swereg

Sjömarkens Kvarterskrog AB

559248-4033Aktiebolagreg. 2020

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Sjömarken, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 779 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

19 tkr

−80 % mot föregående år

Soliditet

74 %

−1,7 p.e. mot föregående år

Anställda

3

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Göteborgsvägen 26, 518 40 Sjömarken

Postadress

c/o Sjömarkenspizzeria Borås, Göteborgsvägen 26, 518 40 Sjömarken

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20214 829 tkr512 tkr427 tkr
20223 635 tkr166 tkr558 tkr
20233 580 tkr−19 tkr540 tkr
20243 723 tkr96 tkr614 tkr
20253 779 tkr19 tkr630 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 74 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 1,5 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning3 7793 7233 5803 6354 829
Förändring av lager3430−16261
Övriga rörelseintäkter029–0118
Rörelseintäkter3 8133 7823 5643 6375 008
Råvaror och förnödenheter1 1911 2251 1821 2241 517
Övriga externa kostnader538546528543855
Personalkostnader1 9941 8521 8081 6452 033
Av- och nedskrivningar7263636091
Rörelsekostnader3 7953 6873 5813 4724 496
Rörelseresultat1895−17165513
Ränteintäkter och liknande1201–
Räntekostnader och liknande01100
Finansiella poster11−11−0
Resultat efter finansiella poster1996−19166512
Resultat före skatt1996−19166512
Skatt på årets resultat422034111
Årets resultat1575−19132402

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Immateriella anläggningstillgångar218269319370420
Materiella anläggningstillgångar8161354834
Anläggningstillgångar299330354418454
Varulager11278486461
Kundfordringar424391110
Kortfristiga fordringar171180932213
Kassa och bank269225173319512
Omsättningstillgångar552482314404586
Summa tillgångar8518126688221 040
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat5895155334020
Fritt eget kapital605589515533402
Eget kapital630614540558427
Långfristiga skulder––01383
Leverantörsskulder675610522
Skatteskulder11308145111
Kortfristiga skulder221197129263230
Summa eget kapital och skulder8518126688221 040

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda33333
Föreslagen utdelning (tkr)000––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet74 %75,7 %80,7 %68 %41 %
Kassalikviditet199 %205 %207 %130 %228 %
Rörelsemarginal0,5 %2,6 %−0,5 %4,5 %10,6 %
Vinstmarginal0,5 %2,6 %−0,5 %4,6 %10,6 %
Omsättningstillväxt1,5 %4 %−1,5 %−24,7 %–
Avkastning på eget kapital2,4 %12,2 %−3,5 %23,6 %94,1 %
Omsättning per anställd1 260 tkr1 241 tkr1 193 tkr1 212 tkr1 610 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital15 tkr75 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat15 tkr75 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−75 tkr19 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning75 tkr−19 tkr
Forskott till leverantorer045
Forslag disposition605 tkr589 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning605 tkr589 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr11 tkr
Goodwill218 tkr269 tkr
Goodwill anskaffningsvarden504 tkr504 tkr
Goodwill avskrivningar286 tkr235 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar50 tkr50 tkr
Inventarier verktyg installationer81 tkr61 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden144 tkr103 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar64 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop41 tkr38 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar21 tkr13 tkr
Lager ravaror fornodenheter112 tkr78 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga116 tkr126 tkr
Ovriga kortfristiga skulder99 tkr95 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter44 tkr16 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 18 mars 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Sjömarkens Kvarterskrog ABHuvudarbetsställe

    Göteborgsvägen 26, 518 40 Sjömarken

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559248-4033

Registreringsdatum

18 mars 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Borås, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler