Sju i Varberg AB
559132-1749Aktiebolagreg. 2017
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 605 tkr
Resultat efter fin. poster
549 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västanvägen 11 B, 302 37 Halmstad
Postadress
Västanvägen 11 B, 302 37 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | – |
| 2021 | 310 tkr | 134 tkr | – |
| 2022 | 1 292 tkr | 439 tkr | 2 384 tkr |
| 2023 | 1 440 tkr | 335 tkr | 2 577 tkr |
| 2024 | 1 586 tkr | 292 tkr | 2 743 tkr |
| 2025 | 1 605 tkr | 549 tkr | 2 757 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 34,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 605 | 1 586 | 1 440 | 1 292 | 310 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 205 | 15 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 605 | 1 791 | 1 455 | 1 292 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 142 | 410 | 168 | 266 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 384 | 384 | 365 | 353 | – | – |
| Rörelsekostnader | 527 | 794 | 533 | 619 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 078 | 997 | 922 | 673 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 529 | 705 | 587 | 234 | – | – |
| Finansiella poster | −529 | −705 | −587 | −234 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 549 | 292 | 335 | 439 | 134 | −5 |
| Bokslutsdispositioner | −526 | −78 | −87 | −109 | – | – |
| Resultat före skatt | 23 | 214 | 248 | 330 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 49 | 55 | 70 | – | – |
| Årets resultat | 14 | 166 | 193 | 260 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 637 | 21 022 | 21 406 | 20 394 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 637 | 21 022 | 21 406 | 20 394 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 82 | 18 | 24 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 194 | 214 | 201 | 398 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 276 | 232 | 225 | 416 | – | – |
| Summa tillgångar | 20 913 | 21 254 | 21 631 | 20 810 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 693 | 2 527 | 2 334 | 2 074 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 707 | 2 693 | 2 527 | 2 334 | – | – |
| Eget kapital | 2 757 | 2 743 | 2 577 | 2 384 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 274 | 196 | 109 | – | – |
| Långfristiga skulder | 12 863 | 13 275 | 13 725 | 14 175 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 17 | 15 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 132 | 154 | 108 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 294 | 4 961 | 5 132 | 4 142 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 20 913 | 21 254 | 21 631 | 20 810 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,2 % | 13,9 % | 12,6 % | 11,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 5 % | 5 % | 4 % | 10 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 67,2 % | 62,9 % | 64 % | 52,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,2 % | 18,4 % | 23,3 % | 34 % | 43,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | 10,1 % | 11,5 % | 316,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 6 % | 7,5 % | 10,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 14 tkr | 166 tkr |
| Byggnader mark | 20 637 tkr | 21 022 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 22 208 tkr | 22 208 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 571 tkr | 1 187 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 384 tkr | 384 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 14 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −166 tkr | −193 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 166 tkr | 193 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 757 tkr | 2 743 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 14 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 274 tkr | −78 tkr |
| Forslag disposition | 2 707 tkr | 2 693 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 707 tkr | 2 693 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 800 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 82 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 480 tkr | 450 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 12 863 tkr | 13 275 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 274 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 596 tkr | 4 306 tkr |
| Stallda sakerheter | 15 000 tkr | 15 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 15 000 tkr | 15 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 159 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Sju i Varberg ABHuvudarbetsställe
Västanvägen 11 B, 302 37 Halmstad
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559132-1749
Registreringsdatum
3 november 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.