Sjömarkens Armatur Aktiebolag
556411-7652Aktiebolagreg. 1990
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 859 tkr
Resultat efter fin. poster
1 863 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborgsvägen 179, 504 63 Borås
Postadress
Göteborgsvägen 179, 504 63 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 035 tkr | 1 260 tkr | – |
| 2021 | 1 969 tkr | 805 tkr | – |
| 2022 | 2 270 tkr | 1 277 tkr | 2 701 tkr |
| 2023 | 2 392 tkr | 1 479 tkr | 3 274 tkr |
| 2024 | 2 367 tkr | 1 012 tkr | 3 276 tkr |
| 2025 | 2 783 tkr | 1 262 tkr | 3 477 tkr |
| 2026 | 2 859 tkr | 1 863 tkr | 4 114 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 65,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 2,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 859 | 2 783 | 2 367 | 2 392 | 2 270 | 1 969 | 2 035 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 861 | 2 785 | 2 369 | 2 393 | 2 272 | – | – |
| Handelsvaror | 733 | 1 249 | 1 086 | 657 | 757 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 78 | 87 | 85 | 75 | 86 | – | – |
| Personalkostnader | 42 | 42 | 39 | 29 | 31 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 145 | 145 | 147 | 152 | 116 | – | – |
| Rörelsekostnader | 998 | 1 524 | 1 357 | 914 | 990 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 862 | 1 261 | 1 012 | 1 479 | 1 282 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | −0 | 0 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 863 | 1 262 | 1 012 | 1 479 | 1 277 | 805 | 1 260 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −315 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 863 | 1 262 | 1 012 | 1 479 | 962 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 385 | 261 | 210 | 306 | 198 | – | – |
| Årets resultat | 1 478 | 1 001 | 801 | 1 173 | 764 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 905 | 3 050 | 3 196 | 3 343 | 3 495 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 905 | 3 050 | 3 196 | 3 343 | 3 495 | – | – |
| Kundfordringar | 362 | 450 | 269 | 430 | 295 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 363 | 571 | 404 | 509 | 445 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 1 988 | 1 436 | 671 | 448 | 194 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 354 | 2 010 | 1 077 | 959 | 641 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 259 | 5 060 | 4 273 | 4 302 | 4 136 | – | – |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 337 | 2 176 | 2 174 | 1 801 | 1 637 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 814 | 3 177 | 2 976 | 2 974 | 2 401 | – | – |
| Eget kapital | 4 114 | 3 477 | 3 276 | 3 274 | 2 701 | – | – |
| Obeskattade reserver | 315 | 315 | 315 | 315 | 315 | – | – |
| Leverantörsskulder | 22 | 691 | 9 | 36 | 84 | – | – |
| Skatteskulder | 86 | – | 0 | 34 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 830 | 1 268 | 682 | 713 | 1 120 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 259 | 5 060 | 4 273 | 4 302 | 4 136 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 840 | 800 | 800 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83 % | 73,7 % | 82,5 % | 81,9 % | 71,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 284 % | 158 % | 158 % | 135 % | 57 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 65,1 % | 45,3 % | 42,7 % | 61,9 % | 56,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 65,2 % | 45,3 % | 42,7 % | 61,9 % | 56,3 % | 40,9 % | 62 % |
| Omsättningstillväxt | 2,7 % | 17,6 % | −1 % | 5,3 % | 15,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 % | 28,8 % | 24,5 % | 35,8 % | 28,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 478 tkr | 1 001 tkr |
| Byggnader mark | 2 905 tkr | 3 050 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 073 tkr | 8 073 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 5 168 tkr | 5 023 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 145 tkr | 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 478 tkr | 1 001 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 001 tkr | −801 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 001 tkr | 801 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 840 tkr | 800 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 114 tkr | 3 477 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 478 tkr | 1 001 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 840 tkr | 800 tkr |
| Forslag disposition | 3 814 tkr | 3 177 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 814 tkr | 2 337 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 107 tkr | 107 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 107 tkr | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 264 tkr | 108 tkr |
| Periodiseringsfonder | 315 tkr | 315 tkr |
| Reservfond | 50 tkr | 50 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 tkr | 1 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 457 tkr | 468 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Sjömarkens Armatur AktiebolagHuvudarbetsställe
Göteborgsvägen 179, 504 63 Borås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556411-7652
Registreringsdatum
21 november 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.