Sleepfab AB
559130-5999Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 509 tkr
Resultat efter fin. poster
2 317 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Starrängsringen 47, 115 50 Stockholm
Postadress
c/o Nanna Browaldh, Starrängsringen 47, 115 50 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra tjänster inom hälso-och sjukvård och bedriva text- och mediaproduktion. Medicinsk konsultation. Föreläsningar och intygsskrivande inom medicin. Äga och förvalta fast och lös egendom, även som idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 52 tkr | 5 tkr | 54 tkr |
| 2020 | 11 tkr | −19 tkr | 35 tkr |
| 2021 | 604 tkr | 132 tkr | 150 tkr |
| 2022 | 1 249 tkr | 561 tkr | 384 tkr |
| 2023 | 1 308 tkr | 510 tkr | 354 tkr |
| 2024 | 1 507 tkr | 289 tkr | 279 tkr |
| 2025 | 1 482 tkr | 390 tkr | 353 tkr |
| 2026 | 1 509 tkr | 2 317 tkr | 2 197 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,7 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 153,5 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 1,8 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 509 | 1 482 | 1 507 | 1 308 | 1 249 | 604 | 11 | 52 |
| Förändring av lager | 0 | 0 | −158 | 25 | 133 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 37 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 546 | 1 488 | 1 349 | 1 332 | 1 382 | 604 | 11 | 52 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 2 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 241 | 241 | 287 | 99 | 110 | 100 | 25 | 42 |
| Personalkostnader | 891 | 820 | 795 | 724 | 711 | 412 | 5 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 92 | 23 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 138 | 1 155 | 1 105 | 822 | 821 | 513 | 30 | 47 |
| Rörelseresultat | 409 | 334 | 244 | 510 | 561 | 92 | −19 | 5 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 28 | 7 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 908 | 56 | 45 | −0 | −0 | 40 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 317 | 390 | 289 | 510 | 561 | 132 | −19 | 5 |
| Bokslutsdispositioner | −106 | 0 | 0 | −127 | −140 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 211 | 390 | 289 | 382 | 421 | 132 | −19 | 5 |
| Skatt på årets resultat | 65 | 88 | 61 | 79 | 87 | 16 | 0 | 1 |
| Årets resultat | 2 146 | 302 | 228 | 303 | 334 | 115 | −19 | 4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 345 | 437 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 34 | 367 | 459 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | 186 | 226 | 183 | 303 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 186 | 296 | 184 | 463 | 135 | 3 | 4 | 1 |
| Kassa och bank | 2 469 | 705 | 651 | 517 | 680 | 417 | 46 | 66 |
| Omsättningstillgångar | 2 655 | 1 002 | 836 | 979 | 815 | 421 | 50 | 67 |
| Summa tillgångar | 2 689 | 1 369 | 1 295 | 1 001 | 837 | 443 | 50 | 67 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 1 | 0 | −100 | −15 | 4 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 147 | 303 | 229 | 304 | 334 | 100 | −15 | 4 |
| Eget kapital | 2 197 | 353 | 279 | 354 | 384 | 150 | 35 | 54 |
| Obeskattade reserver | 374 | 268 | 268 | 268 | 140 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 560 | 560 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −24 | 33 | 57 | 181 | 120 | 16 | 1 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 119 | 188 | 188 | 280 | 212 | 193 | 15 | 13 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 689 | 1 369 | 1 295 | 1 001 | 837 | 443 | 50 | 67 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 302 | 228 | 303 | 334 | 100 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,7 % | 41,3 % | 38 % | 56,6 % | 59,3 % | 33,9 % | 69,9 % | 80,4 % |
| Kassalikviditet | 2 239 % | 534 % | 445 % | 350 % | 384 % | 218 % | 332 % | 511 % |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | 22,5 % | 16,2 % | 39 % | 45 % | 15,2 % | −173,7 % | 10 % |
| Vinstmarginal | 153,5 % | 26,3 % | 19,2 % | 39 % | 45 % | 21,9 % | −172,7 % | 9,6 % |
| Omsättningstillväxt | 1,8 % | −1,6 % | 15,2 % | 4,7 % | 106,7 % | 5 390,9 % | −78,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 97,7 % | 85,5 % | 81,8 % | 85,8 % | 87 % | 76,7 % | −54,6 % | 7,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 509 tkr | 1 482 tkr | 1 507 tkr | 1 308 tkr | 1 249 tkr | 604 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 22 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 22 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 22 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 146 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 146 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −302 tkr | −228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 302 tkr | 228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 302 tkr | 228 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 353 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 146 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 302 tkr | 228 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −106 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 2 147 tkr | 303 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 824 tkr | 1 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 34 tkr | 345 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 460 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 460 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 36 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 115 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −1 | 60 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 127 tkr | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 560 tkr |
| Periodiseringsfonder | 374 tkr | 268 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 922 tkr | 84 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 apr. 2020 – 31 mars 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 apr. 2019 – 31 mars 2020 · Inlämnad –
Sleepfab ABHuvudarbetsställe
Starrängsringen 47, 115 50 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-5999
Registreringsdatum
25 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- SNI 86.221 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.