Sleepy Nurse AB
559279-5693Aktiebolagreg. 2020
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjurörsgatan 4, 421 33 Västra Frölunda
Postadress
c/o Henrik Blum, Sjurörsgatan 4, 421 33 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Underleverantör till befintliga bemanningsbolag i vårdbranschen. Anestesitjänster till privata vårdgivare och därmed förenlig verksamhet. Musikproduktion, musikinspelning, musik för reklam, filmmusik, konserter, musiklärare.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 750 tkr | 209 tkr | 189 tkr |
| 2022 | 983 tkr | 197 tkr | 195 tkr |
| 2023 | 955 tkr | −7 tkr | 38 tkr |
| 2024 | 99 tkr | −27 tkr | 51 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −31 tkr | 20 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,3 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 99 | 955 | 983 | 750 |
| Rörelseintäkter | 0 | 99 | 955 | 983 | 750 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 45 | 74 | 53 | 62 |
| Personalkostnader | 5 | 84 | 888 | 734 | 479 |
| Rörelsekostnader | 31 | 128 | 962 | 786 | 541 |
| Rörelseresultat | −31 | −29 | −7 | 197 | 209 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 3 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −27 | −7 | 197 | 209 |
| Resultat före skatt | −31 | −27 | −7 | 197 | 209 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 40 | 45 |
| Årets resultat | −31 | −27 | −7 | 156 | 164 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | – | 0 | 90 | 117 | 91 |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 30 | 100 | 117 | 91 |
| Kassa och bank | 12 | 40 | 199 | 379 | 321 |
| Omsättningstillgångar | 60 | 70 | 300 | 496 | 412 |
| Summa tillgångar | 60 | 70 | 300 | 496 | 412 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 26 | 53 | 20 | 14 | – |
| Fritt eget kapital | −5 | 26 | 13 | 170 | 164 |
| Eget kapital | 20 | 51 | 38 | 195 | 189 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 7 | 2 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 0 | 31 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 19 | 262 | 301 | 223 |
| Summa eget kapital och skulder | 60 | 70 | 300 | 496 | 412 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 150 | 150 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,3 % | 72,5 % | 12,5 % | 39,3 % | 45,8 % |
| Kassalikviditet | 150 % | 364 % | 114 % | 165 % | 185 % |
| Rörelsemarginal | – | −29,4 % | −0,8 % | 20 % | 27,8 % |
| Vinstmarginal | – | −27,3 % | −0,7 % | 20 % | 27,9 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −89,6 % | −2,9 % | 31,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −154 % | −51,9 % | −19,9 % | 80 % | 86,8 % |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 99 tkr | 955 tkr | 983 tkr | 750 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −31 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −31 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 27 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −27 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 20 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −31 tkr | −27 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forslag disposition | −5 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −5 tkr | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 29 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Sleepy Nurse ABHuvudarbetsställe
Sjurörsgatan 4, 421 33 Västra Frölunda
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559279-5693
Registreringsdatum
29 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.