | 100 |
| Forslag disposition | −161 tkr | 133 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −161 tkr | 133 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 116 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 53 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 379 tkr | 319 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 326 tkr | 315 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 9 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 167 tkr | 236 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 396 tkr | 711 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 132 tkr | 1 237 tkr |
| Reservfond | 56 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 17 tkr | 57 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Sir Toby's ABHuvudarbetsställe
Davidshallsgatan 21, 211 45 Malmö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556429-4006
Registreringsdatum
3 juli 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
300 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.