swereg

Slutplattan HAMLO 126923 AB

556646-9036Aktiebolagreg. 2003

Media & marknadsföring
Aktiv

Göteborg, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

93 tkr

−66 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−247 tkr

−2 145 % mot föregående år

Soliditet

90 %

+9,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Göteborg

Postadress

c/o Bolagsstiftarna Ab, Box 12086, 402 41 Göteborg

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020381 tkr79 tkr287 tkr
2021274 tkr221 tkr418 tkr
2022479 tkr344 tkr523 tkr
2023721 tkr277 tkr687 tkr
2024270 tkr−11 tkr439 tkr
202593 tkr−247 tkr354 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 90,2 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal −265,6 % – branschmedian 6,6 %

Omsättningstillväxt −65,6 % – branschmedian −1,8 %

Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning93270721479274381
Övriga rörelseintäkter069––––
Rörelseintäkter93339721479274381
Övriga externa kostnader294466106111161
Personalkostnader316340356−5−58131
Av- och nedskrivningar–0343409
Rörelsekostnader34538445513553301
Rörelseresultat−251−4526534422179
Räntekostnader och liknande00–000
Finansiella poster434120−0−0
Resultat efter finansiella poster−247−1127734422179
Bokslutsdispositioner26815−70−86−55−19
Resultat före skatt21420725816660
Skatt på årets resultat6244533413
Årets resultat15216420513147

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar–0101135––
Anläggningstillgångar–0101135––
Kundfordringar–0105113––
Kortfristiga fordringar14621201244228
Kassa och bank378749950610563421
Omsättningstillgångar3928111 070733605449
Summa tillgångar3928111 171868605449
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital101101101101101101
Balanserat resultat238336422217186139
Fritt eget kapital253338586422317186
Eget kapital354439687523418287
Obeskattade reserver026828321312772
Leverantörsskulder0−1−1–––
Skatteskulder699151547
Kortfristiga skulder381042011326090
Summa eget kapital och skulder3928111 171868605449

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)2441002500100–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet90,2 %80,3 %77,8 %79,7 %85,7 %76,6 %
Kassalikviditet1 036 %779 %532 %555 %1 005 %499 %
Rörelsemarginal−269,9 %−16,7 %36,8 %71,8 %80,7 %20,7 %
Vinstmarginal−265,6 %−4,1 %38,4 %71,8 %80,7 %20,7 %
Omsättningstillväxt−65,6 %−62,6 %50,5 %74,8 %−28,1 %–
Avkastning på eget kapital4,3 %0,4 %23,9 %39,2 %31,4 %16,4 %
Omsättning per anställd93 tkr270 tkr721 tkr479 tkr274 tkr381 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Aktuell skattefodran051 tkr
Arets resultat eget kapital15 tkr2 tkr
Avkastning eget kapital0,043−0,016
Avkastning sysselsatt kapital−0,66−0,016
Avkastning totalt kapital−0,662−0,013
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat15 tkr2 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−2 tkr−164 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning2 tkr164 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr250 tkr
Forandring periodiseringsfond268 tkr15 tkr
Forslag disposition253 tkr338 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning9 tkr238 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning244 tkr100 tkr
Inventarier verktyg installationer–0
Kassalikviditet10,3597,789
Loner andra ersattningar–252 tkr
Loner andra ersattningar ovriga anstallda–0
Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare–252 tkr
Medelantalet anstallda andel man11
Medelantalet anstallda man11
Ovriga fordringar kortfristiga14 tkr11 tkr
Ovriga kortfristiga skulder24 tkr87 tkr
Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning4 tkr34 tkr
Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal–87 tkr
Periodiseringsfonder0268 tkr
Reservfond1 tkr1 tkr
Rorelsemarginal−2,693−0,166
Sociala kostnader inkl pensionskostnader–87 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter8 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Slutplattan HAMLO 126923 ABHuvudarbetsställe

    Göteborg

    Media & marknadsföring

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556646-9036

Registreringsdatum

30 juli 2003

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Göteborg, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Media & marknadsföring

  • SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler