Skarpis Group AB
559271-5824Aktiebolagreg. 2020
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
93 tkr
Resultat efter fin. poster
52 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djursholmsvägen 38 C, 183 52 Täby
Postadress
Djursholmsvägen 38 C, 183 52 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom samt driva annan med förestående verksamhetsgrenar förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 612 tkr | 168 tkr | 157 tkr |
| 2022 | 231 tkr | 102 tkr | 238 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −34 tkr | 205 tkr |
| 2024 | 334 tkr | 278 tkr | 413 tkr |
| 2025 | 93 tkr | 52 tkr | 453 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,6 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal 56,1 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −72,3 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 93 | 334 | 0 | 231 | 612 |
| Rörelseintäkter | 93 | 334 | 0 | 231 | 612 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 | 4 | 0 | 61 | 77 |
| Övriga externa kostnader | 29 | 49 | 32 | 63 | 357 |
| Personalkostnader | 6 | – | 0 | 5 | 10 |
| Rörelsekostnader | 43 | 53 | 32 | 129 | 444 |
| Rörelseresultat | 50 | 281 | −32 | 102 | 168 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −1 | 4 | 2 | −1 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | −3 | −2 | 1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 52 | 278 | −34 | 102 | 168 |
| Resultat före skatt | 52 | 278 | −34 | 102 | 168 |
| Skatt på årets resultat | 12 | 69 | 0 | 21 | 36 |
| Årets resultat | 40 | 209 | −34 | 81 | 132 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 213 |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 | 500 | 500 | 213 |
| Kundfordringar | 51 | – | 0 | 88 | 144 |
| Kortfristiga fordringar | 1 081 | 1 087 | 1 129 | 1 218 | 144 |
| Kassa och bank | 342 | 270 | 0 | 60 | 136 |
| Omsättningstillgångar | 1 423 | 1 357 | 1 129 | 1 278 | 281 |
| Summa tillgångar | 1 923 | 1 857 | 1 629 | 1 778 | 493 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 388 | 180 | 213 | 132 | 0 |
| Fritt eget kapital | 428 | 388 | 180 | 213 | 132 |
| Eget kapital | 453 | 413 | 205 | 238 | 157 |
| Leverantörsskulder | 0 | 22 | 22 | 22 | 22 |
| Skatteskulder | 74 | 62 | 32 | 72 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 1 470 | 1 444 | 1 424 | 1 540 | 336 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 923 | 1 857 | 1 629 | 1 778 | 493 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,6 % | 22,3 % | 12,6 % | 13,4 % | 31,8 % |
| Kassalikviditet | 97 % | 94 % | 79 % | 83 % | 84 % |
| Rörelsemarginal | 53,9 % | 84,2 % | – | 44,1 % | 27,5 % |
| Vinstmarginal | 56,1 % | 83,3 % | – | 44,4 % | 27,4 % |
| Omsättningstillväxt | −72,3 % | – | −100 % | −62,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,8 % | 50,5 % | −16,5 % | 34,1 % | 84,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 40 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 40 tkr | 209 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −209 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 209 tkr | −34 tkr |
| Forslag disposition | 428 tkr | 388 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 428 tkr | 388 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 030 tkr | 1 087 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 345 tkr | 1 299 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 15 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Skarpis Group ABHuvudarbetsställe
Djursholmsvägen 38 C, 183 52 Täby
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559271-5824
Registreringsdatum
15 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.211 – Holdingverksamhet i finansiella koncerner
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Övriga registrerade namn
1 st
- Potenzia – särskilt företagsnamn, registrerat 26 februari 2021. För den del av verksamheten som avser medieproduktion samt försäljning av accessoarer.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.