Skälby Maskin Aktiebolag
556528-0442Aktiebolagreg. 1995
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 964 tkr
Resultat efter fin. poster
2 581 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Breds-Skälby Gård, 745 95 Enköping
Postadress
Breds-Skälby Gård, 745 95 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenad och banskötsel samt mekanisk verkstadsrörelse, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 952 tkr | 160 tkr | – |
| 2017 | 2 026 tkr | 68 tkr | – |
| 2018 | 1 797 tkr | 96 tkr | 995 tkr |
| 2019 | 1 749 tkr | 662 tkr | 1 381 tkr |
| 2020 | 1 881 tkr | 360 tkr | 1 579 tkr |
| 2021 | 2 689 tkr | 526 tkr | 1 935 tkr |
| 2022 | 3 004 tkr | 383 tkr | 2 216 tkr |
| 2023 | 4 051 tkr | 1 190 tkr | 2 874 tkr |
| 2024 | 4 032 tkr | 1 836 tkr | 3 995 tkr |
| 2025 | 4 964 tkr | 2 581 tkr | 4 434 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 52 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 23,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 964 | 4 032 | 4 051 | 3 004 | 2 689 | 1 881 | 1 749 | 1 797 | 2 026 | 1 952 |
| Övriga rörelseintäkter | 626 | 388 | 265 | 278 | 293 | 462 | 188 | 217 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 590 | 4 420 | 4 316 | 3 282 | 2 982 | 2 343 | 1 937 | 2 014 | – | – |
| Handelsvaror | 403 | 517 | 752 | 651 | 723 | 516 | 408 | 591 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 682 | 1 567 | 1 743 | 1 658 | 1 161 | 832 | 413 | 514 | – | – |
| Personalkostnader | 765 | 458 | 377 | 374 | 362 | 367 | 268 | 587 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 187 | 148 | 175 | 182 | 176 | 213 | 185 | 224 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 038 | 2 690 | 3 047 | 2 864 | 2 421 | 1 929 | 1 274 | 1 917 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 553 | 1 730 | 1 269 | 418 | 561 | 414 | 663 | 97 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 95 | 200 | 2 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 67 | 94 | 81 | 35 | 35 | 53 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 29 | 106 | −79 | −35 | −35 | −53 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 581 | 1 836 | 1 190 | 383 | 526 | 360 | 662 | 96 | 68 | 160 |
| Bokslutsdispositioner | −751 | −416 | −356 | −27 | −62 | −107 | −165 | 22 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 831 | 1 420 | 834 | 356 | 464 | 253 | 497 | 119 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 392 | 298 | 176 | 75 | 108 | 55 | 110 | 49 | – | – |
| Årets resultat | 1 439 | 1 122 | 658 | 281 | 356 | 198 | 387 | 69 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 944 | 2 942 | 3 089 | 2 827 | 2 825 | 2 965 | 650 | 321 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 944 | 2 942 | 3 089 | 2 827 | 2 825 | 2 965 | 650 | 321 | – | – |
| Varulager | 137 | 134 | 126 | 92 | 93 | 87 | 85 | 79 | – | – |
| Kundfordringar | 342 | 3 | 221 | 99 | 161 | 176 | 155 | 73 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 423 | 105 | 238 | 164 | 269 | 260 | 229 | 674 | – | – |
| Kassa och bank | 6 356 | 6 255 | 4 500 | 3 949 | 1 784 | 1 328 | 1 173 | 386 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 916 | 6 494 | 4 864 | 4 205 | 2 146 | 1 676 | 1 487 | 1 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 860 | 9 436 | 7 953 | 7 032 | 4 970 | 4 641 | 2 137 | 1 460 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | 110 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 885 | 2 764 | 2 106 | 1 825 | 1 469 | 1 272 | 885 | 816 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 324 | 3 885 | 2 764 | 2 106 | 1 825 | 1 469 | 1 272 | 885 | – | – |
| Eget kapital | 4 434 | 3 995 | 2 874 | 2 216 | 1 935 | 1 579 | 1 381 | 995 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 264 | 1 513 | 1 097 | 741 | 714 | 651 | 544 | 379 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 472 | 1 674 | 1 780 | 1 886 | 1 992 | 2 097 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 190 | 111 | 166 | 181 | 67 | 99 | 51 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 398 | 246 | 67 | 38 | 14 | 34 | 47 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 691 | 2 253 | 2 203 | 2 189 | 330 | 314 | 212 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 860 | 9 436 | 7 953 | 7 032 | 4 970 | 4 641 | 2 137 | 1 460 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 000 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,4 % | 55,1 % | 47,1 % | 39,9 % | 50,3 % | 45,2 % | 84,8 % | 88,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 252 % | 282 % | 215 % | 188 % | 622 % | 507 % | 661 % | 1 227 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 51,4 % | 42,9 % | 31,3 % | 13,9 % | 20,9 % | 22 % | 37,9 % | 5,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 52 % | 45,5 % | 29,4 % | 12,8 % | 19,6 % | 19,1 % | 37,9 % | 5,3 % | 3,4 % | 8,2 % |
| Omsättningstillväxt | 23,1 % | −0,5 % | 34,8 % | 11,7 % | 43 % | 7,6 % | −2,7 % | −11,3 % | 3,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,5 % | 28,1 % | 22,9 % | 12,7 % | 18,4 % | 12,5 % | 28 % | 7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 4 032 tkr | 4 051 tkr | 3 004 tkr | 2 689 tkr | 1 881 tkr | 1 749 tkr | 1 198 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 487 tkr | 203 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 439 tkr | 1 122 tkr |
| Byggnader mark | 2 384 tkr | 2 396 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 450 tkr | 2 450 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 65 tkr | 54 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 439 tkr | 1 122 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 122 tkr | −658 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 122 tkr | 658 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 4 434 tkr | 3 995 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 439 tkr | 1 122 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −284 tkr | −11 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −467 tkr | −405 tkr |
| Forslag disposition | 4 324 tkr | 3 885 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 324 tkr | 2 885 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 559 tkr | 546 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 527 tkr | 5 337 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 967 tkr | 4 791 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 189 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 176 tkr | 136 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 137 tkr | 134 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 049 tkr | 1 146 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 531 tkr | 450 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 106 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 472 tkr | 1 674 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 777 tkr | 1 310 tkr |
| Reservfond | 10 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 466 tkr | 1 446 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Skälby Maskin AktiebolagHuvudarbetsställe
Breds-Skälby Gård, 745 95 Enköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556528-0442
Registreringsdatum
12 december 1995
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.