Skövde Konfektyr AB
559154-6618Aktiebolagreg. 2018
Skövde, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 597 tkr
Resultat efter fin. poster
1 120 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mariestadsvägen 98, 549 38 Skövde
Postadress
Mariestadsvägen 98, 549 38 Skövde
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva detaljhandel med godis, glass och konfektyr samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3 962 tkr | 117 tkr | – |
| 2020 | 3 834 tkr | 95 tkr | 139 tkr |
| 2021 | 4 804 tkr | 435 tkr | 486 tkr |
| 2022 | 5 185 tkr | 391 tkr | 788 tkr |
| 2023 | 6 461 tkr | 631 tkr | 730 tkr |
| 2024 | 7 398 tkr | 1 443 tkr | 1 379 tkr |
| 2025 | 9 597 tkr | 1 120 tkr | 1 564 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 69,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 11,7 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 29,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 597 | 7 398 | 6 461 | 5 185 | 4 804 | 3 834 | 3 962 |
| Övriga rörelseintäkter | 106 | 13 | 14 | 15 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 702 | 7 410 | 6 474 | 5 200 | 4 804 | 3 834 | – |
| Handelsvaror | 5 290 | 3 839 | 3 135 | 2 464 | 2 339 | 1 979 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 102 | 1 066 | 1 130 | 1 046 | 1 019 | 922 | – |
| Personalkostnader | 1 500 | 1 054 | 1 030 | 841 | 580 | 472 | – |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 26 | 98 | 102 | 93 | 88 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 671 | 496 | 449 | 355 | 331 | 266 | – |
| Rörelsekostnader | 8 589 | 6 481 | 5 842 | 4 808 | 4 362 | 3 727 | – |
| Rörelseresultat | 1 113 | 929 | 633 | 391 | 442 | 107 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 508 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 | 7 | 12 | – |
| Finansiella poster | 7 | 514 | −1 | −0 | −7 | −12 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 120 | 1 443 | 631 | 391 | 435 | 95 | 117 |
| Bokslutsdispositioner | −2 | 2 | 51 | −10 | 7 | −50 | – |
| Resultat före skatt | 1 118 | 1 445 | 682 | 381 | 442 | 46 | – |
| Skatt på årets resultat | 233 | 197 | 140 | 79 | 95 | 10 | – |
| Årets resultat | 885 | 1 249 | 542 | 302 | 347 | 36 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 37 | 77 | 117 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 60 | 63 | 39 | 100 | 162 | 146 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 533 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Anläggningstillgångar | 60 | 596 | 64 | 161 | 263 | 287 | – |
| Varulager | 604 | 549 | 536 | 499 | 391 | 339 | – |
| Kundfordringar | 65 | – | – | 0 | 6 | 0 | – |
| Kortfristiga fordringar | 333 | 250 | 558 | 309 | 211 | 52 | – |
| Kassa och bank | 1 874 | 1 068 | 835 | 928 | 466 | 118 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 811 | 1 867 | 1 929 | 1 737 | 1 068 | 508 | – |
| Summa tillgångar | 2 871 | 2 463 | 1 993 | 1 899 | 1 331 | 796 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 629 | 80 | 138 | 436 | 89 | 54 | – |
| Fritt eget kapital | 1 514 | 1 329 | 680 | 738 | 436 | 89 | – |
| Eget kapital | 1 564 | 1 379 | 730 | 788 | 486 | 139 | – |
| Obeskattade reserver | 555 | 553 | 555 | 361 | 217 | 66 | – |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | 2 | 217 | 217 | 356 | – |
| Leverantörsskulder | 206 | 166 | 213 | 220 | 167 | 92 | – |
| Skatteskulder | 191 | 141 | 108 | 144 | 90 | 25 | – |
| Kortfristiga skulder | 749 | 528 | 706 | 533 | 411 | 235 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 871 | 2 463 | 1 993 | 1 899 | 1 331 | 796 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 4 | 2 | 2 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,8 % | 73,8 % | 58,8 % | 56,6 % | 49,5 % | 24,1 % | – |
| Kassalikviditet | 295 % | 249 % | 198 % | 232 % | 165 % | 72 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,6 % | 12,6 % | 9,8 % | 7,6 % | 9,2 % | 2,8 % | – |
| Vinstmarginal | 11,7 % | 19,5 % | 9,8 % | 7,5 % | 9 % | 2,5 % | 2,9 % |
| Omsättningstillväxt | 29,7 % | 14,5 % | 24,6 % | 7,9 % | 25,3 % | −3,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,6 % | 90,5 % | 74,2 % | 38,3 % | 71,3 % | 25,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 199 tkr | 2 466 tkr | 1 615 tkr | 1 296 tkr | 2 402 tkr | 1 917 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 11 tkr | 9 tkr |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 533 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 533 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 533 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 533 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 885 tkr | 1 249 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 885 tkr | 1 249 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 249 tkr | −542 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 249 tkr | 542 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 564 tkr | 1 379 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 885 tkr | 1 249 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −2 tkr | 2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 514 tkr | 1 329 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 514 tkr | 1 329 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 40 tkr | 62 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 60 tkr | 63 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 383 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 323 tkr | 297 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 24 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 26 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 604 tkr | 549 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 228 tkr | 188 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 138 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Periodiseringsfonder | 544 tkr | 544 tkr |
| Stallda sakerheter | 625 tkr | 625 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 625 tkr | 625 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 189 tkr | 83 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Skövde Konfektyr ABHuvudarbetsställe
Mariestadsvägen 98, 549 38 Skövde
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559154-6618
Registreringsdatum
5 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skövde, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.