Sjön Bolmen Camping AB
556596-0746Aktiebolagreg. 2000
Ljungby, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−119 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 42, 341 31 Ljungby
Postadress
c/o Lars Jönsson Byggtjänst Ab, Kungsgatan 42, 341 31 Ljungby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel och uthyrningsverksamhet i samband med fritidsaktiviteter ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 595 tkr | 1 236 tkr | – |
| 2021 | 2 tkr | −59 tkr | – |
| 2022 | 9 014 tkr | 3 441 tkr | 10 973 tkr |
| 2023 | 732 tkr | 161 tkr | 3 895 tkr |
| 2024 | 800 tkr | 541 tkr | 4 195 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −119 tkr | 1 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal – – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 800 | 732 | 9 014 | 2 | 1 595 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 16 | 19 | 39 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 | 816 | 751 | 9 053 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 204 | 384 | 5 286 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 202 | 174 | 217 | 326 | – | – |
| Rörelsekostnader | 202 | 378 | 601 | 5 611 | – | – |
| Rörelseresultat | −202 | 438 | 150 | 3 441 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 18 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 83 | 104 | 11 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −119 | 541 | 161 | 3 441 | −59 | 1 236 |
| Bokslutsdispositioner | 127 | −149 | 390 | −611 | – | – |
| Resultat före skatt | 9 | 392 | 551 | 2 830 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 93 | 128 | 589 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 300 | 422 | 2 241 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 873 | 873 | 873 | 873 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 820 | 820 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 873 | 873 | 1 693 | 1 693 | – | – |
| Varulager | 4 663 | 4 663 | 4 867 | 4 867 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 159 | 100 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 268 | 1 262 | 2 796 | 2 550 | – | – |
| Kassa och bank | 1 007 | 4 092 | 4 274 | 4 872 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 938 | 10 016 | 11 936 | 12 288 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 811 | 10 889 | 13 629 | 13 981 | 10 042 | 11 324 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 095 | 3 795 | 3 373 | 8 632 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 095 | 4 095 | 3 795 | 10 873 | – | – |
| Eget kapital | 1 195 | 4 195 | 3 895 | 10 973 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 492 | 1 619 | 1 470 | 1 860 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 7 500 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | 36 | 42 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 689 | 586 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 125 | 5 076 | 764 | 1 148 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 811 | 10 889 | 13 629 | 13 981 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 3 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | 50,3 % | 37,1 % | 89,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 65 % | 105 % | 925 % | 646 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 54,7 % | 20,5 % | 38,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 67,6 % | 22 % | 38,2 % | −2 950 % | 77,5 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | 9,3 % | −91,9 % | 450 600 % | −99,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 7,1 % | 10,8 % | 20,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 43 tkr | 367 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 0 | 300 tkr |
| Byggnader mark | 873 tkr | 873 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 873 tkr | 873 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −300 tkr | −422 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 300 tkr | 422 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | 127 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | 0 | 149 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 213 tkr | 820 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −820 tkr |
| Forslag disposition | 1 095 tkr | 4 095 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 095 tkr | 1 095 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 20 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 4 663 tkr | 4 663 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 54 tkr |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 87 tkr | 122 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 18 tkr |
| Perioderingsfonder specifikation | 183 tkr | 310 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 8 050 tkr | 5 054 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Sjön Bolmen Camping ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 42, 341 31 Ljungby
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556596-0746
Registreringsdatum
23 augusti 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ljungby, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
- SNI 55.202 – Stug- och rumsuthyrning
Övriga registrerade namn
1 st
- Nordic Access – särskilt företagsnamn, registrerat 16 oktober 2000. För den del av verksamheten som avser konsulting inom handel.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.