Skölsta Holding 1 AB
556863-5592Aktiebolagreg. 2011
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
S:t Olofsgatan 28 C 4 Tr, 753 32 Uppsala
Postadress
c/o Lars Johansson, S:t Olofsgatan 28 C 4 Tr, 753 32 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 2 327 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −9 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | 2 056 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −6 tkr | 2 049 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −18 tkr | 2 031 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −20 tkr | 2 011 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −11 tkr | 2 000 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −9 tkr | 1 991 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −15 tkr | 1 976 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 tkr | 1 973 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 | 15 | 9 | 11 | 22 | 18 | 6 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 15 | 9 | 11 | 22 | 18 | 6 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −15 | −9 | −11 | −22 | −18 | −6 | −10 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −3 | −15 | −9 | −11 | −20 | −18 | −6 | −10 | −9 | 2 327 |
| Resultat före skatt | −3 | −15 | −9 | −11 | −20 | −18 | −6 | −10 | – | – |
| Årets resultat | −3 | −15 | −9 | −11 | −20 | −18 | −6 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 64 | 68 | 83 | 92 | 103 | 38 | 56 | 62 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 81 | 85 | 99 | 109 | 120 | 38 | 56 | 62 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 981 | 1 985 | 1 999 | 2 009 | 2 020 | 2 038 | 2 056 | 2 062 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 926 | 1 941 | 1 950 | 1 961 | 1 981 | 1 999 | 2 006 | 2 016 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 923 | 1 926 | 1 941 | 1 950 | 1 961 | 1 981 | 1 999 | 2 006 | – | – |
| Eget kapital | 1 973 | 1 976 | 1 991 | 2 000 | 2 011 | 2 031 | 2 049 | 2 056 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 981 | 1 985 | 1 999 | 2 009 | 2 020 | 2 038 | 2 056 | 2 062 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 700 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,6 % | 99,7 % | 99,7 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 947 % | 987 % | 1 159 % | 1 265 % | 1 396 % | 574 % | 852 % | 945 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | −0,8 % | −0,5 % | −0,6 % | −1 % | −0,9 % | −0,3 % | −0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −3 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 15 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −15 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 973 tkr | 1 976 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 923 tkr | 1 926 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 223 tkr | 1 926 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 tkr | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Skölsta Holding 1 ABHuvudarbetsställe
S:t Olofsgatan 28 C 4 Tr, 753 32 Uppsala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556863-5592
Registreringsdatum
6 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.