Skårs Måleri AB
556353-1796Aktiebolagreg. 1989
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 445 tkr
Resultat efter fin. poster
513 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solbänksgatan 18 B, 413 19 Göteborg
Postadress
c/o Per Karlsson, Solbänksgatan 18 B, 413 19 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva måleri- och byggnadsarbeten samt därmed förenlig verksamhet. Dessutom skall bolaget bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 371 tkr | 304 tkr | – |
| 2021 | 1 785 tkr | 129 tkr | – |
| 2022 | 2 433 tkr | 232 tkr | 1 180 tkr |
| 2023 | 1 603 tkr | 367 tkr | 1 149 tkr |
| 2024 | 1 201 tkr | 30 tkr | 993 tkr |
| 2025 | 1 445 tkr | 513 tkr | 1 149 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 35,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 20,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 445 | 1 201 | 1 603 | 2 433 | 1 785 | 1 371 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 111 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 445 | 1 201 | 1 714 | 2 433 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 698 | 715 | 1 002 | 1 367 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 133 | 123 | 151 | 240 | – | – |
| Personalkostnader | 108 | 336 | 216 | 587 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | −22 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 944 | 1 177 | 1 347 | 2 201 | – | – |
| Rörelseresultat | 501 | 24 | 367 | 232 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 5 | −0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 12 | 5 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 513 | 30 | 367 | 232 | 129 | 304 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | −90 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 513 | 120 | 277 | 232 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 106 | 26 | 58 | 49 | – | – |
| Årets resultat | 407 | 94 | 219 | 183 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 11 | 15 | 33 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 | 11 | 15 | 33 | – | – |
| Kundfordringar | 34 | 111 | 129 | 136 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 34 | 116 | 171 | 141 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 719 | 719 | 719 | 719 | – | – |
| Kassa och bank | 520 | 326 | 513 | 511 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 274 | 1 161 | 1 402 | 1 371 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 281 | 1 172 | 1 418 | 1 404 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 623 | 779 | 810 | 877 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 029 | 873 | 1 029 | 1 060 | – | – |
| Eget kapital | 1 149 | 993 | 1 149 | 1 180 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 90 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 70 | 51 | 53 | – | – |
| Skatteskulder | 87 | 8 | 53 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 132 | 179 | 179 | 224 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 281 | 1 172 | 1 418 | 1 404 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 250 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,7 % | 84,7 % | 86,1 % | 84,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 964 % | 647 % | 785 % | 613 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,7 % | 2 % | 22,9 % | 9,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 35,5 % | 2,5 % | 22,9 % | 9,5 % | 7,2 % | 22,2 % |
| Omsättningstillväxt | 20,3 % | −25,1 % | −34,1 % | 36,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 % | 9,4 % | 19,1 % | 15,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 445 tkr | 1 201 tkr | 1 603 tkr | 2 433 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 407 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 407 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | −219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | 219 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 149 tkr | 993 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 407 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 90 tkr |
| Forslag disposition | 1 029 tkr | 873 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 829 tkr | 623 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 188 tkr | 188 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 180 tkr | 176 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 719 tkr | 719 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 20 tkr | 83 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Skårs Måleri ABHuvudarbetsställe
Solbänksgatan 18 B, 413 19 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556353-1796
Registreringsdatum
3 mars 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.