Skapa i Lund AB
556709-1961Aktiebolagreg. 2006
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 847 tkr
Resultat efter fin. poster
164 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svartbrödersgatan 1, 223 50 Lund
Postadress
Svartbrödersgatan 1, 223 50 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av hobbymaterial, konsthantverk, smycken och konstnärsmaterial och även bedriva utbildning och konsultverksamhet inom konstnärlig framställning, design och inredning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 821 tkr | 42 tkr | – |
| 2016 | 1 026 tkr | 226 tkr | – |
| 2017 | 1 350 tkr | −71 tkr | – |
| 2018 | 1 273 tkr | 9 tkr | 184 tkr |
| 2019 | 1 336 tkr | 6 tkr | 189 tkr |
| 2020 | 1 293 tkr | 32 tkr | 221 tkr |
| 2021 | 1 579 tkr | 24 tkr | 240 tkr |
| 2022 | 1 630 tkr | −6 tkr | 234 tkr |
| 2023 | 1 741 tkr | 258 tkr | 440 tkr |
| 2024 | 1 722 tkr | −234 tkr | 206 tkr |
| 2025 | 1 847 tkr | 164 tkr | 370 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,5 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 8,9 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 847 | 1 722 | 1 741 | 1 630 | 1 579 | 1 293 | 1 336 | 1 273 | 1 350 | 1 026 | 821 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 4 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 848 | 1 722 | 1 745 | 1 630 | 1 579 | 1 293 | 1 336 | 1 273 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 221 | 0 | 92 | 46 | 38 | 22 | 24 | 31 | – | – | – |
| Handelsvaror | 381 | 770 | 333 | 593 | 633 | 558 | 602 | 573 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 395 | 482 | 425 | 407 | 384 | 310 | 367 | 343 | – | – | – |
| Personalkostnader | 682 | 686 | 614 | 567 | 475 | 345 | 313 | 291 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 684 | 1 938 | 1 464 | 1 612 | 1 530 | 1 236 | 1 306 | 1 239 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 164 | −216 | 281 | 18 | 49 | 57 | 31 | 34 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 24 | 23 | 23 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −18 | −23 | −23 | −25 | −25 | −25 | −25 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 164 | −234 | 258 | −6 | 24 | 32 | 6 | 9 | −71 | 226 | 42 |
| Resultat före skatt | 164 | −234 | 258 | −6 | 24 | 32 | 6 | 9 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 53 | 0 | 5 | 1 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 164 | −234 | 205 | −6 | 19 | 31 | 6 | 9 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Varulager | 558 | 500 | 569 | 418 | 382 | 378 | 356 | 368 | – | – | – |
| Kundfordringar | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 31 | 13 | 16 | 16 | 27 | 20 | 39 | – | – | – |
| Kassa och bank | 544 | 508 | 396 | 383 | 404 | 265 | 342 | 239 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 132 | 1 039 | 979 | 817 | 802 | 670 | 718 | 645 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 139 | 1 039 | 979 | 817 | 802 | 670 | 718 | 645 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 106 | 340 | 134 | 140 | 121 | 89 | 84 | 74 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 270 | 106 | 340 | 134 | 140 | 121 | 89 | 84 | – | – | – |
| Eget kapital | 370 | 206 | 440 | 234 | 240 | 221 | 189 | 184 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 280 | 280 | 280 | 280 | 300 | 300 | 254 | 231 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 18 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 489 | 554 | 259 | 302 | 262 | 149 | 274 | 230 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 139 | 1 039 | 979 | 817 | 802 | 670 | 718 | 645 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,5 % | 19,8 % | 44,9 % | 28,7 % | 29,9 % | 33 % | 26,4 % | 28,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 117 % | 97 % | 158 % | 132 % | 160 % | 196 % | 132 % | 120 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,9 % | −12,5 % | 16,2 % | 1,1 % | 3,1 % | 4,4 % | 2,3 % | 2,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 8,9 % | −13,6 % | 14,8 % | −0,4 % | 1,5 % | 2,5 % | 0,4 % | 0,7 % | −5,3 % | 22 % | 5,1 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | −1,1 % | 6,8 % | 3,2 % | 22,1 % | −3,2 % | 5 % | −5,7 % | 31,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 44,4 % | −113,8 % | 46,7 % | −2,5 % | 8,1 % | 14,2 % | 3,1 % | 5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 924 tkr | 861 tkr | 871 tkr | 1 630 tkr | 1 579 tkr | 1 293 tkr | 1 336 tkr | 1 273 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 164 tkr | −234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 164 tkr | −234 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 234 tkr | −205 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −234 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 370 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 164 tkr | −234 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 44 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition | 270 tkr | 106 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 270 tkr | 106 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 5 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 250 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 99 tkr | 87 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 91 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 12 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 558 tkr | 500 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 280 tkr | 280 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 446 tkr | 522 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 280 tkr | 280 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Skapa i Lund ABHuvudarbetsställe
Svartbrödersgatan 1, 223 50 Lund
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556709-1961
Registreringsdatum
21 augusti 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.789 – Övrig specialiserad detaljhandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.