Skårågravs Entreprenad AB
556967-0572Aktiebolagreg. 2014
Mora, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 568 tkr
Resultat efter fin. poster
−349 tkr
Soliditet
58 %
Anställda
1.25
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Risetvägen 22, 792 95 Mora
Postadress
Risetvägen 22, 792 95 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva maskin- och byggentreprenad, uthyrning av personal samt utföra service och underhåll av fordon jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 717 tkr | 1 141 tkr | – |
| 2019 | 3 920 tkr | 420 tkr | – |
| 2020 | 2 983 tkr | 78 tkr | 570 tkr |
| 2021 | 2 879 tkr | −24 tkr | 570 tkr |
| 2022 | 4 079 tkr | 640 tkr | 959 tkr |
| 2023 | 4 114 tkr | 298 tkr | 707 tkr |
| 2024 | 2 568 tkr | −349 tkr | 385 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −13,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −37,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 568 | 4 114 | 4 079 | 2 879 | 2 983 | 3 920 | 5 717 |
| Övriga rörelseintäkter | 639 | 247 | 173 | 543 | 375 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 207 | 4 362 | 4 252 | 3 423 | 3 358 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 56 | 1 188 | 91 | 324 | 112 | – | – |
| Handelsvaror | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 601 | 1 790 | 1 844 | 1 116 | 1 209 | – | – |
| Personalkostnader | 479 | 435 | 929 | 821 | 1 083 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 250 | 519 | 657 | 771 | 723 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 044 | – | 0 | 303 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 459 | 3 932 | 3 521 | 3 334 | 3 155 | – | – |
| Rörelseresultat | −252 | 429 | 731 | 88 | 203 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 98 | 132 | 92 | 112 | 125 | – | – |
| Finansiella poster | −96 | −132 | −92 | −112 | −125 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −349 | 298 | 640 | −24 | 78 | 420 | 1 141 |
| Bokslutsdispositioner | 27 | 0 | −150 | 25 | −75 | – | – |
| Resultat före skatt | −322 | 298 | 490 | 1 | 3 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 101 | 1 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −322 | 298 | 389 | 1 | 2 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 842 | 4 048 | 4 504 | 5 272 | 5 517 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 842 | 4 048 | 4 504 | 5 272 | 5 517 | – | – |
| Kundfordringar | 618 | 385 | 594 | 184 | 227 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 912 | 755 | 911 | 629 | 388 | – | – |
| Kassa och bank | 381 | 362 | 429 | 347 | 132 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 292 | 1 117 | 1 340 | 976 | 521 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 135 | 5 165 | 5 843 | 6 248 | 6 038 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 657 | 359 | 520 | 520 | 517 | – | – |
| Fritt eget kapital | 335 | 657 | 909 | 520 | 520 | – | – |
| Eget kapital | 385 | 707 | 959 | 570 | 570 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 791 | 1 818 | 1 818 | 1 668 | 1 693 | – | – |
| Långfristiga skulder | 285 | 1 417 | 2 078 | 2 819 | 2 745 | – | – |
| Leverantörsskulder | 281 | 496 | 142 | 263 | 112 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 673 | 1 224 | 988 | 1 191 | 1 031 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 135 | 5 165 | 5 843 | 6 248 | 6 038 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.25 | 2 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 550 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57,7 % | 41,6 % | 41,1 % | 30,3 % | 31,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 192 % | 91 % | 136 % | 82 % | 51 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −9,8 % | 10,4 % | 17,9 % | 3,1 % | 6,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −13,6 % | 7,2 % | 15,7 % | −0,8 % | 2,6 % | 10,7 % | 20 % |
| Omsättningstillväxt | −37,6 % | 0,9 % | 41,7 % | −3,5 % | −23,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −83,6 % | 42,1 % | 40,5 % | 0,1 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 054 tkr | 2 057 tkr | 1 360 tkr | 960 tkr | 994 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 791 tkr | 1 818 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −322 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −322 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −298 tkr | −389 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 298 tkr | 389 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 550 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 385 tkr | 707 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −322 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 550 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 27 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 335 tkr | 657 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 335 tkr | 657 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 75 tkr | 211 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 187 tkr | 332 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 115 tkr | 121 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 145 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 41 tkr | 35 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 767 tkr | 3 837 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 236 tkr | 6 441 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 469 tkr | 2 604 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 205 tkr | 55 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 216 tkr | 464 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 351 tkr | 55 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 145 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 31 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 338 tkr | 636 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 116 tkr | 116 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 169 tkr | 1 300 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 417 tkr | 3 433 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 417 tkr | 3 433 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 157 tkr | 214 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Skårågravs Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Risetvägen 22, 792 95 Mora
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556967-0572
Registreringsdatum
1 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mora, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.