Skånes Villabyggare AB
556965-1382Aktiebolagreg. 2014
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−168 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nöbbelövs Torg 17 Lgh 1401, 226 38 Lund
Postadress
c/o Remzija Kacar, Nöbbelövs Torg 17 Lgh 1401, 226 38 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 67 tkr | 4 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −24 tkr | −7 tkr |
| 2019 | 273 tkr | 67 tkr | 59 tkr |
| 2020 | 3 430 tkr | 578 tkr | 392 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −117 tkr | 351 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −39 tkr | 340 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −48 tkr | 319 tkr |
| 2024 | – | −39 tkr | 298 tkr |
| 2025 | – | −168 tkr | 129 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,1 % – branschmedian 54,9 %
Vinstmarginal – – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,2 %
Median för 474 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 0 | 0 | 3 430 | 273 | 0 | 67 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 19 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 19 | 0 | 0 | 3 430 | 273 | 0 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 2 559 | 85 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 165 | 38 | 51 | 7 | 80 | 246 | 103 | 0 | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 0 | 4 | 30 | 30 | 27 | 17 | 24 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 10 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 168 | 38 | 66 | 37 | 110 | 2 832 | 205 | 24 | – |
| Rörelseresultat | −168 | −38 | −47 | −37 | −110 | 598 | 68 | −24 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | 3 | 7 | 20 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −1 | −3 | −7 | −20 | −2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −168 | −39 | −48 | −39 | −117 | 578 | 67 | −24 | 4 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 17 | 27 | 29 | 76 | −149 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −168 | −22 | −21 | −10 | −41 | 429 | 67 | −24 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −0 | 0 | 0 | 96 | 0 | 0 | – |
| Årets resultat | −168 | −22 | −21 | −10 | −41 | 333 | 66 | −24 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | – | 0 | 45 | 75 | 105 | 113 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | – | 0 | 45 | 75 | 105 | 113 | 0 | – |
| Varulager | 700 | 700 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 379 | 425 | 631 | 1 146 | 2 | 1 | – |
| Kassa och bank | – | – | – | – | 0 | 34 | 9 | 20 | – |
| Omsättningstillgångar | 700 | 700 | 379 | 425 | 631 | 1 180 | 11 | 21 | – |
| Summa tillgångar | 714 | 700 | 379 | 471 | 706 | 1 285 | 123 | 21 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 248 | 269 | 290 | 301 | 342 | 9 | −57 | −33 | – |
| Fritt eget kapital | 79 | 248 | 269 | 290 | 301 | 342 | 9 | −57 | – |
| Eget kapital | 129 | 298 | 319 | 340 | 351 | 392 | 59 | −7 | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 17 | 44 | 73 | 149 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 372 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 78 | 96 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 584 | 402 | 43 | 86 | 282 | 744 | 64 | 28 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 714 | 700 | 379 | 471 | 706 | 1 285 | 123 | 21 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,1 % | 42,5 % | 87,8 % | 79,7 % | 57,9 % | 39,7 % | 47,9 % | −34,6 % | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 884 % | 493 % | 224 % | 159 % | 17 % | 74 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 17,4 % | 25 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 16,9 % | 24,5 % | – | 6 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | 1 156,4 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −130,1 % | −7,3 % | −6,6 % | −3,1 % | −11,8 % | 84,9 % | 112,2 % | 334,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −168 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −168 tkr | −22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 22 tkr | 21 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −22 tkr | −21 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 17 tkr |
| Forslag disposition | 79 tkr | 248 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 79 tkr | 248 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 524 tkr | 377 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | 700 tkr | 700 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 60 tkr | 25 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Skånes Villabyggare ABHuvudarbetsställe
Nöbbelövs Torg 17 Lgh 1401, 226 38 Lund
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-1382
Registreringsdatum
13 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 23.150 – Tillverkning av andra glasvaror inklusive tekniska glasvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.