Slaggarvets Fastighets AB
559242-4112Aktiebolagreg. 2020
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
467 tkr
Resultat efter fin. poster
187 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Källviken 10, 791 93 Falun
Postadress
Stora Källviken 10, 791 93 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 300 tkr | 199 tkr | – |
| 2022 | 312 tkr | 167 tkr | – |
| 2023 | 317 tkr | 10 tkr | 308 tkr |
| 2023 | 146 tkr | 33 tkr | 341 tkr |
| 2024 | 438 tkr | 102 tkr | 445 tkr |
| 2025 | 467 tkr | 187 tkr | 679 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 40 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 467 | 438 | 146 | 317 | 312 | 300 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 9 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 467 | 446 | 146 | 317 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 28 | 48 | 10 | 122 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 144 | 163 | 58 | 72 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 51 | 17 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 223 | 264 | 84 | 235 | – | – |
| Rörelseresultat | 244 | 183 | 61 | 81 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 58 | 81 | 29 | 72 | – | – |
| Finansiella poster | −57 | −81 | −29 | −72 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 187 | 102 | 33 | 10 | 167 | 199 |
| Bokslutsdispositioner | 49 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 236 | 102 | 33 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | −3 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 234 | 104 | 33 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 452 | 1 412 | 1 462 | 1 479 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 452 | 1 412 | 1 462 | 1 479 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 120 | 53 | 109 | – | – |
| Kassa och bank | 242 | 127 | 161 | 55 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 365 | 247 | 214 | 164 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 817 | 1 659 | 1 676 | 1 643 | – | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 420 | 316 | 283 | 274 | – | – |
| Fritt eget kapital | 654 | 420 | 316 | 283 | – | – |
| Eget kapital | 679 | 445 | 341 | 308 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 49 | 49 | 49 | – | – |
| Långfristiga skulder | 846 | 967 | 1 088 | 1 128 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 5 | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 292 | 198 | 199 | 158 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 817 | 1 659 | 1 676 | 1 643 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,4 % | 29,2 % | 22,7 % | 21,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 125 % | 125 % | 108 % | 104 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 52,2 % | 41,7 % | 42,1 % | 25,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 40 % | 23,3 % | 22,6 % | 3,2 % | 53,5 % | 66,3 % |
| Omsättningstillväxt | 6,6 % | 200 % | −53,9 % | 1,6 % | 4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,5 % | 23,4 % | 9,6 % | 3,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 234 tkr | 104 tkr |
| Byggnader mark | 1 423 tkr | 1 371 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 629 tkr | 1 538 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 206 tkr | 167 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 91 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | 39 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 234 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −104 tkr | −33 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 104 tkr | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 679 tkr | 445 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 234 tkr | 104 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 49 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 tkr | – |
| Forslag disposition | 654 tkr | 420 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 654 tkr | 420 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 16 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 60 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 363 tkr | 483 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 97 tkr | 104 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 15 tkr | 14 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 121 tkr | 121 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 846 tkr | 967 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 49 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 400 tkr | 1 400 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 150 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2023 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Slaggarvets Fastighets ABHuvudarbetsställe
Stora Källviken 10, 791 93 Falun
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559242-4112
Registreringsdatum
14 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.