Skanstull Automatfoto AB
559148-1444Aktiebolagreg. 2018
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 169 tkr
Resultat efter fin. poster
2 125 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rutger Fuchsgatan 9, 116 67 Stockholm
Postadress
c/o RF9, Rutger Fuchsgatan 9, 116 67 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med automatiska foto-, kopierings- och lekautomater. Vidare skall bolaget bedriva utvecklingsverksamhet och systemutveckling av mjukvara, system och drift för ovanstående verksamhet. Bolaget skall även kunna äga och förvalta fast och lös egendom förknippad med verksamheten, även som idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 314 tkr | 117 tkr | 141 tkr |
| 2019 | 319 tkr | −119 tkr | 141 tkr |
| 2020 | 733 tkr | 91 tkr | 362 tkr |
| 2021 | 1 275 tkr | 510 tkr | 766 tkr |
| 2022 | 2 963 tkr | 554 tkr | 1 206 tkr |
| 2023 | 3 689 tkr | 1 153 tkr | 2 111 tkr |
| 2024 | 4 227 tkr | 1 343 tkr | 2 976 tkr |
| 2025 | 6 169 tkr | 2 125 tkr | 4 662 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,6 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 34,4 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 46 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 169 | 4 227 | 3 689 | 2 963 | 1 275 | 733 | 319 | 314 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Övriga rörelseintäkter | 53 | 57 | 35 | – | – | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 222 | 4 283 | 3 724 | 2 963 | 1 275 | 733 | 319 | 322 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 193 | 231 | 295 | 392 | 26 | 0 | 64 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 4 | 100 |
| Övriga externa kostnader | 1 748 | 1 685 | 1 572 | 1 498 | 538 | 602 | 370 | 105 |
| Personalkostnader | 1 083 | 964 | 652 | 469 | 201 | 40 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 56 | 51 | 48 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 086 | 2 936 | 2 569 | 2 407 | 765 | 642 | 438 | 206 |
| Rörelseresultat | 2 136 | 1 347 | 1 155 | 555 | 510 | 91 | −119 | 117 |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −11 | −4 | −2 | −1 | −0 | −0 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 125 | 1 343 | 1 153 | 554 | 510 | 91 | −119 | 117 |
| Resultat före skatt | 2 125 | 1 343 | 1 153 | 554 | 510 | 91 | −119 | 117 |
| Skatt på årets resultat | 440 | 278 | 247 | 114 | 105 | 19 | 0 | 26 |
| Årets resultat | 1 685 | 1 065 | 905 | 440 | 405 | 71 | 0 | 91 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 48 | 96 | 144 | 192 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 125 | 139 | 28 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 173 | 235 | 172 | 192 | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | – | 0 | 9 |
| Kundfordringar | 1 003 | 386 | 351 | 13 | – | 0 | 8 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 025 | 397 | 362 | 226 | 19 | 41 | 13 | 40 |
| Kassa och bank | 4 515 | 3 285 | 2 286 | 1 342 | 1 142 | 475 | 33 | 173 |
| Omsättningstillgångar | 5 541 | 3 681 | 2 648 | 1 568 | 1 161 | 516 | 46 | 222 |
| Summa tillgångar | 5 714 | 3 916 | 2 820 | 1 760 | 1 161 | 516 | 46 | 222 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 926 | 1 861 | 1 156 | 716 | 312 | 240 | 91 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 612 | 2 926 | 2 061 | 1 156 | 716 | 312 | 91 | 91 |
| Eget kapital | 4 662 | 2 976 | 2 111 | 1 206 | 766 | 362 | 141 | 141 |
| Leverantörsskulder | 270 | 173 | 126 | 136 | 52 | 5 | 23 | 16 |
| Skatteskulder | 480 | 525 | 362 | 219 | 124 | 61 | 0 | 26 |
| Kortfristiga skulder | 1 052 | 940 | 709 | 554 | 395 | 154 | 25 | 81 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 714 | 3 916 | 2 820 | 1 760 | 1 161 | 516 | 166 | 222 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,6 % | 76 % | 74,9 % | 68,5 % | 66 % | 70,1 % | 305,3 % | 63,4 % |
| Kassalikviditet | 527 % | 392 % | 374 % | 283 % | 294 % | 335 % | 186 % | 263 % |
| Rörelsemarginal | 34,6 % | 31,9 % | 31,3 % | 18,7 % | 40 % | 12,4 % | −37,4 % | 37,1 % |
| Vinstmarginal | 34,4 % | 31,8 % | 31,3 % | 18,7 % | 40 % | 12,4 % | −37,3 % | 37,3 % |
| Omsättningstillväxt | 46 % | 14,6 % | 24,5 % | 132,4 % | 74 % | 16,5 % | 1,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,2 % | 35,8 % | 42,9 % | 36,5 % | 52,8 % | 19,7 % | 0 % | 64,5 % |
| Omsättning per anställd | 3 085 tkr | 2 113 tkr | 1 844 tkr | 1 481 tkr | 638 tkr | 367 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 685 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 685 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 065 tkr | −905 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 065 tkr | 905 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 662 tkr | 2 976 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 685 tkr | 1 065 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 4 612 tkr | 2 926 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 612 tkr | 2 926 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 11 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 48 tkr | 96 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 240 tkr | 240 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 192 tkr | 144 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 125 tkr | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 149 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 24 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 88 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 8 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 | 141 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 168 tkr | 161 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 88 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 88 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 88 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −88 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 135 tkr | 81 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Skanstull Automatfoto ABHuvudarbetsställe
Rutger Fuchsgatan 9, 116 67 Stockholm
Personliga tjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559148-1444
Registreringsdatum
5 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Personliga tjänster
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 26.700 – Tillverkning av optiska instrument, magnetiska och optiska medier samt fotoutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.