Skorstensrenoveringar i Jönköping AB
556750-1274Aktiebolagreg. 2008
Skärholmen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 644 tkr
Resultat efter fin. poster
569 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lammholmsbacken 84, 127 49 Skärholmen
Postadress
Lammholmsbacken 84, 127 49 Skärholmen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska var att bedriva skorstensrenoveringar inkluderat murnings- och plåtarbeten, renovering av kakelugnar, kakel- och klinkersarbeten jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 821 tkr | 78 tkr | – |
| 2020 | 2 086 tkr | 127 tkr | – |
| 2021 | 2 364 tkr | 214 tkr | 521 tkr |
| 2022 | 2 319 tkr | 87 tkr | 615 tkr |
| 2023 | 2 332 tkr | 691 tkr | 932 tkr |
| 2024 | 1 957 tkr | 496 tkr | 1 078 tkr |
| 2025 | 1 644 tkr | 569 tkr | 1 422 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 34,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −16 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 644 | 1 957 | 2 332 | 2 319 | 2 364 | 2 086 | 1 821 |
| Övriga rörelseintäkter | 150 | 0 | 4 | 75 | −0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 794 | 1 958 | 2 336 | 2 394 | 2 364 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 233 | 299 | – | 569 | 550 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 362 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 649 | 540 | 584 | 565 | 475 | – | – |
| Personalkostnader | 341 | 612 | 700 | 1 137 | 1 091 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 10 | 26 | 35 | 35 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 222 | 1 461 | 1 684 | 2 306 | 2 150 | – | – |
| Rörelseresultat | 572 | 496 | 652 | 87 | 214 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 39 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 569 | 496 | 691 | 87 | 214 | 127 | 78 |
| Bokslutsdispositioner | 119 | −58 | −162 | 97 | −46 | – | – |
| Resultat före skatt | 688 | 438 | 528 | 184 | 168 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 144 | 93 | 111 | 40 | 41 | – | – |
| Årets resultat | 544 | 345 | 417 | 144 | 126 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 12 | 50 | 85 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 532 | 1 370 | 886 | 251 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 532 | 1 372 | 898 | 301 | 85 | – | – |
| Varulager | 83 | 83 | 94 | 145 | 93 | – | – |
| Kundfordringar | 67 | 24 | 96 | 141 | 256 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 164 | 130 | 247 | 396 | 431 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 36 | 24 | 70 | 111 | 361 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 283 | 238 | 411 | 652 | 886 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 816 | 1 609 | 1 309 | 953 | 971 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 778 | 632 | 415 | 371 | 295 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 322 | 978 | 832 | 515 | 421 | – | – |
| Eget kapital | 1 422 | 1 078 | 932 | 615 | 521 | – | – |
| Obeskattade reserver | 119 | 239 | 181 | 18 | 115 | – | – |
| Leverantörsskulder | 53 | 43 | 12 | 35 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 60 | 97 | 67 | 8 | 59 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 275 | 293 | 196 | 320 | 335 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 816 | 1 609 | 1 309 | 953 | 971 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 78,8 % | 82,2 % | 66,1 % | 63,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 73 % | 53 % | 162 % | 159 % | 237 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,8 % | 25,4 % | 28 % | 3,8 % | 9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 34,6 % | 25,3 % | 29,6 % | 3,8 % | 9 % | 6,1 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | −16 % | −16,1 % | 0,6 % | −1,9 % | 13,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,3 % | 32 % | 44,8 % | 23,4 % | 24,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 822 tkr | 979 tkr | 777 tkr | 773 tkr | 788 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 1 532 tkr | 1 370 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 532 tkr | 1 370 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −61 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | −545 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 162 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 544 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 544 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −345 tkr | −417 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 345 tkr | 417 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 422 tkr | 1 078 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 544 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 119 tkr | −62 tkr |
| Forslag disposition | 1 322 tkr | 978 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 122 tkr | 778 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 81 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 259 tkr | 259 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 364 tkr | 259 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −105 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 105 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | −105 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 83 tkr | 83 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 2 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 108 tkr | 108 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 108 tkr | 107 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 147 tkr | 134 tkr |
| Periodiseringsfonder | 119 tkr | 238 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Skorstensrenoveringar i Jönköping ABHuvudarbetsställe
Lammholmsbacken 84, 127 49 Skärholmen
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556750-1274
Registreringsdatum
21 januari 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.