Siri Konsult AB
556874-2729Aktiebolagreg. 2011
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 887 tkr
Resultat efter fin. poster
830 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södergatan 3, 211 34 Malmö
Postadress
c/o Länsförsäkringar Skåne, Södergatan 3, 211 34 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget äger och förvaltar företag och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 459 tkr | 1 042 tkr | – |
| 2019 | 2 209 tkr | 580 tkr | – |
| 2020 | 2 440 tkr | 708 tkr | 1 277 tkr |
| 2021 | 2 795 tkr | 784 tkr | 1 439 tkr |
| 2022 | 3 162 tkr | 915 tkr | 1 706 tkr |
| 2023 | 2 672 tkr | 507 tkr | 1 792 tkr |
| 2024 | 3 018 tkr | 926 tkr | 2 324 tkr |
| 2025 | 2 887 tkr | 830 tkr | 2 658 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,9 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 28,7 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt −4,3 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 887 | 3 018 | 2 672 | 3 162 | 2 795 | 2 440 | 2 209 | 2 459 |
| Rörelseintäkter | 2 887 | 3 018 | 2 672 | 3 162 | 2 795 | 2 440 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 527 | 452 | 518 | 436 | 556 | 462 | – | – |
| Personalkostnader | 1 516 | 1 624 | 1 663 | 1 553 | 1 487 | 1 340 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 60 | 41 | 16 | 12 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 101 | 2 136 | 2 222 | 2 006 | 2 055 | 1 804 | – | – |
| Rörelseresultat | 786 | 882 | 450 | 1 156 | 739 | 636 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 82 | 8 | 7 | 1 | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 44 | 44 | 56 | −241 | 45 | 72 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 830 | 926 | 507 | 915 | 784 | 708 | 580 | 1 042 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 54 | 246 | – | – |
| Resultat före skatt | 830 | 926 | 507 | 915 | 838 | 954 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 196 | 194 | 121 | 218 | 206 | 221 | – | – |
| Årets resultat | 634 | 732 | 386 | 697 | 632 | 733 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 111 | 169 | 230 | 58 | 47 | 60 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 093 | 628 | 282 | 36 | 153 | 85 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 204 | 797 | 511 | 94 | 200 | 144 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 814 | 606 | 663 | 506 | 240 | 368 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 298 | 295 | 143 | 109 | 109 | 7 | – | – |
| Kassa och bank | 546 | 818 | 660 | 1 118 | 1 066 | 953 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 658 | 1 719 | 1 466 | 1 734 | 1 414 | 1 327 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 862 | 2 516 | 1 978 | 1 828 | 1 614 | 1 472 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 974 | 1 542 | 1 356 | 959 | 756 | 494 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 608 | 2 274 | 1 742 | 1 656 | 1 389 | 1 227 | – | – |
| Eget kapital | 2 658 | 2 324 | 1 792 | 1 706 | 1 439 | 1 277 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 54 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 46 | 24 | 0 | 21 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 45 | 55 | 45 | 45 | 56 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 204 | 192 | 186 | 122 | 175 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 862 | 2 516 | 1 978 | 1 828 | 1 614 | 1 472 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 300 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,9 % | 92,4 % | 90,6 % | 93,3 % | 89,1 % | 89,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 813 % | 895 % | 790 % | 1 423 % | 806 % | 945 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,2 % | 29,2 % | 16,9 % | 36,6 % | 26,5 % | 26,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,7 % | 30,7 % | 19 % | 28,9 % | 28,1 % | 29 % | 26,3 % | 42,4 % |
| Omsättningstillväxt | −4,3 % | 13 % | −15,5 % | 13,1 % | 14,5 % | 10,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 31,5 % | 21,6 % | 40,9 % | 44 % | 57,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 962 tkr | 1 006 tkr | 891 tkr | 1 054 tkr | 932 tkr | 1 220 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 31 tkr | 46 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 31 tkr | 46 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 061 tkr | 582 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 293 tkr | 813 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 480 tkr | 360 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 89 | 820 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 231 tkr | 231 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 634 tkr | 732 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 634 tkr | 732 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −732 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 732 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 658 tkr | 2 324 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 634 tkr | 732 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 608 tkr | 2 274 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 508 tkr | 1 974 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 390 tkr | 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 111 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 301 tkr | 301 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 190 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 60 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 23 tkr | −50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 424 tkr | 362 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 298 tkr | 295 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 144 tkr | 82 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | −15 tkr | −13 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Siri Konsult ABHuvudarbetsställe
Södergatan 3, 211 34 Malmö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556874-2729
Registreringsdatum
2 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.