Sjögren Maurie Consulting AB
559026-5137Aktiebolagreg. 2015
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 126 tkr
Resultat efter fin. poster
563 tkr
Soliditet
79 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brennervägen 14, 168 55 Bromma
Postadress
Brennervägen 14, 168 55 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva rådgivning och konsultverksamhet rörande informationsteknologi, affärssystem, äga och förvalta aktier samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 104 tkr | 1 230 tkr | – |
| 2017 | 2 966 tkr | 1 149 tkr | – |
| 2018 | 2 227 tkr | 400 tkr | 671 tkr |
| 2019 | 2 174 tkr | 212 tkr | 366 tkr |
| 2020 | 3 685 tkr | 1 731 tkr | 1 401 tkr |
| 2021 | 3 615 tkr | 1 687 tkr | 2 248 tkr |
| 2022 | 2 698 tkr | 601 tkr | 2 054 tkr |
| 2023 | 1 865 tkr | 601 tkr | 2 156 tkr |
| 2024 | 2 148 tkr | 821 tkr | 2 400 tkr |
| 2025 | 2 126 tkr | 563 tkr | 2 261 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,6 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 26,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −1 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 126 | 2 148 | 1 865 | 2 698 | 3 615 | 3 685 | 2 174 | 2 227 | 2 966 | 2 104 |
| Rörelseintäkter | 2 126 | 2 148 | 1 865 | 2 698 | 3 615 | 3 685 | 2 174 | 2 227 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 87 | 622 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 224 | 161 | 242 | 204 | 210 | 250 | 486 | 461 | – | – |
| Personalkostnader | 1 341 | 1 172 | 950 | 1 272 | 1 713 | 1 703 | 1 473 | 1 357 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 564 | 1 333 | 1 279 | 2 098 | 1 923 | 1 953 | 1 959 | 1 818 | – | – |
| Rörelseresultat | 562 | 815 | 586 | 600 | 1 692 | 1 732 | 215 | 409 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 6 | 19 | 4 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 4 | 3 | 5 | 1 | 3 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 6 | 15 | 1 | −5 | −1 | −3 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 563 | 821 | 601 | 601 | 1 687 | 1 731 | 212 | 400 | 1 149 | 1 230 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −124 | 52 | −155 | 307 | – | 0 | −116 | – | – |
| Resultat före skatt | 413 | 697 | 653 | 446 | 1 994 | 1 731 | 212 | 284 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 93 | 154 | 151 | 96 | 423 | 379 | 59 | 77 | – | – |
| Årets resultat | 320 | 544 | 502 | 350 | 1 572 | 1 351 | 153 | 207 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 565 | 2 465 | 1 665 | 365 | 365 | 150 | 150 | 167 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 565 | 2 465 | 1 665 | 365 | 365 | 150 | 150 | 167 | – | – |
| Kundfordringar | 996 | 372 | 409 | 641 | 939 | 992 | 752 | 381 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 005 | 679 | 952 | 731 | 942 | 1 290 | 951 | 419 | – | – |
| Kassa och bank | 101 | 414 | 533 | 2 164 | 2 393 | 1 374 | 450 | 1 279 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 106 | 1 093 | 1 484 | 2 895 | 3 335 | 2 664 | 1 401 | 1 699 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 671 | 3 558 | 3 149 | 3 260 | 3 700 | 2 814 | 1 551 | 1 866 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 892 | 1 806 | 1 604 | 1 655 | 1 253 | 0 | 164 | 414 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 211 | 2 350 | 2 106 | 2 004 | 2 198 | 1 351 | 316 | 621 | – | – |
| Eget kapital | 2 261 | 2 400 | 2 156 | 2 054 | 2 248 | 1 401 | 366 | 671 | – | – |
| Obeskattade reserver | 788 | 638 | 514 | 566 | 411 | 718 | 718 | 718 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 15 | 5 | 5 | 1 | 0 | 22 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 30 | 36 | – | 0 | 383 | 182 | 0 | 118 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 622 | 521 | 479 | 640 | 1 041 | 694 | 466 | 477 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 671 | 3 558 | 3 149 | 3 260 | 3 700 | 2 814 | 1 551 | 1 866 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 426 | 458 | 300 | 400 | 544 | 725 | 316 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,6 % | 81,7 % | 81,4 % | 76,8 % | 69,6 % | 70,1 % | 60,4 % | 66,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 178 % | 210 % | 310 % | 453 % | 320 % | 384 % | 300 % | 356 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 26,4 % | 37,9 % | 31,4 % | 22,3 % | 46,8 % | 47 % | 9,9 % | 18,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,5 % | 38,2 % | 32,2 % | 22,3 % | 46,7 % | 47 % | 9,8 % | 18 % | 38,7 % | 58,5 % |
| Omsättningstillväxt | −1 % | 15,2 % | −30,9 % | −25,4 % | −1,9 % | 69,5 % | −2,4 % | −24,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 % | 22,7 % | 23,3 % | 17 % | 69,9 % | 96,4 % | 41,7 % | 30,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 126 tkr | 2 148 tkr | 1 865 tkr | 2 698 tkr | 1 808 tkr | 1 843 tkr | 1 087 tkr | 1 114 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 200 tkr | 2 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 200 tkr | 2 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 100 tkr | 800 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 365 tkr | 365 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 365 tkr | 365 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 320 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 320 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −544 tkr | −502 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 544 tkr | 502 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 458 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 261 tkr | 2 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 320 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 458 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | −124 tkr |
| Forslag disposition | 2 211 tkr | 2 350 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 785 tkr | 1 892 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 307 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 312 tkr | 311 tkr |
| Periodiseringsfonder | 788 tkr | 638 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 264 tkr | 159 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Sjögren Maurie Consulting ABHuvudarbetsställe
Brennervägen 14, 168 55 Bromma
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559026-5137
Registreringsdatum
15 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.