Skills Corporate Finance Nordic AB
556562-9614Aktiebolagreg. 1998
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
19 123 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 236 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brunnsgatan 21 B 2 Tr, 111 38 Stockholm
Postadress
Brunnsgatan 21 B 2 Tr, 111 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva finansiell konsultverksamhet samt förvaltning av värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 11 807 tkr | 1 944 tkr | – |
| 2021 | 19 508 tkr | 6 362 tkr | 4 859 tkr |
| 2022 | 9 566 tkr | −2 408 tkr | 4 623 tkr |
| 2023 | 11 493 tkr | 1 098 tkr | 4 780 tkr |
| 2024 | 16 573 tkr | 548 tkr | 4 986 tkr |
| 2025 | 19 123 tkr | −1 236 tkr | 5 019 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,5 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal −6,5 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt 15,4 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 123 | 16 573 | 11 493 | 9 566 | 19 508 | 11 807 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 5 | 20 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 19 123 | 16 573 | 11 497 | 9 586 | 19 514 | – | – |
| Handelsvaror | 8 323 | 7 336 | 4 538 | 5 241 | 11 358 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 039 | 3 927 | 3 430 | 3 560 | −1 273 | – | – |
| Personalkostnader | 7 290 | 4 144 | 1 837 | 2 640 | 2 982 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 516 | 526 | 526 | 520 | 59 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 169 | 15 935 | 10 330 | 11 962 | 13 126 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 046 | 639 | 1 168 | −2 376 | 6 388 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 1 | 17 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 190 | 91 | 86 | 33 | 26 | – | – |
| Finansiella poster | −190 | −90 | −69 | −33 | −26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 236 | 548 | 1 098 | −2 408 | 6 362 | 1 944 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | 1 410 | −211 | −866 | 2 173 | −1 638 | – | – |
| Resultat före skatt | 174 | 337 | 232 | −236 | 4 724 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 141 | 131 | 76 | 0 | 1 052 | – | – |
| Årets resultat | 33 | 206 | 157 | −236 | 3 672 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 472 | 988 | 1 514 | 2 010 | 228 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 381 | 381 | 381 | 381 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 853 | 1 369 | 1 895 | 2 391 | 228 | – | – |
| Kundfordringar | 638 | 136 | 28 | 421 | 2 832 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 725 | 6 638 | 4 006 | 5 647 | 13 551 | – | – |
| Kassa och bank | 168 | 2 880 | 3 921 | 0 | 561 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 893 | 9 519 | 7 927 | 5 647 | 14 112 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 747 | 10 888 | 9 821 | 8 038 | 14 340 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 886 | 4 680 | 4 523 | 4 759 | 1 086 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 919 | 4 886 | 4 680 | 4 523 | 4 759 | – | – |
| Eget kapital | 5 019 | 4 986 | 4 780 | 4 623 | 4 859 | – | – |
| Obeskattade reserver | 862 | 1 972 | 1 760 | 1 638 | 2 161 | – | – |
| Långfristiga skulder | 673 | 1 626 | 0 | 83 | 417 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 160 | 805 | 122 | 264 | 1 408 | – | – |
| Skatteskulder | 335 | 287 | 94 | 874 | 1 223 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 193 | 2 304 | 3 282 | 1 694 | 6 904 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 747 | 10 888 | 9 821 | 8 038 | 14 340 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | 2 | 3 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,5 % | 60,2 % | 62,9 % | 73,7 % | 45,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 279 % | 413 % | 242 % | 333 % | 204 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,5 % | 3,9 % | 10,2 % | −24,8 % | 32,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,5 % | 3,3 % | 9,6 % | −25,2 % | 32,6 % | 16,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 15,4 % | 44,2 % | 20,1 % | −51 % | 65,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 4,1 % | 3,3 % | −5,1 % | 75,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 187 tkr | 3 315 tkr | 5 747 tkr | 3 189 tkr | 4 877 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 381 tkr | 381 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 381 tkr | 381 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 33 tkr | 206 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 33 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −206 tkr | −157 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 206 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | 5 019 tkr | 4 986 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 33 tkr | 206 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 1 110 tkr | −211 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 6 454 tkr | 5 680 tkr |
| Forslag disposition | 4 919 tkr | 4 886 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 919 tkr | 4 886 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 928 tkr | 716 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 472 tkr | 988 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 628 tkr | 2 628 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 156 tkr | 1 640 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 516 tkr | 526 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 583 tkr | 889 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 704 tkr | 105 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 682 tkr | 497 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 333 tkr | 333 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 423 tkr | 1 071 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 250 tkr | 556 tkr |
| Periodiseringsfonder | 862 tkr | 1 972 tkr |
| Reservfond | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 682 tkr | 381 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Skills Corporate Finance Nordic ABHuvudarbetsställe
Brunnsgatan 21 B 2 Tr, 111 38 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556562-9614
Registreringsdatum
11 december 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-11-03) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.