Siscon AB
556677-9699Aktiebolagreg. 2005
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−149 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djäknebergsgatan 11 B, 724 61 Västerås
Postadress
c/o Sven Storholm, Djäknebergsgatan 11 B, 724 61 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, finansiering och administrativ utveckling samt bedriva budbilsverksamhet baserat på helt eldrivna fordon samt förvaltning och handel med fastigheter och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 417 tkr | −369 tkr | – |
| 2018 | 410 tkr | 266 tkr | – |
| 2019 | 922 tkr | 654 tkr | 3 970 tkr |
| 2020 | 50 tkr | 129 tkr | 4 054 tkr |
| 2021 | 96 tkr | 367 tkr | 4 354 tkr |
| 2022 | 746 tkr | 321 tkr | 4 361 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −55 tkr | 4 181 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 3 tkr | 3 980 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −149 tkr | 3 836 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 746 | 96 | 50 | 922 | 410 | 417 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 60 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 60 | 746 | 97 | 50 | 923 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 23 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 65 | 58 | 50 | 87 | 55 | 76 | 140 | – | – |
| Personalkostnader | 130 | 131 | 102 | 215 | 26 | 13 | 19 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 7 | 22 | 22 | 22 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 194 | 189 | 160 | 324 | 103 | 111 | 192 | – | – |
| Rörelseresultat | −194 | −188 | −100 | 422 | −6 | −61 | 731 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 45 | 77 | 48 | 14 | 375 | 191 | 10 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 45 | 192 | 46 | −102 | 373 | 189 | −77 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −149 | 3 | −55 | 321 | 367 | 129 | 654 | 266 | −369 |
| Bokslutsdispositioner | 214 | 0 | 59 | −52 | 147 | 162 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 65 | 3 | 4 | 269 | 514 | 291 | 554 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 5 | 82 | 34 | 27 | 142 | – | – |
| Årets resultat | 65 | 3 | −0 | 187 | 480 | 264 | 412 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 73 | 95 | 117 | 139 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 804 | 2 054 | 1 937 | 1 397 | 12 | 18 | 242 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 804 | 2 054 | 1 937 | 1 470 | 107 | 135 | 381 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 87 | 161 | 264 | 39 | 94 | 23 | 42 | – | – |
| Kassa och bank | 2 189 | 2 223 | 2 513 | 3 523 | 4 667 | 4 673 | 4 530 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 275 | 2 384 | 2 777 | 3 561 | 4 761 | 4 695 | 4 572 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 079 | 4 438 | 4 714 | 5 031 | 4 869 | 4 830 | 4 953 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 671 | 3 877 | 4 081 | 4 074 | 3 774 | 3 690 | 3 458 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 736 | 3 880 | 4 081 | 4 261 | 4 254 | 3 954 | 3 870 | – | – |
| Eget kapital | 3 836 | 3 980 | 4 181 | 4 361 | 4 354 | 4 054 | 3 970 | – | – |
| Obeskattade reserver | 227 | 441 | 441 | 500 | 448 | 595 | 757 | – | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 8 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 5 | 86 | 116 | 61 | 169 | 204 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 | 17 | 92 | 170 | 67 | 181 | 226 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 079 | 4 438 | 4 714 | 5 031 | 4 869 | 4 830 | 4 953 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 587 | 209 | – | 180 | 180 | 180 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,5 % | 97,6 % | 96,1 % | 94,6 % | 96,7 % | 93,7 % | 92,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 13 693 % | 14 268 % | 3 018 % | 2 091 % | 7 155 % | 2 591 % | 2 025 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 56,6 % | −5,9 % | −121 % | 79,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 43 % | 382,3 % | 258 % | 70,9 % | 64,9 % | −88,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | 677,1 % | 92 % | −94,6 % | 124,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 % | 0,1 % | −0 % | 4,3 % | 11 % | 6,5 % | 10,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 804 tkr | 2 054 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 804 tkr | 2 054 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 2 054 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 250 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | −2 054 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 117 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 65 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 65 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 339 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −339 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 836 tkr | 3 980 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 65 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 204 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 214 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 3 736 tkr | 3 880 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 149 tkr | 3 671 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 74 tkr | 156 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −117 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 12 tkr |
| Periodiseringsfonder | 227 tkr | 441 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Siscon ABHuvudarbetsställe
Djäknebergsgatan 11 B, 724 61 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556677-9699
Registreringsdatum
14 mars 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.