Skonsam Skogsentreprenad i Mora AB
559293-8004Aktiebolagreg. 2020
Mora, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 414 tkr
Resultat efter fin. poster
750 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
3
Skonsam Skogsentreprenad | Din partner för ett hållbart skogsbruk
skonsamskogsentr.se
Adresser
Besöksadress
Fyrverkerivägen 7, 792 37 Mora
Postadress
c/o Kacuas73@gmail.com, Fyrverkerivägen 7, 792 37 Mora
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skogsentreprenad, handel med skogsråvaror, skoglig rådgivning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 1 tkr | 0 tkr | 25 tkr |
| 2022 | 1 114 tkr | −70 tkr | 25 tkr |
| 2023 | 2 379 tkr | 522 tkr | 411 tkr |
| 2024 | 7 839 tkr | 584 tkr | 578 tkr |
| 2025 | 10 414 tkr | 750 tkr | 947 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 7,2 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 32,9 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 414 | 7 839 | 2 379 | 1 114 | 1 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 281 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 415 | 7 839 | 2 659 | 1 117 | 1 302 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 11 | – |
| Handelsvaror | 4 225 | 3 604 | 458 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 396 | 1 007 | 873 | 291 | 239 | – |
| Personalkostnader | 2 075 | 2 009 | 739 | 487 | 334 | – |
| Av- och nedskrivningar | 864 | 595 | 0 | 354 | 477 | – |
| Rörelsekostnader | 9 560 | 7 215 | 2 070 | 1 131 | 1 060 | – |
| Rörelseresultat | 855 | 624 | 589 | −14 | 243 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 106 | 40 | 68 | 56 | 48 | – |
| Finansiella poster | −106 | −40 | −68 | −56 | −48 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 750 | 584 | 522 | −70 | 0 | – |
| Bokslutsdispositioner | −280 | −372 | −36 | 70 | −194 | – |
| Resultat före skatt | 470 | 212 | 486 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 101 | 45 | 100 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 369 | 167 | 386 | 0 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 576 | 2 605 | 0 | 1 769 | 2 123 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 113 | 77 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 689 | 2 682 | 0 | 1 769 | 2 123 | – |
| Kundfordringar | 1 138 | 871 | 483 | 250 | 519 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 991 | 1 343 | 716 | 367 | 519 | – |
| Kassa och bank | 698 | 810 | 819 | 167 | 192 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 688 | 2 152 | 1 535 | 534 | 711 | – |
| Summa tillgångar | 6 377 | 4 834 | 1 535 | 2 303 | 2 834 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 553 | 386 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 922 | 553 | 386 | 0 | 0 | – |
| Eget kapital | 947 | 578 | 411 | 25 | 25 | – |
| Obeskattade reserver | 812 | 532 | 160 | 124 | 194 | – |
| Långfristiga skulder | 2 675 | 2 418 | 365 | 1 964 | 1 960 | – |
| Leverantörsskulder | 405 | 541 | 162 | 108 | 88 | – |
| Skatteskulder | 88 | 167 | 101 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 944 | 1 305 | 599 | 190 | 655 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 377 | 4 834 | 1 535 | 2 303 | 2 834 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25 % | 20,7 % | 35 % | 5,4 % | 6,3 % | – |
| Kassalikviditet | 138 % | 165 % | 256 % | 280 % | 109 % | – |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | 8 % | 24,8 % | −1,3 % | 18 641,7 % | – |
| Vinstmarginal | 7,2 % | 7,4 % | 21,9 % | −6,3 % | 14,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | 32,9 % | 229,5 % | 113,6 % | −14,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,9 % | 29 % | 93,9 % | 0,3 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 471 tkr | 3 920 tkr | 2 379 tkr | 1 114 tkr | 1 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 500 tkr | 300 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 113 tkr | 77 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 75 tkr | 75 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −151 | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 75 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 369 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 369 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −167 tkr | −386 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 167 tkr | 386 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 947 tkr | 578 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 369 tkr | 167 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −200 tkr | −300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −80 tkr | −72 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 257 tkr | – |
| Forslag disposition | 922 tkr | 553 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 922 tkr | 553 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 385 tkr | 328 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 287 tkr | 325 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 389 tkr | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 103 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 78 tkr | 25 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 673 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 3 289 tkr | 2 280 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 645 tkr | 2 850 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 356 tkr | 570 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 795 tkr | 2 850 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 786 tkr | 570 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 210 tkr | 144 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 287 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 016 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 365 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 310 tkr | 2 418 tkr |
| Periodiseringsfonder | 312 tkr | 232 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 860 tkr | 2 680 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 460 tkr | 2 280 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 356 tkr | 310 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 28 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Skonsam Skogsentreprenad i Mora ABHuvudarbetsställe
Fyrverkerivägen 7, 792 37 Mora
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559293-8004
Registreringsdatum
28 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mora, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.