swereg

Skaraborgs Energi AB

559229-4085Aktiebolagreg. 2019

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lerdala, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2024

Omsättning

488 tkr

−64 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

56 tkr

−67 % mot föregående år

Soliditet

45 %

−6,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Energideklaration - Skaraborgs Energi AB

Vi upprättar prisvärda energideklarationer i Skövde, Skara, Mariestad och Lidköping samt kringliggande kommuner i Västra Götaland. 

skaraborgsenergi.se

Adresser

Besöksadress

Kornfallet Bergåsen, 541 97 Lerdala

Postadress

Kornfallet Bergåsen, 541 97 Lerdala

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom energi, miljö och förnyelsebara energikällor samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020343 tkr125 tkr148 tkr
2021732 tkr231 tkr207 tkr
20221 717 tkr25 tkr127 tkr
20231 338 tkr170 tkr201 tkr
2024488 tkr56 tkr145 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45,5 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 11,5 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −63,5 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Nettoomsättning4881 3381 717732343
Övriga rörelseintäkter–––068
Rörelseintäkter4881 3381 717732411
Handelsvaror897561 35011929
Övriga externa kostnader236276259354249
Personalkostnader376429278
Av- och nedskrivningar676750––
Rörelsekostnader4291 1621 687501286
Rörelseresultat5917630231125
Ränteintäkter och liknande000––
Räntekostnader och liknande365––
Finansiella poster−3−6−5––
Resultat efter finansiella poster5617025231125
Bokslutsdispositioner––0−550
Resultat före skatt5617025176125
Skatt på årets resultat123653627
Årets resultat441342013998

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar151217284––
Anläggningstillgångar151217284––
Varulager0874538452
Kundfordringar471171720
Kortfristiga fordringar358412320140
Kassa och bank23084797768
Omsättningstillgångar265255655363161
Summa tillgångar416473939363161
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat511757180
Fritt eget kapital951517715798
Eget kapital145201127207148
Obeskattade reserver555555550
Långfristiga skulder01665––
Leverantörsskulder03958230
Skatteskulder––0278
Kortfristiga skulder21620069210013
Summa eget kapital och skulder416473939363161

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20242023202220212020
Medelantal anställda11111
Föreslagen utdelning (tkr)–10060100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20242023202220212020
Soliditet45,5 %51,8 %18,2 %69,2 %92 %
Kassalikviditet123 %84 %29 %278 %848 %
Rörelsemarginal12 %13,1 %1,8 %31,5 %36,4 %
Vinstmarginal11,5 %12,7 %1,5 %31,6 %36,4 %
Omsättningstillväxt−63,5 %−22,1 %134,6 %113,4 %–
Avkastning på eget kapital30,5 %66,7 %15,5 %67,3 %66,2 %
Omsättning per anställd488 tkr1 338 tkr1 717 tkr732 tkr343 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20242023
Arets resultat eget kapital44 tkr134 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat44 tkr134 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−134 tkr−20 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning134 tkr20 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr60 tkr
Forandring eget kapital totalt145 tkr201 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat44 tkr134 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning100 tkr60 tkr
Forslag disposition95 tkr151 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning95 tkr51 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter7 tkr5 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror087 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar151 tkr217 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden334 tkr334 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar183 tkr117 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar67 tkr67 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga25 tkr8 tkr
Ovriga kortfristiga skulder216 tkr161 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut016 tkr
Periodiseringsfonder55 tkr55 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Skaraborgs Energi ABHuvudarbetsställe

    Kornfallet Bergåsen, 541 97 Lerdala

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559229-4085

Registreringsdatum

2 december 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Skövde, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
  • SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet

Övriga registrerade namn

1 st

  • Skaraborgs Energideklarationer – särskilt företagsnamn, registrerat 8 maj 2023. För den del av verksamheten som avser energideklarationer.

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler