Skura Sweden AB
559055-6154Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
29 290 tkr
Resultat efter fin. poster
3 361 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
47
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Birger Jarlsgatan 61, 113 56 Stockholm
Postadress
c/o Hemfrid i Sverige Ab, Birger Jarlsgatan 61, 113 56 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Städservice, rengöring, underhåll och tvätt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 372 tkr | −692 tkr | – |
| 2018 | 11 328 tkr | 251 tkr | – |
| 2019 | 14 666 tkr | 686 tkr | 630 tkr |
| 2020 | 17 248 tkr | 2 116 tkr | 1 293 tkr |
| 2021 | 19 151 tkr | 2 917 tkr | 3 746 tkr |
| 2022 | 22 530 tkr | 2 688 tkr | – |
| 2023 | 26 831 tkr | 3 749 tkr | – |
| 2023 | 19 131 tkr | 2 590 tkr | 1 585 tkr |
| 2024 | 29 290 tkr | 3 361 tkr | 1 681 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,8 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 11,5 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 53,1 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 290 | 19 131 | 26 831 | 22 530 | 19 151 | 17 248 | 14 666 | 11 328 | 2 372 |
| Övriga rörelseintäkter | 206 | 0 | – | – | 655 | 45 | 73 | – | – |
| Rörelseintäkter | 29 496 | 19 131 | – | – | 19 806 | 17 293 | 14 739 | – | – |
| Handelsvaror | 348 | 257 | – | – | 364 | 365 | 333 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 618 | 1 611 | – | – | 1 416 | 1 169 | 1 081 | – | – |
| Personalkostnader | 23 411 | 14 693 | – | – | 14 539 | 12 954 | 11 991 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 4 | – | – | 536 | 642 | 583 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 379 | 16 565 | – | – | 16 855 | 15 130 | 13 988 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 117 | 2 566 | – | – | 2 951 | 2 163 | 751 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 244 | 28 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | – | – | 34 | 47 | 66 | – | – |
| Finansiella poster | 244 | 24 | – | – | −34 | −47 | −66 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 361 | 2 590 | 3 749 | 2 688 | 2 917 | 2 116 | 686 | 251 | −692 |
| Bokslutsdispositioner | −3 264 | −660 | – | – | 350 | −350 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 96 | 1 930 | – | – | 3 267 | 1 766 | 686 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 408 | – | – | 815 | 523 | 106 | – | – |
| Årets resultat | 96 | 1 522 | – | – | 2 452 | 1 243 | 580 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 371 | 901 | 1 537 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | – | – | 19 | 25 | 31 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 126 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 126 | 2 | – | – | 390 | 926 | 1 568 | – | – |
| Varulager | 18 | 25 | – | – | 0 | 26 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 1 721 | 1 724 | – | – | 1 188 | 1 098 | 970 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 818 | 8 934 | – | – | 3 080 | 2 659 | 2 291 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 37 | – | – | 7 185 | 3 814 | 1 580 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 836 | 8 996 | – | – | 10 264 | 6 500 | 3 871 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 962 | 8 998 | – | – | 10 654 | 7 425 | 5 439 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 535 | 13 | – | – | 1 243 | 1 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 631 | 1 535 | – | – | 3 696 | 1 243 | 580 | – | – |
| Eget kapital | 1 681 | 1 585 | – | – | 3 746 | 1 293 | 630 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 660 | – | – | 0 | 350 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 363 | 581 | 799 | – | – |
| Leverantörsskulder | 177 | 236 | – | – | 155 | 142 | 127 | – | – |
| Skatteskulder | 20 | 0 | – | – | 1 278 | 702 | 167 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 281 | 6 752 | – | – | 6 545 | 5 201 | 4 010 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 962 | 8 998 | – | – | 10 654 | 7 425 | 5 439 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 47 | 49 | – | – | 39 | 38 | 35 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 2 450 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,8 % | 23,4 % | – | – | 35,2 % | 21,2 % | 11,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 133 % | – | – | 157 % | 124 % | 97 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,6 % | 13,4 % | – | – | 15,4 % | 12,5 % | 5,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,5 % | 13,5 % | 14 % | 11,9 % | 15,2 % | 12,3 % | 4,7 % | 2,2 % | −29,2 % |
| Omsättningstillväxt | 53,1 % | −28,7 % | 19,1 % | – | 11 % | 17,6 % | 29,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,7 % | 96 % | – | – | 65,5 % | 96,1 % | 92 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 623 tkr | 390 tkr | – | – | 491 tkr | 454 tkr | 419 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (33)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 96 tkr | 1 522 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 0 | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 96 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 522 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 522 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 681 tkr | 1 585 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 96 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 660 tkr | −660 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 075 tkr | 4 374 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 126 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 126 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 126 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 775 tkr | 590 tkr |
| Forslag disposition | 1 631 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 631 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 513 tkr | 2 603 tkr |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 2 385 tkr | 2 385 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 2 385 tkr | 2 385 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 31 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 4 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 18 tkr | 25 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 3 925 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 510 tkr | 233 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 860 tkr | 1 889 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 660 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 34 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 1 090 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 1 090 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 449 tkr | 4 004 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Skura Sweden ABHuvudarbetsställe
Birger Jarlsgatan 61, 113 56 Stockholm
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559055-6154
Registreringsdatum
17 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.