Skolfastighet 3 i Götene AB
559431-9278Aktiebolagreg. 2023
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 761 tkr
Resultat efter fin. poster
2 028 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västerås
Postadress
c/o Novareal, Box 103, 721 05 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 835 tkr | −91 tkr | 29 tkr |
| 2024 | 3 667 tkr | 706 tkr | 2 tkr |
| 2025 | 4 761 tkr | 2 028 tkr | 785 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 42,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 29,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 761 | 3 667 | 835 |
| Rörelseintäkter | 4 761 | 3 667 | 835 |
| Råvaror och förnödenheter | 188 | 219 | – |
| Övriga externa kostnader | 781 | 685 | 245 |
| Av- och nedskrivningar | 843 | 850 | 212 |
| Rörelsekostnader | 1 812 | 1 753 | 458 |
| Rörelseresultat | 2 949 | 1 914 | 377 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 921 | 1 209 | 468 |
| Finansiella poster | −921 | −1 208 | −468 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 028 | 706 | −91 |
| Bokslutsdispositioner | −1 043 | −595 | – |
| Resultat före skatt | 986 | 111 | −91 |
| Skatt på årets resultat | 203 | 138 | – |
| Årets resultat | 783 | −27 | −91 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 37 886 | 21 438 | 22 288 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 350 | 907 | – |
| Anläggningstillgångar | 41 236 | 22 345 | 22 288 |
| Kundfordringar | 0 | 1 | 611 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 1 192 | 642 |
| Kassa och bank | 0 | 203 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 20 | 1 395 | 690 |
| Summa tillgångar | 41 256 | 23 740 | 22 977 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −23 | 4 | 95 |
| Fritt eget kapital | 760 | −23 | 4 |
| Eget kapital | 785 | 2 | 29 |
| Obeskattade reserver | 320 | – | – |
| Långfristiga skulder | 34 078 | 22 882 | 20 000 |
| Leverantörsskulder | 1 | 36 | – |
| Skatteskulder | 341 | 173 | – |
| Kortfristiga skulder | 6 073 | 856 | 2 948 |
| Summa eget kapital och skulder | 41 256 | 23 740 | 22 977 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,5 % | 0 % | 0,1 % |
| Kassalikviditet | 0 % | 163 % | 23 % |
| Rörelsemarginal | 61,9 % | 52,2 % | 45,2 % |
| Vinstmarginal | 42,6 % | 19,2 % | −10,9 % |
| Omsättningstillväxt | 29,8 % | 339,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 99,7 % | −1 219,2 % | −310,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 783 tkr | −27 tkr |
| Byggnader mark | 37 886 tkr | 21 438 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 39 792 tkr | 22 500 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 905 tkr | 1 062 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden rorelseforvarv | 17 292 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 843 tkr | 850 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 783 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −91 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −320 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 5 007 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring tillkommande fordringar | 5 007 tkr | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 5 007 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 1 177 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 3 350 tkr | 907 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 3 350 tkr | 907 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 442 tkr | 907 tkr |
| Forslag disposition | 760 tkr | −23 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 760 tkr | −23 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 14 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 723 tkr | 595 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 588 | 581 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga skatter | −2 | – |
| Periodiseringsfonder | 320 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 007 tkr | 646 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 34 078 tkr | 22 882 tkr |
| Stallda sakerheter | 20 000 tkr | 20 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 20 000 tkr | 20 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 717 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 27 apr. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Skolfastighet 3 i Götene ABHuvudarbetsställe
Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559431-9278
Registreringsdatum
27 april 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.